Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka

Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka. Jak powstają odparzenia i co możemy zrobić aby ich uniknąć?

Skąd się biorą odparzenia u niemowlaka?

Mówiąc o odparzeniach, większość z nas pomyśli o tych, które najczęściej pojawiają się na pupie niemowlaka, jednak to nie jest jedyne miejsca, w którym dochodzi do odparzeń. Odparzenia u niemowlaka pojawiają się w pachwinach,  pod pachami, na szyi, a nawet za uszami. Małe dzieci, szczególnie te, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, bardzo często wyglądają jak dobrze znany ludzik Michelin. Wszechobecne fałdki, które aż się proszą o schrupanie i zacałowanie, mogą być powodem przykrych w skutkach odparzeń, zwłaszcza w sezonie letnim. Wszelkiego rodzaju fałdki, zagięcia skórne, gdzie może zbierać się brud i pot są potencjalnym miejscem, w którym bardzo łatwo może dojść do odparzeń. Dlatego tak ważne jest, aby podczas codziennej toalety dziecka dokładnie sprawdzać takie newralgiczne miejsca i szybko reagować.

Odparzenia na pupie niemowlaka

Odparzenia nigdy nie są przyjemne dla dziecka, ale te powstałe na pupie niemowlaka potrafią być naprawdę uciążliwe i doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które jest dla malucha bardzo bolesne. Odparzenia na pupie powstają w wyniku zbyt długiego kontaktu delikatnej skóry pośladków, z moczem lub kałem. Dzieje się tak, kiedy zbyt rzadko zmieniamy dziecku pieluszkę, lub kiedy dziecko zrobiło kupkę w trakcie snu i spało przez dłuższy czas w brudnej pieluszce. Amoniak powstający w wyniku rozkładu kału i moczu, jest bardzo silnie drażniący i to on jest odpowiedzialny za podrażnienia skóry. Jednak nie tylko zasikana pieluszka jest sprawcą odparzeń na pupie niemowlaka. Do innych przyczyn zaliczamy:

  • antybiotyki
  • niedawno przebyte szczepienia
  • niedokładnie wypłukane pieluszki wielorazowe
  • zmiana proszku/płynu do prania pieluszek wielorazowych
  • zmiana składu stolca, zachodząca w trakcie rozszerzania diety
  • biegunka
  • przegrzanie

Odparzenia na pupie dziecka, bardzo często prowadzą do pieluszkowego zapalenia skóry. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy rodzice nie zauważyli w porę pojawiających się objawów odparzenia i nie mieli możliwości na szybką reakcję.

Jak rozpoznać odparzenie pupy u dziecka?

Nie jest trudno zauważyć objawów odparzenia skóry pupy niemowlaka, zwłaszcza w ciągu dnia, kiedy regularnie zmieniamy mu pieluszkę i możemy zaobserwować jego ewentualny niepokój , wywołany dyskomfortem pod pieluszką. Kiedy podczas zmiany pampersa zauważymy, że nasze dziecko ma zaczerwienioną skórę w okolicach odbytu oraz cewki moczowej, a dodatkowo reaguje płaczem czy niepokojem podczas wycierania pupy, musimy szybko zareagować.
Najczęściej wystarczy umyć okolice intymne wodą, dokładnie osuszyć i nasmarować specjalnym kremem, przeznaczonym do pielęgnacji podrażnionej skóry niemowląt. W przypadku wystąpienia odparzenia bardzo ważna jest regularna zmiana pieluszki oraz jeżeli to możliwe częste “wietrzenie” pupy malucha. W upalne dni, dobrze jak najczęściej pozwalać dziecku na chodzenie bez pieluszki. Pomoże to w szybszej regeneracji delikatnej skóry malucha, a dodatkowo dostarczy mnóstwo frajdy, ponieważ dzieciaki uwielbiają chodzić na golasa.

Odparzenie czy pieluszkowe zapalenie skóry – kiedy potrzebna interwencja lekarza?

Jeżeli w porę zareagujemy na pojawienie się zaczerwienienia, zwiastującego odparzenie, wówczas powinno udać się szybko opanować sytuację. Zastosowanie specjalnej maści wspomoże szybką regenerację naskórka. Czasami jednak, kiedy objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie, nasilają się, możemy podejrzewać, że doszło do ostrego pieluszkowego zapalenia skóry. O stanie zapalnym świadczą następujące objawy:

  • mocno zaczerwieniona skóra całych pośladków
  • czerwona wysypka
  • podniesiona temperatura skóry w miejscu odparzenia
  • płaczliwość dziecka
  • problemy ze snem
  • utrata apetytu
  • stan podgorączkowy

Wystąpienie powyższych objawów, może wskazywać ostre pieluszkowe zapalenie skóry. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą, gdyż w przypadku stanu zapalnego konieczne będzie zastosowanie specjalistycznych leków, a nawet antybiotykoterapia.

Jak leczyć odparzenia u niemowlaka?

Leczenie odparzeń u niemowląt polega w pierwszej kolejności, na zapewnieniu maluchowi odpowiedniej higieny, a następnie zastosowaniu specjalistycznych maści czy kremów, przeznaczonych do pielęgnacji  podrażnionej skóry. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków, maści czy kremów bezwzględnie powinniśmy zapoznać się z ich składem, a także przeciwwskazaniami do ich stosowania, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.
Bez względu na to, czy jest to odparzona szyja niemowlaka, pupa czy pachwina, ważna jest szybka reakcja, aby nie doprowadzić do rozniesienia stanu zapalnego. Musimy pilnować, by dziecko jak najkrócej i najrzadziej miało styczność z bakteriami znajdującymi się w kale oraz moczu. Ponadto w gorące letnie dni warto często przemywać malucha, dając mu ulgę w upale oraz zapobiegając zatarciom czy właśnie nieprzyjemnym odparzeniom.

Lepiej zapobiegać niż leczyć czyli co zrobić, aby uniknąć odparzeń?

Jak przy każdej dolegliwości, tak również przy odparzeniach, zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Odparzenia są dla dziecka bardzo nieprzyjemne, szczególnie te, przeradzające się w zapalenie skóry. Powodują ból, niepokój i zakłócają spokojne funkcjonowanie zarówno dziecka jak i jego opiekunów. Podstawową zasadą, która pozwoli zmniejszyć ryzyko powstania odparzeń, jest maksymalna dbałość o higienę dziecka. Wydaje się to być oczywiste, jednak w codziennej rutynie i pośpiechu nie zawsze pamiętamy o regularnym zaglądaniu do pampersa naszej pociechy. Czasami robimy to dopiero wtedy, kiedy pieluszka wisi już w kolanach dziecka. Jeżeli jednak zachowamy zdrowy rozsądek i będziemy pamiętać o kilku podstawowych sprawach, jest szansa, że nasze maleństwo nie będzie musiało cierpieć z powodu odparzeń.
Podsumowując, musimy pamiętać o tym, aby:

  • Regularnie zmieniać pieluszkę dziecka. Nie musi to być co 15 minut, jednak kiedy zauważymy, że zaczyna się ona zapełniać, wówczas najwyższy czas na zmianę,
  • Przemywać pupę dziecka przegotowaną, letnią wodą – zwłaszcza po kupce,
  • Kiedy to tylko możliwe wietrzyć pupę malucha,
  • Dokładnie myć dziecko, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, takich jak fałdki i zagięcia, w których zbiera się pot,
  • Ograniczać stosowanie pudrów i zasypek dla dzieci. Poza tym, że mogą wywoływać alergie, często przesuszają skórę i wywołują podrażnienia,
  • Szybko reagować na zaczerwienienia, sugerujące podrażnienie skóry.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo