800 plus. Czy trzeba składać nowy wniosek? Nie wszyscy dostaną przelew

To już pewne. Rząd przyjął nowelizację ustawy i program “Rodzina 500 plus” już wkrótce będzie programem 800 plus. Kto otrzyma pieniądze? Czy nowy wniosek jest potrzebny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Program 500 plus za chwilę staje się programem 800 plus. Ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin, zwiększenia szans dla wszystkich naszych dzieci. Tak, aby mogły pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, sportowe, wyjazd na wakacje.

Tak o nowelizacji ustawy mówił Mateusz Morawiecki. Pierwszy raz środki w ramach programu 500 plus zostały wypłacone rodzinom w 2016 roku. Niedługo wypłaty wzrosną o 300 zł. Jest jednak pewien haczyk i do niektórych pieniądze mogą dotrzeć z opóźnieniem.

Sprawdź: “Babcia plus” to kolejne wsparcie finansowe dla rodzin. Kiedy będzie mógł skorzystać z dodatku?

800 plus. Dla kogo przeznaczone są środki? Najważniejsze informacje

Tzw. świadczenie wychowawcze przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia. Mogą się o nie ubiegać:

  • matka lub ojciec,
  • opiekun faktyczny,
  • opiekun prawny,
  • dyrektor domu pomocy społecznej.

Pierwsze zmiany w projekcie nastąpiły 3 lata po jego wprowadzeniu. Po ówczesnej nowelizacji na świadczenie nie obowiązuje próg dochodowy, który upoważnia do wypłaty, a środki są przyznawane nie tylko na drugie i każde kolejne dziecko, ale też na pierwsze.

Sprawdź: Dodatkowe świadczenie 300 plus. Rodzicu, zbliża się ważny termin! Pamiętaj o wniosku, aby nie stracić pieniędzy

Od kiedy 800 plus? Czy potrzebny nowy wniosek? O tym warto wiedzieć

Zgodnie z decyzją rządu wysokość świadczenia od 1 stycznia 2024 roku ulegnie zmianie. Okres świadczeniowy obowiązuje od 1 czerwca do 31 maja. Osoby, które w 2023 roku złożyły wniosek o wypłatę świadczenia, nie muszą składać go ponownie w styczniu 2024. ZUS naliczy wyższe wypłaty automatycznie. Jest jednak pewien haczyk. Mogą wystąpić bowiem opóźnienia. Wszystko przez konieczność “regulacji technicznych”. Z uwagi na to ZUS świadczenie wychowawcze będzie mógł wypłacić do 29 lutego 2024 r. Pieniądze będą jednak wypłacone z wyrównaniem za styczeń.

Sprawdź: Dodatki dla rodzin 2023. 500 plus to dopiero początek listy. O te świadczenia mogą ubiegać się rodzice

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo