Dodatki dla rodzin 2023. 500 plus to dopiero początek listy. O te świadczenia mogą ubiegać się rodzice

500 plus to nie jedyne świadczenie pieniężne, o które mogą ubiegać się rodzice w 2023 roku. Warto wiedzieć, jakie środki przysługują na dzieci, aby skorzystać z należnego wsparcia. Część świadczeń przyznawana jest tylko jednorazowo, inne można pobierać regularnie przez dłuższy okres. O jakie dodatki dla rodzin można się ubiegać w 2023 roku? Rodzinny kapitał opiekuńczy – dla kogo?

Dodatki dla rodzin 2023. Jakie świadczenia przysługują na dzieci?

Najbardziej popularnym świadczeniem rodzinnym jest oczywiście 500 plus, które zgodnie z przepisami przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Co jednak bardzo ważne, nie jest przyznawane automatycznie, ale należy złożyć wniosek. 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, dlatego wszyscy, którzy jeszcze nie zdążyli dostarczyć wniosku, powinni zrobić to jak najszybciej. O jakie dodatki w 2023 roku mogą jeszcze ubiegać się rodzice?

Rodzinny kapitał opiekuńczy 2023

Rodzice mogą ubiegać się także o Rodzinny kapitał opiekuńczy. W przeciwieństwie do 500 plus nie jest to jednak program powszechny, skierowany do wszystkich, ale trzeba spełniać określone warunki. Celem dodatku jest wsparcie rodziców w opiece nad dzieckiem po zakończeniu urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pieniądze można otrzymywać na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesięcy. W sumie rodzicom przysługuje maksymalnie 12 tys. zł, ale o formie wypłat decydują sami – mogą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez dwa lata.

Świadczenie “Dobry start”

Na każde dziecko uczące się w szkole w wieku od 7. do 20. r. życia (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do 24. roku życia) przysługuje dodatek w wysokości 300 zł co roku w związku z początkiem roku szkolnego. Aby otrzymać wypłatę, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.

Zasiłek rodzinny

Rodzice mogą pobierać również zasiłek rodzinny:

  • do ukończenia przez dziecko 18 lat lub nauki w szkole (maksymalnie do czasu ukończenia przez nie 21 lat),
  • w przypadku dziecka niepełnosprawnego do ukończenia przez nie 24 lat – jeżeli kontynuuje ono naukę w szkole lub w szkole wyższej,
  • w przypadku osoby pełnoletniej niebędącej na utrzymaniu rodziców do ukończenia przez nią 24 lat – jeżeli kontynuuje ona naukę w szkole lub w szkole wyższej.

Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnianie kryterium dochodowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać 674 zł lub 764 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Po przekroczeniu tych kwot obowiązuje zasada “złotówka za złotówkę”, co oznacza, że nadal można pobierać świadczenie, ale w zmniejszonej kwocie.

Miesięcznie zasiłek rodzinny wynosi:

  • 95,00 zł na dziecko od urodzenia do ukończenia 5. roku życia;
  • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia;
  • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia. 

Zobacz: Nowy bon turystyczny 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Dodatki dla dzieci 2023

Oprócz 500 plus i zasiłku rodzinnego, rodzicom przysługują także inne świadczenia po przyjściu na świat dziecka. Chodzi tu o becikowe oraz specjalne świadczenie rodzicielskie. Na jakich zasadach można z nich skorzystać?

Becikowe 2023

Rodziny, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto, mogą ubiegać się o jednorazowy dodatek po urodzeniu dziecka (tzw. becikowe). Świadczenie wynosi 1000 zł.

Dodatki dla rodzin 2023 – świadczenie rodzicielskie

Ze świadczenia rodzicielskiego mogą skorzystać rodzice, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka. W takiej sytuacji przysługuje im 1000 zł miesięcznie przez rok po przyjściu malucha na świat.

Sprawdź: Kiedy składać wniosek o 800+? Ważny termin już wkrótce! Spóźnialscy stracą część środków

Czytelnicy pytają o dodatek na dziecko 2023

Będzie nowy dodatek dla rodzin od lipca 2023?

Od kilku tygodniu mówi się o wprowadzeniu nowego dodatku w postaci zmodyfikowanego bonu turystycznego. Na razie jednak nie przegłosowano żadnej ustawy w tej sprawie.

Ile wynosi dofinansowanie do internatu dla dziecka?

113 zł miesięcznie na dziecko.

RKO kiedy składać?

Wniosek o RKO można składać od pierwszego dnia, w którym dziecko kończy 9. miesiąc.

Od kiedy 800 plus będzie wypłacane?

Według zapowiedzi od 1 stycznia 2024 roku.

Komu przysługuje dodatek inflacyjny 2023?

Jeśli spełniamy odpowiednie kryteria dochodowe (2100 zł brutto w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł brutto w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego), możemy ubiegać się o zwrot VAT-u zapłaconego za gaz.

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo