Rodzaje alergii u dzieci

Ogromny postęp cywilizacyjny przyczynił się do zwiększonej zapadalności na alergie różnego typu. Szacuje się, że na całym świecie około 40% ludności zmaga się z dokuczliwym uczuleniem. W Polsce co drugie dziecko cierpi z powodu choroby alergicznej, która u 8,6% wywołuje niebezpieczną astmę oskrzelową.

Okazuje się, że schorzenie bardzo często występuje u niemowląt i małych dzieci, których wrażliwy układ immunologiczny nienaturalnie reaguje na alergeny występujące w środowisku. Substancje odpowiedzialne za początkowe symptomy uczulenia stymulują produkcję przeciwciał, które po połączeniu z alergenami zwiększają uwalnianie histaminy.

Największym problemem są alergeny pyłków, zarodników roślin, roztocza, sierść zwierząt, wywołujące uciążliwy katar sienny i zapalenie spojówek. Z kolei pokarmy, takie jak mleko, jajka, orzechy, kakao, owoce cytrusowe uczulają głownie małe dzieci, które dopiero zaczynają naukę tolerancji na różne składniki odżywcze. Istnieje jednak ryzyko, że niemowlaki dotknięte atopowym zapaleniem skóry, egzemą lub pokrzywką spowodowaną reakcją alergiczną w dzieciństwie narażone są na astmę w dorosłym życiu.

Alergia u dzieci odpowiedzialna za nieprawidłową reakcję skórną i pokarmową przybiera różnorodne formy.

Egzema

Egzema jest rodzajem zapalenia skóry, występującym po bezpośrednim kontakcie z konkretną substancją lub po spożyciu niektórych pokarmów. W początkowym stadium rozwoju nabiera postać drobnych, czerwonych grudek, obejmujących głównie skórę dłoni, twarzy, klatki piersiowej, łokci. Niedużej wielkości grudki przeobrażają się w pęcherzyki, które po pęknięciu pozostawiają ślad w formie nadżerki lub łuszczącej się skóry.

Kontaktowe zapalenie skóry

Kontaktowe zapalenie skóry tzw. wyprysk kontaktowy objawiający się świądem, zaczerwienieniem i pęcherzykami o podłożu alergicznym występuje najczęściej u dorosłych. Zmiany spowodowane są przez gumę, nikiel, chrom, mydło, proszek do prania, detergenty oraz związki chemiczne zawarte w tworzywach sztucznych i kosmetykach.

Pokrzywka

Pokrzywka charakteryzuje się obrzękiem i wysypką o bladoczerwonej lub białawej barwie. Pojawia się niemal natychmiastowo i równie szybko znika bez śladu. Schorzenie spowodowane przez pyłki kwiatów, traw, drzew, sierść zwierząt, bakterie, grzyby, pleśnie, leki oraz niektóre produkty spożywcze.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa u dzieci wystąpić może w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka niemowląt i małych dzieci z niewykształconym układem immunologicznym. Uczulenie na alergeny pokarmowe powoduje różne objawy kliniczne, takie jak rozstrój żołądka (wymioty, kolki, bóle brzucha, biegunki, zaparcia), trudności w oddychaniu, nawracające zapalenie płuc, kaszel, katar, wysypka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Reakcja alergiczna u niemowląt może mieć bardzo gwałtowny przebieg. Pierwsze symptomy nietolerancji alergenu widoczne są kilka minut po spożyciu danego pokarmu, co zakończyć się może anafilaksją.

Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny, to natychmiastowa reakcja organizmu wynikająca z wady układu odpornościowego o charakterze ogólnoustrojowym. Bardzo częstą przyczyną wstrząsu u dzieci jest reakcja na ukąszenia owadów, po zjedzeniu substancji silnie uczulającej (orzeszki ziemne, ryby, jaja, mleko) po podaniu niektórych leków.

Nieleczona alergia u dzieci prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego jakiekolwiek objawy nie powinny być bagatelizowane.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Rodzaje alergii u dzieci

  1. Pokarmowa jest do pokonania, trzeba odpowiednio podejść do żywienia 🙂

    Planowanie ślubu oraz wesela

    Obyczaje ślubne

    Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo