Remont pokoju 3-4 latka – na co zwracać uwagę?

Dzieci wyrastają nie tylko z ubrań i zabawek, ale również z własnego pokoju. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć o remoncie. Co należy przede wszystkim wziąć pod uwagę podejmując decyzję o nowej aranżacji?

Najważniejsza jest wygoda, kwestie praktyczne, wyjątkowa atmosfera, a idealny pokój powinien spełnić wszystkie te cechy. To przecież pomieszczenie do nauki, zabawy i snu. Dlatego rozpoczynając remont pokoju dziecięcego warto mieć pomysł na nową aranżację i plan, jak ją wcielić w życie. Przyglądamy się różnym możliwościom urządzenia pokoju dziecięcego dla 3-4 latka wraz z orientacyjnymi, uśrednionymi kosztami.

Podłogi – jaką wybrać?

Pokój dziecięcy to miejsce szalonych zabaw, dlatego najlepiej będzie wybrać panele podłogowe lub wykładzinę. Drewniany parkiet zostałby najprawdopodobniej szybko zużyty, a dzieci uwielbiają miękkie podłogi. Na wykończone panele lub parkiet możemy oczywiście położyć dywan. Jednak najlepszym pomysłem będzie wybór wykładziny PCV. Kolor i wzór powinno się dostosować do wieku i zainteresowań dziecka. Tutaj ważne jest również bezpieczeństwo, dlatego sugerujemy wykładziny o cechach antypoślizgowych. Aby wykładzina posłużyła jak najdłużej, wybierzmy modele odporne na odkształcenia pod wpływem nacisku, np. welurowe. Ten rodzaj podłogi trzeba dobrze przykleić odpowiednią i sprawdzoną zaprawą klejącą, która powinna być łatwa w użyciu i montażu. Oprócz zakupu wykładziny należy doliczyć dodatkową sumę na listwy przypodłogowe. Całość powinna się zamknąć poniżej ceny tysiąca złotych, oczywiście przy własnoręcznym montażu.

Malujemy ściany…

Zanim zaczniemy remont warto sprawdzić, czy nie trzeba zaszpachlować istniejących dziur i zadrapań w ścianach. Następnie szlifujemy całość i przeprowadzamy gruntowanie ścian. Gdy wykonamy już te czynności, możemy przystąpić do malowania. Polecamy wybór farb, które tworzą powłoki odporne na zabrudzenia i zmywanie. Warto dać upust wyobraźni i zadbać o dobrą atmosferę pokoju dziecięcego. Różnokolorowe ściany to równie barwne sny. Najtaniej i najłatwiej będzie przyozdobić wszystkie ściany w jednym kolorze, ale dla uniknięcia nudy można zastosować wiele innych rozwiązań. Dla optycznego powiększenia pokoju dobrze wybrać np. tapetę winylową lub fototapetę, które będą pięknie ozdabiać pomieszczenie. Rolka tapety to wydatek ok. 30zł. Jeśli wybieramy tradycyjne malowanie, to warto przypomnieć, że dla pomieszczenia o wielkości ok. 20 m2 i malowania dwuwarstwowego potrzebujemy pojemnika z 5 l farby oraz mniej więcej taką samą ilość gruntu. Wraz z nimi kupujemy przybory malarskie, jak wałki, czy pędzle. Na jeden metr kwadratowy przeznaczamy ok. 30zł, a łączny koszt malowania nie powinien przekroczyć kilkuset złotych. Warto również sprawdzić, które farby będą bezpieczne dla naszej pociechy.

…i sufit

Najczęstszy wybór w pokojach dziecięcych to sufit pomalowany zwykłą, białą farbą. Tradycyjne rozwiązania mają swoje zalety, ale polecamy lekko poszaleć. W końcu też byliśmy kiedyś dziećmi. Najprostszy sposób na optyczne poszerzenie pokoju, to pomalowanie sufitu w pasy. Nieco bardziej zaskakujące będą dekoracje z płyty gipsowej przytwierdzone na stałe do sufitu. Kształty chmurek lub kwiatów są łatwe do wykonania i przy odpowiednio fantastycznym malowaniu nadadzą niepowtarzalnego klimatu. Znakomitym pomysłem są też naklejki na ścianę, np. w kształcie gwiazdek. Koszt naklejek to ok. 30zł. Jeżeli mimo wszystko wybierzemy tradycyjną biel, to do kosztu malowania ścian powinniśmy doliczyć ok 100-150zł.

Oświetlenie i meble

Szeroka oferta mebli dziecięcych dostępnych na rynku powinna zaspokoić każde potrzeby. W segmencie średnim można zakupić kompletne umeblowanie już od 1,5 tys. do 3 tys. złotych za cały pokój. Podstawowy czynnik przy wyborze to trwałość i jakość wykonania. Minimum dla 3-4 latków to mały stół i krzesełka, komoda. W naszym innym artykule sprawdzisz, jak dobrze dobrać łóżeczko. Meble będą w użytku niemal bez przerwy. Dobrze, jeśli będą łatwe w czyszczeniu oraz dostosowane do wzrostu dziecka.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo