Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Halloween to tradycja, która przywędrowała do nas z krajów anglojęzycznych, szczególnie za pośrednictwem amerykańskiego kina. Z każdym rokiem coraz więcej chętnych uczestniczy w zabawie. Wciąż jednak Halloween wywołuje w Polsce sporo kontrowersji. Szczególnie negatywnie o tym zwyczaju wypowiadają się kościelni hierarchowie, a niektóre środowiska sugerują nawet zakaz świętowania. Czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022? Czy Halloween jest zakazane w Polsce 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Halloween to zwyczaj, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce, ale wciąż budzi niemałe kontrowersje.
  • Szczególnie krytycznie wypowiadają się na ten tam hierarchowie Kościoła Katolickiego.
  • Jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja o prawne zakazanie obchodów Halloween, nie została jednak przyjęta i święto można spokojnie obchodzić.

Czy w Polsce można obchodzić Halloween 2022?

Halloween co roku świętowane jest pod koniec października, konkretnie 31. W 2022 roku wypada w poniedziałek. Zwyczaj wywodzi się prawdopodobnie z kultury celtyckiej i wiąże się z ich wierzeniami dotyczącymi przesilenia jesienno-zimowego. Obecnie stanowi znakomitą okazję do zabaw i imprez tematycznych, szczególnie atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży, ponieważ towarzyszą im m.in. przebieranki i opowieści budzące grozę.

Zobacz: “Halloween jest szkodliwe dla dzieci” według Rzecznika Episkopatu.

Od lat zwyczaje halloweenowe budzą w Polsce spore kontrowersje i wywołują burzliwe dyskusje pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami. Wyjątkowo krytycznie o tej tradycji wypowiadają się środowiska związane z Kościołem Katolickim, a także jego najwyżsi przedstawiciele. Głównym zarzutem i czynnikiem wywołującym dezaprobatę jest pogański charakter i pochodzenie święta. Kościelni hierarchowie zwracają uwagę, że jest tradycja obca naszej kulturze i nie powinniśmy jej kultywować, tym bardziej w okolicach Święta Zmarłych, które należy przeżywać w zadumie i modlitwie. Niektórzy twierdzą nawet, że halloweenowe zabawy mają związek z kultem szatana i powinny zostać zakazane. Czy zatem można obchodzić Halloween w Polsce 2022?

Zobacz: Zabawy na Halloween dla dzieci i nie tylko. Najlepsze atrakcje na imprezę z dreszczykiem!

Czy można chodzić na Halloween 2022?

Z mediów wciąż dochodzą do nas głosy krytycznie odnoszące się do Halloween, zwłaszcza w okresie poprzedzającym święto. Negatywne wypowiedzi padają nie tylko z ust przedstawicieli Kościoła, ale także czołowych polityków. Nic więc dziwnego, że część osób zastanawia się, czy można obchodzić Halloween w Polsce 2022. Tym bardziej, że jakiś czas temu do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie zakazu tego święta. Uspokajamy zatem, że nie ma żadnego obowiązującego przepisu, który zakazywałby obchodów tradycji. Można zatem spokojnie brać w halloweenowych zabawach.

Jeśli zastanawiacie się także, czy można chodzić na Halloween 2022 i zbierać cukierki w domach sąsiadów, to w tej kwestii sprawa ma się analogicznie – nie istnieje prawo, które mogłoby tego zakazać. Nie oznacza to jednak, że nie można spotkać się z negatywnymi reakcjami, zwłaszcza ze strony bardziej konserwatywnych sąsiadów.

Do halloweenowych tradycji niezbyt przychylnie odnoszą się również władze niektórych miast. Najlepszym przykładem może być prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, który w wigilię Wszystkich Świętych postanowił zorganizować wydarzenie przeciwne do Halloween – Heaven Wins. Po ulicach miast zamiast duchów i kościotrupów mają się przechadzać ludzie przebrani za anioły, rozdający mieszkańcom cukierki. Oprócz tego w mieście mają mieć miejsce także różne atrakcje dla dzieci oraz pokazy filmowe.

Wokół nas tyle chaosu, lęku przed tym, co przyniesie kolejny dzień. Dlatego ruszamy z Heaven Wins (Niebo zwycięża), bardzo pozytywnym ogólnoświatowym wydarzeniem, które wychodzi z Siemianowic Śląskich. prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech w swoim wpisie na Facebooku

Sprawdź: Jak wyciąć dynię?

Co to jest Halloween i kiedy wypada?

Specjaliści wskazują na dwa możliwe źródła Halloween. Może się wywodzić z rzymskiego święta na cześć Pompony, czyli bóstwa owoców i nasion. Według drugiej teorii tradycja obchodzenia Halloween wzięła swój początek z celtyckich świąt na powitanie zimy. Współczesne zwyczaje nie mają już jednak wiele wspólnego ze źródłem. Punktem wspólnym pozostaje tylko element grozy i straszenia. Kiedyś wierzono bowiem, że tego dnia zacierają granice z zaświatami i ziemię odwiedzają dusze zmarłych. Z tego powodu dzisiejszemu Halloween towarzyszą opowieści o duchach i seanse z horrorami. Największą atrakcję stanowią dla najmłodszych przebieranki i zabawa w “cukierek albo psikus” polegająca na pukaniu do drzwi sąsiadów i proszeniu o słodycze. W tym roku halloweenowe zwyczaje wypadają w poniedziałek, 31 października.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo