Systematyczność i konsekwencja – dlaczego są tak ważne w procesie poznawania języka obcego?

Przyswajanie nowej wiedzy to proces, który wymaga zaangażowania, cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Aby skutecznie się uczyć, zwłaszcza języków obcych, niezbędna jest również systematyczność i konsekwencja. Korzyści płynące z ich zastosowania w codziennej nauce są naprawdę cenne i warte wysiłku – dopiero regularne powtórki przynoszą oczekiwane efekty. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice wspierali dziecko w tym procesie edukacyjnym i dbali o stały kontakt malucha z językiem. Jak wprowadzić te zasady w praktyce i zachęcić dziecko do systematycznej nauki?

Systematyczność i konsekwencja – klucz do sukcesu

Kształtowanie u najmłodszych właściwych nawyków w nauce to naprawdę solidna inwestycja w przyszłość. Nie od dziś wiadomo, że podstawą sukcesu, zwłaszcza w edukacji, jest systematyczność i cierpliwości. Potwierdzają to również badania i obserwacje. Ludzki mózg nie lubi, gdy zasypujemy go ogromną liczbą zróżnicowanych informacji w jednej chwili. Ma wówczas problem z ich uporządkowaniem i przyswojeniem, co skutkuje tym, że spora część wiadomości po prostu mu umyka. Problemów z zapamiętywaniem można jednak uniknąć, jeślinasz umysł będzie je otrzymywał w mniejszych, ale regularnych dawkach. Dlatego też wszelkie, nawet krótkie i szybkie powtórki niewielkich partii okażą się dużo skuteczniejsze niż maraton nauki raz na tydzień. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku nauki języków obcych.

Im częściej i regularniej dziecko powtarza np. słówka, słucha bajek czy czyta książki w języku obcym, tym więcej zostaje w pamięci. Systematyczna praca sprawia, że język przyswaja się szybciej, bardziej naturalnie i niemal bezwysiłkowo, ponieważ maluch dysponuje już naprawdę solidną podstawą. Można więc uniknąć również nerwów i frustracji związanej z ciągłym wracaniem do tych samych zagadnień, które z powodu przerw w nauce nie zostały właściwie przyswojone.

Chociaż początkowo wdrożenie tych pozytywnych przyzwyczajeń na co dzień, może wydawać się zbyt trudne i wręcz niemożliwe, to systematyczność i konsekwencja daje rezultaty naprawdę warte poświęcenia i cierpliwości ze strony rodziców. Regularna nauka nie tylko przyśpiesza proces zdobywania wiedzy w danej dziedzinie, ale jednocześnie rozwija także pamięć i koncentrację, a gdy efekty stają się widoczne – dziecko samo zaczyna rozumieć i doceniać siłę nawyku.

Zobacz: Jakie są największe wyzwania dla dzieci uczących się języka angielskiego? Sprawdzone wskazówki, jak radzić sobie z trudnościami

Jak zachęcić dziecko do regularnej nauki?

Lista korzyści płynących z regularnej nauki jest naprawdę imponująca i rzeczywiście może motywować do zmiany przyzwyczajeń. Wiadomo jednak, że z mobilizacją i obowiązkami bywa różnie, zwłaszcza w przypadku dzieci. Niestety racjonalna argumentacja i tłumaczenie rodziców raczej nie na wiele mogą się zdać. Kilkuletni maluch nie zrozumie przecież, że regularna nauka angielskiego przyda mu się w przyszłości i może zapewnić lepszą edukację czy pracę. Konieczne jest więc znalezienie takich sposobów, które rzeczywiście skutecznie zachęcą najmłodszych do pracy.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nauka nie kojarzyła się dziecku z przykrym obowiązkiem i najnudniejszą częścią dnia. Zajęcia z języka obcego (czy to z profesjonalnym nauczycielem, czy z rodzicami) powinny być po prostu kolejną okazją do zabawy – najlepiej korzystać więc z rozmaitych gier, ciekawych aktywności (również ruchowych) czy angażujących konkurencji. Zamiast nudnych powtórek czy odpytywania ze słówek, można nauczyć się wspólnie wierszyka czy piosenki. Zadania z gramatyki zawsze można zastąpić krótką konwersacją np. o ulubionej postaci z bajki (nie jest problemem to, że dziecko będzie przeplatać polski z angielskim).

Pamiętajmy, że dzieci znacznie krócej potrafią zachować uwagę i koncentrację, dlatego takie językowe sesje nie mogą trwać dłużej niż kilkanaście minut, pół godziny (w zależności od wieku). Co ważne, wszelki gry i zabawy powinny być maksymalnie angażujące dla malucha (najlepiej aby działo się dużo, szybko i było kolorowo), a ich zasady niezbyt skomplikowane – dopasowane do wieku i możliwości dziecka.

Istotne jest również dawanie dziecku pozytywnego przykładu. Nie można wymagać od pociechy systematyczności, jeśli rodzice sami mają z nią poważny problem. Można jednak temu zaradzić, wypracowując wspólną rutynę, np. codziennie siadamy do gier czy zadań o tej samej porze i robimy to wspólnie (lub rodzic w tym czasie zajmuje się swoimi obowiązkami).

Tak naprawdę wcale nie trzeba organizować dziecku specjalnych zajęć z języka obcego. Każda codzienna sytuacja może bowiem stać się okazją do powtórek i zachowania kontaktu z językiem. Podczas wieczornej szykowania się do spania można zamiast po polsku nazywać przedmioty po angielsku, to samo w trakcie gotowania czy wyjścia na spacer do parku.

5 darmowych lekcji próbnych! Newsletter z materiałami dla rodziców.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj eksperckie materiały na temat wychowania dzieci. Na dobry początek otrzymasz od nas 5 darmowych lekcji próbnych!

Zgody:

Sprawdź: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego? Odpowiedni wiek może być kluczowy w osiągnięciu pożądanych rezultatów

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo