Rok szkolny 2023/2024 będzie wyglądał zupełnie inaczej. Uczniów i nauczycieli czeka kolejna rewolucja

To już powoli staje się regułą i już chyba nikogo nie dziwi, że każdy kolejny rok szkolny oznacza sporo zmian zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. W zeszłym roku we wrześniu pojawił się nowy przedmiot – słynny HiT, zmodyfikowano także program nauczania przedmiotu “Edukacja dla bezpieczeństwa”. Kolejny rok szkolny 2023/2024 również upłynie pod znakiem nowości. Czego powinni się spodziewać uczniowie i nauczyciele?

Rok szkolny 2023/2024 pod znakiem zmian

Tak jak w ubiegłym roku również we wrześniu 2023 w planie lekcji pojawi się nowy przedmiot. W przeciwieństwie do HiT (Historia i teraźniejszość) nie będzie to jednak zupełna nowość, a raczej zmodyfikowana wersja obecnych od lat w szkole podstaw przedsiębiorczości. Program przedmiotu został jednak znacznie zmieniony tak, aby bardziej odpowiadać potrzebom współczesnego świata i lepiej przygotowywał młodzież do radzenia sobie na rynku pracy. Zajęcia zmienią także nazwę – zamiast podstaw przedsiębiorczości, uczniowie będą uczęszczali na biznes i zarządzanie. Będą się odbywać w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej, w wersji podstawowej – 2 godziny w tygodniu, a w przypadku uczniów wybierających rozszerzony program nauczania będzie to 8 lekcji tygodniowo. Co ważne, w przyszłości prawdopodobnie będzie możliwość zdawania nowego przedmiotu na maturze, planowane jest to jednak dopiero na 2027 rok.

Zobacz: Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września! Jest decyzja ministerstwa, termin rozpoczęcia roku przesunięty

Jakie jeszcze nowości czekają na uczniów i nauczycieli?

Biznes i zarządzanie to nie jedyna nowość czekająca na uczniów w kolejnym roku szkolnym. Zgodnie z rozporządzeniem do szkół wchodzi także nowy język – od września uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać łacinę jako dodatkowy język zamiast któregoś z języków nowożytnych. Łacinę będzie można wybrać jako drugi język pod warunkiem, że szkoła będzie go miała w swojej ofercie.

Sporą rewolucję ministerstwo przygotowało także nauczycielom języka polskiego. Oprócz lektur od września na zajęciach uczniowie będą omawiać poszczególne zagadnienia także na podstawie gier komputerowych – “This War of Mine” od 11BitStudios oraz “Gra Szyfrów”. Dzięki tym zmianom program ma stać się nieco bardziej angażujący i ciekawszy dla dzieci.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo