Przypomina osę i sieje niepokój na blokowiskach. Pozbędziesz się go tylko w ten sposób

Owad wyglądem przypominający osę lub szerszenia uaktywnił się tego września na tyle, że wzbudza niepokój w wielu domach. Przebywa blisko ludzkich siedlisk. Licznie pojawił się w miastach i zaczyna wlatywać do mieszkań. Czy należy się go bać? Jak sobie z nim poradzić?

Wszystko, co nieznane wzbudza niepokój. Tak jest i tym razem. W miastach bardzo aktywny stał się gliniarz naścienny. Jest to owad, który wzbudza strach z powodu swojego wyglądu i głośnego dźwięku słyszalnego podczas jego lotu. Obawę przed nim potęguje również jego bliskość. Spotkać go można na balkonach, przy oknach czy nawet w mieszkaniach.

Sprawdź: Dzieci wracają z niepozornym ugryzieniem, a wkrótce pojawia się ogromny obrzęk. Rodzice skarżą się na wysyp tych owadów. Czy są groźne?

Gliniarz naścienny – jak wygląda?

Owad ten jest znany również pod nazwą formierz zdun. Jest podłużny, sięga do trzech centymetrów długości i ma długie, zwisające podczas lotu nogi. Jego cienki tułów i gruby odwłok mogą wzbudzać niepokój, bo przypominają szerszenia lub osę. Dodatkowo ubarwienie zamyka się dwóch typowych dla os barwach: żółtym i czarnym. Dopiero kiedy przyjrzymy mu się bliżej, możemy odróżnić go od innych owadów. Charakterystyczne jest połączenie między tułowiem a odwłokiem – zbudowane jest z cienkiej rurki.

Sprawdź: Dlaczego szerszenie lubią bez? Sprawdź, jak bezpiecznie pozbyć się tych owadów z ogrodu

Czy gliniarz naścienny żądli? Kilka faktów o jadzie gliniarza naściennego

Gliniarz naścienny bardzo łatwo może znaleźć pożywienie i miejsce na gniazdo wśród ludzkich zabudowań. Wybiera małe szczeliny w murach i wnętrzach budynków. Jest to główny powód przez który coraz częściej spotykamy go w swoich mieszkaniach. Czy może nas użądlić? Tak, jednak oprócz pieczenia nie powinno nam się nic stać. Jego jad jest bezpieczny dla ludzi. Gliniarz naścienny wykorzystuje go głównie w walce o pokarm dla swoich larw, a więc przeciwko małym pająkom. Paraliżuje potencjalną ofiarę i magazynuje w gnieździe. Sam nie używa jadu do zdobywania pokarmu. Żywi się na co dzień nektarem z kwiatów.
Owad ten unika bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Może chcieć nas użądlić tylko wtedy, kiedy sami go zaatakujemy.

Sprawdź: Jak znaleźć komara w sypialni? Zrób jedną rzecz. Szybko pozbędziesz się owada i pogrążysz w błogim śnie

Jak się pozbyć gliniarza naściennego? Zbuduj domową pułapkę

Skutecznym sposobem na pozbycie się tego owada jest wykorzystanie środków odstraszających osy i szerszenie. Można również posłużyć się specjalnymi pułapkami, które albo kupimy w sklepach ogrodniczych, albo zrobimy sami! Wystarczy nam do tego plastikowa butelka, może być po wodzie czy soku. Przecinamy ją na pół. Do części z dnem nalewamy słodkiego piwa, soku lub wody z dużą ilością cukru. Drugą część (z szyjką) umieszczamy gwintem skierowanym w dół do wlanego napoju. Pułapka gotowa.


Jeśli jednak problem z gliniarzem naściennym jest większy, a gniazda znajdujemy w każdej szczelinie domu, warto odezwać się do specjalistów. Gniazda mogą być na tyle głęboko, że oszacowanie ilości owadów jest niemożliwe. Wtedy przyda się profesjonalna pomoc.

Sprawdź: Metoda znana naszym babciom znów wraca do łask. Dzięki stripowaniu pranie będzie jak nowe

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo