Ślub cywilny

Ślub cywilny jest jedną z form zawarcia związku małżeńskiego. Od tego momentu małżeństwo jest uznawane przez wszystkie organy administracyjne i prawne.

W Polsce istnieje możliwość zawarcia ślubu konkordatowego czyli jednoczesnego zawarcia ślubu kościelnego i cywilnego. Z różnych powodów nie wszyscy narzeczeni planują wziąć ślub kościelny. W takich sytuacjach warto wcześniej dowiedzieć się jakich formalności musicie dopełnić, aby na mocy prawa stać się małżeństwem. A oto i one…

Przepisy prawne regulujące ślub cywilny

Wszystkie osoby, które planują wstąpić w związek małżeński na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają przepisom cywilnym zebranym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Ustawa jest dosyć obszerna i zawiła, ale na jej mocy pracownicy Urzędów Stanu Cywilnego powinni udzielić Wam wszystkich informacji i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Z punktu widzenia przyszłych małżonków najważniejsze wydaje się postanowienie zawarte w artykule 1. ustawy: Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta, jednocześnie obecni, złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenie, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Jednak zanim do tego dojdzie…

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/sukienki-etui/bialy/” limit=”12″]

Formalności przed ślubem cywilnym

Jeśli zależy Wam na konkretnej dacie ślubu, warto wcześniej zarezerwować termin w dowolnym USC. Narzeczeni muszą zgłosić się w urzędzie na miesiąc i jeden dzień przed planowaną datą zaślubin. Jest to ustawowy czas oczekiwania na ślub. W szczególnych przypadkach, takich jak np. ciąża, zakup wspólnego mieszkania itp. kierownik USC może przychylić się do skrócenia tego czasu.

Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego

Idąc do USC nie zapomnijcie zabrać:

  • dowodów osobistych. Obecnie na terenie Polski w związek małżeński mogą wstąpić osoby, które ukończyły 18 lat,
  • 84 zł na opłaty za znaczki skarbowe,
  • odpis skrócony aktu urodzenia. Jeśli nie macie go w domu, taki odpis uzyskacie w USC po okazaniu dowodu osobistego i zakupieniu znaczków skarbowych za kwotę około 20 zł. Odpisy aktów są wymagane, jeśli akt został sporządzony w innym USC,
  • pisemne zapewnienie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego,
  • w przypadku osób rozwiedzionych wymagany będzie również odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis wyroku rozwodowego,
  • w przypadku wdowców urzędnik poprosi o okazanie odpisu skróconego aktu zgonu współmałżonka,
  • jeśli kobieta nie jest jeszcze pełnoletnia, ale ukończyła już 16 lat będzie potrzebować dodatkowo postanowienia sądu rodzinnego zezwalającego na zawarcie małżeństwa oraz pisemnego zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Do urzędu musicie się zgłosić osobiście. Urzędnik spisze podanie, na którym złożycie podpisy.

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/sukienki-koktajlowe/bialy/” limit=”12″]

Obecnie istnieje możliwość wzięcia ślubu cywilnego w plenerze. Co o tym sądzicie? Zdecydowalibyście się na taką formę zawarcia związku małżeńskiego?

Dodaj komentarz

Ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny 2016

Sukienki na ślub cywilny 2016 Sukienki na ślub cywilny obwarowane są wieloma zasadami dress codu. Po pierwsze wybieramy jasne lub wesołe barwy. Możecie stawiać na charakterystyczną dla Panien Młodych biel,...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general