Bilans czterolatka

Twoje dziecko zdmuchnęło właśnie 4 świeczki na torcie? Nie zapomnij o jego badaniach bilansowych. Dzięki nim dowiesz się czy maluch prawidłowo się rozwija. Bilans czterolatka ocenia nie tylko stan jego zdrowia, ale także rozwój fizyczny, psychoruchowy oraz społeczny.

Bilans czterolatka jest OBOWIĄZKOWY!

Bilans czterolatka jest tak naprawdę jego trzecim tego typu spotkaniem z pediatrą. Pierwsze powinno się odbyć po skończeniu czterech tygodni, a drugi w wieku dwóch lat.

Kiedy należy odbyć bilans 4-latka?

Według przepisów badania powinny odbyć się po 48 miesiącu życia, ale nie później niż po 52. Najlepiej od razu po skończeniu przez dziecko lat 4 zadzwonić do przychodni i umówić się na wizytę z pediatrą.
Wybierając się na tę wizytę nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia oraz innych wyników badań lub kart szpitalnych, jeśli takie pojawiły się od czasu bilansu w wieku dwóch lat.

Jakie badania bilansowe wykona pediatra?

  • Podstawowe ważenie oraz mierzenie,
  • Mierzenie ciśnienia,
  • Badanie wzroku,
  • Sprawdzenie stóp, kręgosłupa i koordynacji ruchowej,
  • Badania logopedyczne,
  • Ocena uzębienia.

Oprócz tego pediatra powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad na temat przebytych w ostatnim czasie chorobach, alergiach i ewentualnych zabiegach chirurgicznych. Lekarz zweryfikuje także, czy dziecko było szczepione według ustalonego kalendarza szczepień. Może także zaproponować dodatkowe szczepienia. Niektórzy pediatrzy sugerują szczepienie przeciwko żółtaczce pokarmowej dzieciom, które wybierają się do przedszkola. Czasem polecana jest także szczepionka przeciwko HIB.

Wyniki badań, a zwłaszcza waga i wzrost zostaną naniesione na siatki centylowe. Pozwoli to sprawdzić jak rozwój danego czterolatka wypada na tle jego rówieśników.

Sprawdź: Czym są i jak się odczytuje siatki centylowe >>

Jakie pytania może zadać lekarz podczas bilansu?

  • Czy dziecko sprawnie się porusza (chodzi, biega, staje na jednej nodze)?
  • Czy bez problemu komunikuje się pełnymi zdaniami?
  • Czy dziecko je oraz pije samodzielnie?
  • Czy załatwia problemy fizjologiczne bez niczyjej pomocy?
  • W jaki sposób dziecko przesypia noc? Czy budzi się w nocy? Czy moczy łóżko?

Pamiętaj, że Ty także możesz zadać pytania pediatrze. Najlepiej przygotuj je sobie wcześniej. Spytaj o wszystko, co budzi Twój niepokój. Żywienie, rozwój psychofizyczny, kontakty z rówieśnikami.
Chcesz zapisać dziecko na zajęcia sportowe? O to także zapytaj pediatrę.

Na koniec bilansu powinien zostać spisany i przekazany rodzicom wniosek bilansowy. W razie nieprawidłowości pediatra powinien odesłać dziecko na kontrolę do specjalistów. Może także zlecić badania psychologiczne.

To tyle w teorii. Praktyka często okazuje się brutalna. Na forach oraz w komentarzach na blogach można znaleźć opinie matek, które twierdzą, że bilans ich dziecka był zrobiony na odczepnego. Często kończył się tylko na ważeniu, mierzeniu i jednym pytaniu “Czy wszystko OK?”.
Nie pozwól się zbyć w czasie bilansu. Mimo, że wydaje się to zbędnym traceniem czasu to w wielu przypadkach pozwalał na wczesną diagnozę nieprawidłowości rozwojowych.
Im szybsza diagnoza, tym bardziej skuteczne leczenie.

Na szczęście wśród negatywnych opinii o naszej służbie zdrowia zdarzają się perełki. Mamy, które chwalą pediatrów za wnikliwe badania i przyjazne nastawienie do dziecka. Czy to tylko wyjątki potwierdzające regułę? Czy po prostu o dobrych rzeczach mniej chętnie piszemy na forach?

Jak u Was przebiegał bilans czterolatka? A może właśnie się na niego wybieracie?

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo