Objawy ciąży pozamacicznej

Około 1-1,5% wszystkich ciąż to ciąża pozamaciczna. Jakie są jej pierwsze objawy i skąd będziesz wiedzieć, że to właśnie ty jesteś tym jednostkowym przypadkiem?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa)

O ciąży pozamacicznej (ektopowej) mówimy wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą: w jajowodzie lub rzadziej w jamie otrzewnej lub jajniku. Rozwijający się zarodek rośnie i jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie wykryty prowadzi do pęknięcia jajowodu. U kobiety pojawia się krwotok, nagły ból oraz skurcze. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Na szczęście takie sytuacje zdarzają się rzadko. Ciąża pozamaciczna zazwyczaj daje podobne objawy do zwykłej ciąży i zostaje zdiagnozowana podczas wizyty u ginekologa, który przeprowadza badanie, robi USG oraz zleca badania hormonalne. Jeśli lekarz stwierdzi, że zarodek rozwija się w niewłaściwym miejscu zadecyduje o jego natychmiastowym usunięciu. Jest to konieczne, ponieważ ciąża pozamaciczna zagraża życiu kobiety nie ma absolutnie żadnych szans na prawidłowy rozwój.

Kiedy zwracać szczególną uwagę na objawy ciąży pozamacicznej?

Niektóre kobiety są znacznie bardziej niż pozostałe narażone na nieprawidłowości występujące tuż po zapłodnieniu. Objawy ciąży pozamacicznej powinny być znane przede wszystkim tym z was, które:

  • cierpią na endometriozę,
  • przechodziły zapalenie narządów miednicy małej, np. zapalenie wyrostka robaczkowego i przydatków,
  • zaszły w ciążę mając wkładkę domaciczną,
  • miały operowane jajowody,
  • cierpiały na infekcje przenoszone drogą płciową,
  • miały przewlekłe, nieleczone infekcje bakteryjne pochwy,
  • już kiedyś miały ciążę pozamaciczną.

W tych wypadkach ryzyko zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza macicą rośnie.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej (ektopowej)?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) początkowo daje podobne objawy jak ta, która przebiega prawidłowo. Pierwsze objawy to zanik miesiączki oraz wzrost hormonu beta-HCG, na który test ciążowy reaguje pozytywnym wynikiem. Hormon ten jednak wzrasta znacznie wolniej niż w przypadku właściwie umiejscowionego zarodka. Jak rozpoznać, że coś jest nie tak?

Niepokoić powinno jednoczesne pojawienie się nieregularnych krwawień oraz charakterystycznego tępego bólu po jednej stronie podbrzusza. Podczas badania ginekologicznego alarmującym sygnałem jest guz przydatków. W dalszej fazie wzrostu zarodka może dojść do krwawienia wewnętrznego. Wówczas tętno kobiety wzrasta, a ciśnienie krwi maleje. Skóra staje się blada i spocona. Pojawia się kłucie podczas oddychania. Jeśli w wyniku przeoczenia pierwszych objawów ciąży pozamacicznej doszło do krwawienia wewnętrznego, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo