Dziewiąty miesiąc życia dziecka

Dziewięciomiesięczny maluch potrafi już raczkować, samodzielnie siada, bez trudu przekręca się z pleców na brzuszek i w dalszym ciągu jest bardzo zainteresowany otaczającym go światem. Dziecko bardzo lubi teraz naśladować miny i dźwięki, a w dodatku rozumie już sens pojedynczych słów lub krótkich zdań. Co jeszcze czeka na Was wraz w dziewiątym miesiącu życia dziecka?

Rozwój niemowlaka: dziewiąty miesiąc życia dziecka

W dziewiątym miesiącu życia niemowlaka jest jeszcze za wcześnie na chodzenie, ale wiele dzieci w tym wieku próbuje swoich sił wstając przy pomocy na przykład szczebelków łóżka. Jeśli Twoja pociecha wykonuje już takie manewry, musisz na nią szczególnie uważać i pomagać w siadaniu, ponieważ malutki człowiek nie jest jeszcze w stanie usiąść z pozycji stojącej. Być może Twój maluszek jeszcze nie próbuje wstawać, ale nie jest to powód do zmartwień. Część dzieci zaczyna chodzić dużo później i nie należy tego przyspieszać, a pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie. Jeśli Twój maluch jeszcze nie raczkuje, również nie popadaj w panikę. Część dzieci pomija etap chodzenia na czworaka i od razu staje na nóżki.

Zobacz też: Dziecko chodzi na palcach

Małe rączki są coraz bardziej precyzyjne i nadal chwytają wszystko co znajdzie się w ich zasięgu. Większość ze schwytanych przedmiotów trafia do buzi, dlatego zwróć uwagę na to, żeby wszystko w otoczeniu małego odkrywcy było czyste i by nie było w nim drobnych przedmiotów, które dziecko może połknąć.

Około dziewiątego miesiąca wyostrzają się zmysły niemowlaka. Do tej pory reagował głównie na głośne mówienie i muzykę, teraz zaczyna interesować się szeptaniem i cichymi dźwiękami.

Jest to czas, gdy maluszek wyjątkowo boi się, gdy zostaje sam, nie lubi nowych osób, z kolei uwielbia towarzystwo rodziców. Na widok nowych osób na buzi dziecka często pojawia się strach, a czasami maluch zaczyna również płakać. Nie złość się na niego – potrzebuje teraz Twojej cierpliwości i ciepła, a z czasem znowu przyzwyczai się do nowych osób w swoim otoczeniu.

Przełomem, który następuje na tym etapie rozwoju dziecka, jest to, że coraz więcej jego działań ma określony cel. Maluch rozumie już mimikę twarzy, gesty i potrafi je naśladować w odpowiedniej sytuacji.

Waga niemowlaka w dziewiątym miesiącu

Być może niepokoi Cię, że od jakiegoś czasu Twoja pociecha nie rośnie już tak szybko, jak przez kilka pierwszych miesięcy po urodzeniu. Nie masz powodów do obaw, ponieważ jest to całkowicie normalne. Od czasu urodzenia maluszkowi powinno przybyć około 6 – 7 kilogramów i mniej więcej 15 centymetrów. Mimo, że malec nie rośnie już tak szybko, wyraźnie zmieniają się proporcje jego ciała. Główka nie jest już tak duża w stosunku do całego ciała, a kończyny wydłużają się.

Rozszerzanie diety po dziewiątym miesiącu

Dziewiąty miesiąc to ciąg dalszy powolnego rozszerzania diety niemowlaka. To dobry moment na podawanie kaszek, przecierów owocowych i warzywnych oraz kawałków gotowanych warzyw, mięsa lub ryb. Maluszek ma już kilka ząbków, więc co jakiś czas powinnaś dawać mu pokarmy, które będzie musiał żuć. Jest to świetne ćwiczenie mięśni twarzy. Czasem, zamiast kleików możesz podawać zupki na przykład z sypkim ryżem, który szkrab będzie musiał przegryzać.

Szczepienie noworodka w dziewiątym miesiącu

W dziewiątym miesiącu, o ile wszystkie szczepienia były wykonywane w odpowiednim czasie, nie wykonuje się żadnych obowiązkowych szczepień.

Ćwiczenia dla niemowlaka: dziewięć miesięcy

Na tym etapie rozwoju dziecka, oprócz ćwiczeń motorycznych rozwijających koordynację ruchową, bardzo ważne są ćwiczenia stymulujące rozwój mowy. Od samego urodzenia, a zwłaszcza teraz, powinnaś z maluszkiem dużo rozmawiać. Wprawdzie, gdy dziecko ma dziewięć miesięcy, będzie to raczej Twój monolog, ale im więcej do niego mówisz, tym łatwiej przyjdzie mu nauka wypowiadania słów. W ramach zabawy lub przed snem możesz pokazywać malcowi książeczkę z obrazkami i nazywać wszystkie przedmioty czy też osoby. Świetną zabawą, a jednocześnie nauką, będzie spacerowanie po parku i nazywanie tego, co znajduje się dookoła. Również w domu opowiadaj malcowi o tym co robisz, a także nazywaj sprzęty domowe.

Zobacz także:
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo