Czy to astma? Tych objawów nie należy bagatelizować!

Ciężarnym często doskwierają problemy z oddychaniem. Na początku związane są one ze zmianami hormonalnymi, które zaburzają funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Wraz z rosnącym brzuchem i przemieszczaniem się organów wewnętrznych, które zaczynają uciskać przeponę, problemy ze złapaniem tchu stają się bardziej dokuczliwe. Nie zawsze jednak należy wszystkie niepokojące objawy zrzucać na karb ciąży i hormonów, ponieważ często są one objawem astmy. Astma w ciąży może być bardzo niebezpieczna dla rozwoju płodu, dlatego musi być ona pod stałą kontrolą lekarza specjalisty.

Astma a ciąża

Jeżeli ciężarna jeszcze przed zajściem w ciążę chorowała na astmę, objawy ze strony układu oddechowego mogą wydawać się jej błahe i uśpić jej czujność. Z kolei przyszła mama, która wcześniej nie miała problemów z układem oddechowym, a u której zaczynają pojawiać się kłopoty ze złapaniem oddechu, może je zlekceważyć i zrzucić winę na typowe ciążowe dolegliwości. W żadnej z tych dwóch sytuacji nie wolno bagatelizować niepokojących symptomów. Osoby, które chorowały na astmę o ostrym przebiegu, mogą zaobserwować zaostrzenie astmy w ciąży. Z tego względu od samego początku powinny pozostawać pod opieką specjalisty.

Czym grozi niekontrolowana astma w ciąży?

Rozwijający się płód jest bardzo delikatny i wrażliwy na brak odpowiedniej ilości tlenu. W czasie napadu astmy następuje skurczenie naczyń łożyska, które transportują tlen, przez co dziecko otrzymuje mniejszą jego ilość. Nieleczona lub niekontrolowana astma oskrzelowa w ciąży jest niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Może prowadzić do takich powikłań jak:

  • nadciśnienie
  • stan przedrzucawkowy
  • przedwczesny poród
  • spowolnienie rozwoju płodu
  • niska waga urodzeniowa
  • śmierć dziecka

Leczenie astmy w ciąży

Leczenie astmy w ciąży nie różni się od tradycyjnego leczenia tej choroby. Ważne jest, aby ciężarna miała ustalone i dokładnie opracowane dawkowanie leków, a także, aby unikała wszelkich czynników sprzyjającym atakom. Ponadto ważne jest, by kobiety w ciąży chore na astmę unikały wszelkich alergenów. Astmie często towarzyszy właśnie alergia, która może być czynnikiem wywołującym ataki. W związku z tym najlepiej pozbyć się z domu rzeczy gromadzących kurz i roztocza, takich jak koce, puchate poduszki, grube zasłony czy dywany. Dobrze wyposażyć się w odkurzacz z filtrem HEPA i regularnie oczyszczać dom z kurzu. Dodatkowo przyszłe mamy powinny kontrolować ruchy dziecka, aby w przypadku ataku astmy i nagłego zmniejszenia się ruchów w jego trakcie, niezwłocznie wezwać pogotowie.

Czy leczenie farmakologiczne astmy jest bezpieczne w ciąży?

Leki najnowszej generacji są znacznie bardziej bezpieczne dla dziecka niż nieleczona choroba. Leki wziewne czy krople do nosa nie przenikają do krwi, dlatego ich wpływ na rozwijający się płód jest całkowicie zminimalizowany. Leczenie astmy w ciąży jest obowiązkiem ciężarnej i warunkiem urodzenia zdrowego dziecka. Nie należy obawiać się negatywnych skutków zażywania leków, ponieważ ich niezażywanie może doprowadzić do dużo gorszych powikłań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu matki i dziecka.

Profilaktyka przede wszystkim

Kobiety chore na astmę oskrzelową powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą im bezpiecznie i zdrowo dotrwać do rozwiązania:

  • regularne badanie płuc — pozwoli sprawdzić, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tlenu
  • bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza i stosowanie wskazanych leków w odpowiednich dawkach
  • codzienne notowanie ruchów płodu po 28 tygodniu ciąży
  • stały kontakt lekarza prowadzącego ciąże, ze specjalistą od astmy
  • unikanie czynników wywołujących ataki astmy
  • szczepienie przeciwko grypie.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo