Biały szum

Od co najmniej trzydziestu lat rodzice tysięcy niemowlaków potwierdzają, że ich skołatane nerwy zostały uratowane przez niezastąpione nianie, które pomagały dzielnie w usypianiu maluchów niedających się uspokoić żadnymi innymi metodami. Te nianie to… suszarka, odkurzacz, telewizor i radio nienastawione na jakąkolwiek konkretną stację. Wszystkie te urządzenia łączy jedno – emitują biały szum, który jest powodem spokojnego zasypiania dziecka.

Biały szum

Szum biały

Zacznijmy od odrobiny naukowych wyjaśnień. Biały szum to rodzaj dźwięku, którego widmo jest całkowicie płaskie. Co to oznacza? Widmo dźwięku to rozkład natężenia jego składowych, w zależności od częstotliwości tych składowych. Intensywność białego szumu jest jednolita na całej długości trwania dźwięku, co oznacza, że nie ma żadnych pików fal dźwiękowych, które stymulują mózg. Wprowadza umysł w stan bezpiecznego transu, który nie jest rozproszony żadnymi nieoczekiwanymi dźwiękami, jak to bywa przy nawet najspokojniejszej i najbardziej relaksującej muzyce.

Biały szum świetnie maskuje wszystkie inne dźwięki w tle. Wygłusza rozmowy dobiegające z pokoju obok, krzyki z ulicy czy odgłosy wody w rurach w ścianie. Cała uwaga dziecka jest skupiona na białym szumie i przestaje ono koncentrować się na innych bodźcach dźwiękowych.

Ten rodzaj dźwięków zalecany jest nie tylko przy usypianiu niemowląt. Od lat stosuje się go przy leczeniu bezsenności, nadpobudliwości i chorób układu nerwowego u osób dorosłych.

Źródeł białego szumu jest wiele. Są nimi suszarki, odkurzacze, nawilżacze powietrza, radio i telewizor ustawione pomiędzy stacjami. Od kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej zabawek, które emitują ten dźwięk. Można również go znaleźć w postaci plików mp3 umieszczonych na stronach internetowych. Powstał także szereg aplikacji mobilnych, które pozwalają na odtwarzanie tego dźwięku prosto z telefonu.

Biały szum dla niemowląt

Dzieci przez cały okres życia wewnątrzmacicznego doświadczały bodźców dźwiękowych, które były znacząco zmodyfikowane przez otaczające je wody płodowe i powłoki brzuszne mamy. Najwyraźniej słyszały bicie jej serca oraz przepływ krwi przez pępowinę. Przypuszcza się, że natężenie tych dźwięków było podobne do białego szumu. Amerykański specjalista, uznany pediatra, autor bestsellerowego poradnika “Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”, doktor Harvey Karp, uważa, że dziecko rodzi się uzależnione od tego rodzaju dźwięku. Z uwagi na to, jest on jedną z najskuteczniejszych rzeczy, które działają na niemowlę uspokajająco i relaksująco, a także pomagają zasnąć.

Sprawdź:  5 rzeczy, które powinna wiedzieć młoda mama

KUP KSIĄŻKĘ: “Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” dr Harvey Karp >>>>

Co ciekawe, nie jest to tylko teoria niemająca potwierdzenia w faktach. W latach dziewięćdziesiątych amerykański rząd zlecił badania nad białym szumem i ekspertyzy wykazały, że rzeczywiście uspokaja on dzieci. Maluchy, którym go puszczano szybko się wyciszały, ich serce zaczynało bić wolniej, a dzieci zasypiały głębokim, nieprzerwanym snem. Kilka lat później badania powtórzono w Queen Charlotte’s Hospital w Londynie. Wyniki pokrywały się z obserwacjami uczonych ze Stanów Zjednoczonych.

Biały szum a zdrowie

Dźwięk ten jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia dziecka, o ile jest stosowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jego natężenie nie powinno przekraczać 50 dB. Biały szum nie uzależnia, nie powoduje również żadnych negatywnych skutków w rozwoju narządu słuchu czy mózgu dziecka.

W związku z rosnącą popularnością usypiania niemowląt przy pomocy białego szumu, Amerykańska Akademia Pediatrii wydała kilkanaście lat temu zalecenia dotyczące stosowania urządzeń go emitujących. Przede wszystkim źródło szumu powinno znajdować się jak najdalej od główki dziecka. Należy włączać urządzenie emitujące ten dźwięk na jak najmniejszą głośność i ograniczyć czas działania do minimum. Gdy maluszek zaśnie, powinno się wyłączyć biały szum.

Tatasap sprawdza: Czy suszarka uśpi dziecko?

[Zdjęcie główne: Giphy.com]

Dodaj komentarz

Przepisy Kulinarne
Tort urodzinowy dla dziecka: pysznie i... zdrowo!
Tort to nieodłączny element przyjęcia urodzinowego. Jest jedną z rzeczy, których maluch wyczekuje najbardziej w związku ze swoim wielkim dniem, a wszystkim cieknie ślinka na myśl o czekających ich pysznościach, które zostaną
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Cukrzyca u dzieci
Cukrzyca dotyka coraz więcej dzieci. Atakuje nawet niemowlęta, a jej symptomy często długo nie są zbyt oczywiste, by podejrzewać chorobę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia cukrzycy? Czym się różni cukrzyca typu
Czytaj dalej
Materiały prasowe Pielęgnacja niemowląt
Rośnij zdrowo z Herbal Care Kids. Ukoi Cię naturalna moc roślin i ziół.
Herbal Care Kids to kojąca moc ziół, zaufaj jej. Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona stworzyło linię roślinnych kosmetyków zgodnie z ideą pielęgnacji w zgodzie z naturą. Marka zwraca się w stronę
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt Pokój dziecięcy
Jaka powinna być wilgotność w pokoju dziecka?
Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w jego pokoiku to sprawa kluczowa. Jedną z bardzo istotnych kwestii jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Jaka jest optymalna wilgotność w pokoju
Czytaj dalej
Noworodek Pielęgnacja niemowląt
Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?
Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających miesięcy. Nie musi tak być! Wyjaśniamy, jak obcinać paznokcie u noworodka i
Czytaj dalej