Błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku. Jakie słowa wypowiadają rodzice?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak przebiega błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku, koniecznie przeczytaj ten artykuł. To jeden z najstarszych zwyczajów ślubnych, który jest ważny zarówno dla rodziców, jak i przyszłych małżonków. Błogosławieństwo odbywa się przed ślubem kościelnym. Pomimo tego, jak wiekowa jest to tradycja, wiele par nadal się na nią decyduje, ceniąc sobie piękny zwyczaj.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Błogosławieństwo Młodej Pary to piękny zwyczaj ślubny, który również dziś jest żywo kultywowany.
  • Przebieg błogosławieństwa nie jest skomplikowany, warto przygotować stół z białym obrusem, wodę święconą i krzyż.
  • Nie ma odgórnie narzuconych tekstów błogosławieństwa. Rodzice i Młodzi mogą wymyślić je sami, bądź skorzystać z wierszyków i cytatów.

Błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku

Jak dokładnie przebiega błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku? Ta tradycja ma miejsce w dzień ślubu, najlepiej, aby była zorganizowana na około 2 godziny przed samą ceremonią w Kościele. Według zwyczaju powinno się to odbyć w rodzinnym domu Panny Młodej, jednak w dzisiejszych czasach rodziny często decydują się na organizację tego tam, gdzie jest po prostu wygodniej. Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców może odbywać się w obecności samych zainteresowanych, jednak najczęściej biorą w nim udział także rodzice chrzestni, dziadkowie, czy osoby, które miały wpływ na wychowanie przyszłych małżonków. Organizacja takiego błogosławieństwa nie jest dużym przedsięwzięciem i nie trzeba ponosić dużych kosztów. Warto pielęgnować tę tradycję, takie wydarzenie z pewnością będzie wzruszające, a Młodzi i ich rodzice zapamiętają je na całe życie.

Zobacz: Przesądy ślubne: miesiąc z r, bukiet ślubny z kalii, suknia ślubna i inne

Stół na błogosławieństwo Pary Młodej

Błogosławieństwo Młodych przez rodziców wymaga odpowiedniego przygotowania. Kluczowy jest stół, powinien być nakryty białym, eleganckim obrusem. Na nim musi być wyłożony także krzyż, kropidło ze święconą wodą oraz Biblia. Jak wygląda dekoracja stołu na błogosławieństwo? Jeśli Młodzi i rodzice chcą przystroić stolik, śmiało mogą to zrobić. Najodpowiedniejsze będą białe świece oraz świeże kwiaty, najlepiej takie pasujące do bukieciku czy welonu Panny Młodej.

Jeśli przyszłym małżonkom zależy na tym, aby Młody nie widział sukienki przed ceremonią w świątyni, błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców może odbyć się w dzień przed ślubem kościelnym. 

Błogosławieństwo Pary Młodej tekst

Co dokładnie należy robić podczas tej ceremonii? Tutaj dowiesz się, jak przebiega błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku. W pierwszej kolejności to Młoda Para prosi o błogosławieństwo swoich rodziców, oraz przepraszają za kłótnie i problemy. Następnie klękają, a rodzice mówią swój tekst błogosławieństwa, kropią Młodych święconą wodą i dają im do ucałowania krzyż święty. Po wszystkim życzenia składają też inne osoby, zaproszone na to wydarzenie.

Jakie powinny być teksty błogosławieństwa rodziców? Warto postawić na coś zwięzłego i prostego, aby nie zapomnieć słów w kluczowym momencie. Taka wzruszająca chwila dla wielu wiąże się z dodatkowym stresem. Samo błogosławieństwo rodziców przed ślubem w kościele nie trwa długo, dlatego polecane są cytaty i wierszyki, które łatwo jest zapamiętać. Poniżej znajdziesz tekst błogosławieństwa rodziców dla nowożeńców.

Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Zobacz: Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele

Błogosławieństwo Pana Młodego 

Rodzice mogą wyrazić błogosławieństwo mówiąc do obojga Młodych jednocześnie, lub złożyć im spersonalizowane życzenia. Często rodzice Pana Młodego zwracają się bezpośrednio do niego i proszą go, aby był dobrym mężem i ojcem. Poniżej znajdziesz przykładowy tekst, który możesz wykorzystać.

Drogi synu, bądź wzorem cnót, strażnikiem nauki Chrystusa, wzorem męża i ojca. Nie pozwól, aby cokolwiek zniszczyło Waszą miłość, która dziś przywiodła Was pod ołtarz. Z serca Wam kochane dzieci błogosławię i polecam opiece Matki Boskiej. W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Błogosławieństwo Panny Młodej przed ślubem

Panna Młoda bardzo często może usłyszeć od swoich rodziców personalizowane błogosławieństwo. Takie piękne, krótkie wiersze i cytaty doprowadzają do łez całe rodziny. Moment błogosławieństwa to wyjątkowa chwila, którą Młodzi zapamiętają na długo.

Moja droga córko dziś opuszczasz swój rodzinny dom, niech ognisko domowe, które od dziś sama będziesz tworzyć, było dla Ciebie źródłem szczęścia i realizacji. Bądź dla swego męża i dla swoich dzieci ostoją spokoju oraz wsparciem w codziennych troskach. Z serca Ci błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Cytaty na błogosławieństwo Pary Młodej

Jeśli nie wiesz, co masz powiedzieć podczas błogosławieństwa, możesz posłużyć się cytatem. Poniżej znajdziesz trzy wyjątkowe, które z pewnością wyrażą Twoje uczucia do Młodej Pary.

Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie.Jan Paweł II

To ciche, wzajemne spojrzenie męża i żony, którzy sobie ufają, jest jak pierwsza chwila odpoczynku lub ucieczki od ogromnego znużenia bądź od wielkiego niebezpieczeństwa.George Eliot

Małżeństwo czyni z dwóch przerywanych linii jedną całą, daje zajęcie dwóm istnieniom żyjącym bez celu i podwaja ich siły do pracy; daje dwóm poszukującym naturom sens życia i coś, dla czego warto żyć.Mark Twain

Sprawdź: Życzenia na panieński – najciekawsze aforyzmy, wierszyki i cytaty

Błogosławieństwo Pary Młodej wierszyki

Kiedy chcesz, aby błogosławieństwo Młodej Pary było wyjątkowe, możesz posłużyć się jednym z poniższych wierszyków. Postaraj się nauczyć się go na pamięć, bądź zapisz sobie ściągę na eleganckim papierze. W ten sposób sprawisz, że moment błogosławieństwa będzie niezapomniany. Wzruszające wersy mogą sprawić, że nawet najtwardszy tato uroni łzę, wydając za mąż swoją córeczkę.

Dziś sobota. Piękna chwila nastąpi,
która Państwo Młodych ślubem złączy.

Droga (imię Panny Młodej) przed ołtarzem będzie stała
i miłość (imię Pana Młodego) będzie ślubowała.

Ślicznie ci w tym wianku droga Panno Młoda,
jak różyczka kwitnie dziś Twoja uroda.

I Młodego Pana postać bardzo miła
Niech Was Boża od dziś prowadzi siła
Czas, ach, czas na Ciebie (imię Panny Młodej) miła,
abyś (imię Pana Młodego) zawsze wierną była.

Życzymy, byś wiek spokojny miała,
żebyś w małżeństwie nigdy nie płakała.

Gdy się do domu Bożego wybrać macie
Powiem słów kilka, proszę posłuchajcie
Radosną nowinę niesie wiatr dookoła
Dwa kochane serca on do siebie woła
I nuci melodię miłości
Bóg sam obdarzył ich szczęściem swej wierności
A teraz (imię Panny Młodej) kochana
Żegna cię ojciec i matka zapłakana
Oczy Ojca niebieskiego spoglądają
I błogosławieństwa Wam udzielają
On (lub imię Pana Młodego) przyjechał tu z rodziną swoją
By Cię (imię Panny Młodej) za żonę pojąć
Bo widział w Tobie szlachetne serce
Zanim swoje oddać Ci zechce
A panu młodemu powiem słów parę
Żebyś jej nie brał jako ofiarę
Za małżonkę weź ją sobie
Żyjcie tak, abyście oboje byli w niebie

Cała ceremonia błogosławieństwa to piękna tradycja ślubna, którą warto pielęgnować z pokolenia na pokolenie. Ten stary zwyczaj jest ważny nie tylko dla Part młodej, ale i rodziców. Teraz już wiesz, jak powinno przebiegać błogosławieństwo Młodej Pary krok po kroku.

Zobacz: Życzenia ślubne: śmieszne, piękne i oryginalne

Rodzice pytają o błogosławieństwo Pary Młodej

Jakie słowa wypowiada ojciec, gdy przekazuje rękę córki dla Pana Młodego?

Ojciec Panny Młodej może powiedzieć coś, co sam wymyślił, od serca, lub zdecydować się na krótki cytat bądź wierszyk.

Co mówią rodzice na błogosławieństwie?

Rodzice Młodej Pary mogą sami wymyślić tekst błogosławieństwa. Często jednak decydują się na gotowe wersje, które łatwo jest zapamiętać i nie pomylić w tak podniosłym momencie.

Jak udzielić błogosławieństwa Młodej Parze?

Młodzi klękają, proszą rodziców o błogosławieństwo i przepraszają za kłótnie i problemy, które zapewnili rodzicom w przeszłości. Rodzice mówią swój tekst błogosławieństwa, kropią Młodych wodą święconą i dają im do ucałowania krzyż.

Jak wygląda błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców?

Błogosławieństwa zwykle nie trwają długo. Młodzi proszą rodziców o błogosławieństwo, klękają, a wtedy rodzice mówią swój tekst. Potem kropią Młodych święconą wodą i dają im do ucałowania krzyż. Po wszystkim życzenia składają również inni, zaproszeni na błogosławieństwo.

Co jest potrzebne do błogosławieństwa Pary Młodej?

Niezbędny jest stół, na którym został rozłożony biały obrus, biblia, woda święcona i krzyż święty. 

Dodaj komentarz

Życzenia, Ślub i wesele

Życzenia ślubne

Nie tak dawno publikowałam dla Was teksty wierszyków, które można umieścić na zaproszeniach ślubnych oraz wierszyki na toasty weselne, a dziś przypomniałam sobie o jeszcze innych wierszykach ślubnych, które najczęściej...

Czytaj dalej →
Życzenia, Ślub i wesele

Poważne życzenia ślubne

Tak jak obiecałam wczoraj, kiedy publikowałam zabawne życzenia ślubne, dziś zajmę się ich trochę bardziej wyniosłą odmianą. Przejrzałam zasoby internetu i wybrałam dla Was kilka najciekawszych, wierszyków weselnych, które idealnie...

Czytaj dalej →
Rocznice ślubu, Ślub i wesele

Rocznice Ślubu: Nazwy, które warto znać

Czy wiesz, że każda rocznica ślubu ma swoją unikalną nazwę? Możesz z niej skorzystać przy wyborze prezentu lub podczas składania życzeń. Pamiętaj, że każdą rocznicę ślubu warto świętować, nawet tę...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general