Błyskawicznie pokryje cały ogród. To ostatni moment na posadzenie go w ogrodzie

Niegdyś był uprawiany w każdym ogrodzie. Dziś lak pospolity nie cieszy się tak dużą popularnością, a szkoda. Nie tylko intensywnie pachnie, ale również szybko staje się efektowną ozdobą.

Lak jest rośliną ładną i prostą w uprawie, dlatego sięgają po nią chętnie zarówno bardziej, jak i mniej wprawieni ogrodnicy. Należy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby lak odwdzięczył się pięknym zapachem oraz wspaniałym wyglądem. Osoby zainteresowane jego hodowlą powinny jednak się spieszyć. To już ostatni dzwonek na ich zasianie.

Lak pospolity – uprawa jest bardzo prosta. Co warto wiedzieć?

Lak nie jest kapryśną rośliną. Dobrze będzie się czuć na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym, więc doskonale zaaklimatyzuje się w niemal każdym ogródku. Rodzaj ziemi również nie odgrywa wielkiej roli. Może to być uniwersalne podłoże, jedynie należy pamiętać o regularnym podlewaniu, aby nie doprowadzić do całkowitego wysuszenia gleby. Nie zaszkodzą mu natomiast krótkie przerwy w podlewaniu czy letnie upały, gdyż roślina jest odporna na suszę. Poza pięknym zapachem dodatkowym atutem kwiatów jest fakt, że podczas kwitnienia mogą one zmieniać kolor. W zależności od wybranej odmiany roślina może kwitnąć nawet do jesieni.

Sprawdź: Zamiast wylewać, podlej pelargonie. Niepozorny płyn z kuchni to tajna broń ogrodników

Lak pachnący w ogrodzie. Kiedy sadzić? Nie zwlekaj

Należy wziąć pod uwagę, że lak to roślina dwuletnia. Rozeta liściowa wytwarza się już w pierwszym roku, ale kwiaty dopiero w drugim. Termin sadzenia również jest bardzo ważny. W terminie od maja do czerwca wysiewa się odmiany zakwitające jesienią. Do końca lipca można natomiast zasiać odmiany kwitnące wiosną. W okresie zimowym należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu rośliny, aby nie przemarzła. W tym celu trzeba przykryć ją włókniną. Nie trzeba stosować przy uprawie laku żadnych nawozów. Wręcz przeciwnie. Nawożąc roślinę, możemy jej prędzej zaszkodzić.

Sprawdź:

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo