Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze lub się denerwuje? Czy czuje dotyk ojca przez skórę? A jakie są jego odczucia, gdy mama kaszle lub kicha? Dowiedz się wszystkiego na temat świadomości maluszka w brzuchu mamy.

Jako przyszła mama często zapewne zastanawiasz się, co czuje Twoje dziecko w brzuchu. Całkiem sporo! Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży Twój potomek silnie już odczuwa bodźce z zewnętrznego świata. Kształtują się jego zmysły: dotyk, słuch, smak. Zdziwiłabyś się jak bardzo płód jest świadomy tego, co się wokół dzieje – dlatego od pierwszych tygodni ciąży zadbaj, by Twoje maleństwo czuło się bezpieczne oraz zadbaj o więź między Wami, którą da się budować już od wczesnych etapów życia płodowego.

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk ojca?

Oczywiście, że tak – podobnie jak dotyk Twój czy innych bliskich Ci osób. Wyraźnie można zauważyć, że dziecko reaguje na dotyk. Jeśli więc zastanawiasz się czy dziecko czuje głaskanie brzucha to możesz być pewna, że tak. Delikatny nacisk na brzuch wywołuje zazwyczaj reakcję w postaci kopania czy ruchów dziecka, które zaczyna się odsuwać od miejsca ucisku. Wedle specjalistów, dotykanie brzucha sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej z maleństwem. Haptonomia, czyli nauka o dotyku oraz o emocjach przez niego wywoływanych, jest jedną z metod coraz częściej wykorzystywanych przez szkoły rodzenia.

Dotyk sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem

Już na etapie życia płodowego można nauczyć dziecko bliskości płynącej z dotyku. Kiedy dziecko czuje dotyk w brzuchu? Za każdym razem, gdy go dotykasz! Pamiętaj jednak, by brzucha nie głaskać, a zwłaszcza, gdy ciąża jest zagrożona. Może to wywołać przedwczesne skurcze. Przykładaj rękę do brzucha, bardzo delikatnie naciskaj, ale staraj się nie głaskać.

Sprawdź: Co czuje dziecko w czasie porodu?

Kobiety, które przeżyły już ciążę potwierdzają, że dziecko uczy się dotyku swoich rodziców i aktywnie na niego reaguje. Dotyk także wycisza. Dziecko po kilku minutach figli układa się pod dłonią – to znak, że czuje się bezpiecznie.

dotyk

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć?

Już w piątym miesiącu ciąży płód ma dosyć dobrze wykształcony słuch. Wsłuchuje się w odgłosy płynące z Twojego ciała – bicie Twojego serca, dźwięk wód płodowych, szum płynącej krwi. Z biegiem tygodni zaczynają do maleństwa docierać odgłosy ze świata zewnętrznego. Zaczyna słyszeć muzykę i na nią reagować – przy dynamicznych utworach dokazuje, spokojne melodie dziecko uspokajają. Puszczanie dziecku muzyki nie jest przereklamowane – w ten sposób pobudzasz jego mózg do rozwoju. W siódmym miesiącu ciąży dziecko całkiem dobrze słyszy odgłosy otoczenia. Rozpoznaje Twój głos oraz głos swojego taty. Ich dźwięk wpływa na nie uspokajająco.

Dowiedz się: Jak rozpoznać ułożenie dziecka w brzuchu?

Emocje dziecka w łonie matki

Niezwykła więź pomiędzy matką a płodem wpływa także na to, co czuje dziecko w brzuchu, gdy jego mama płacze. Gdy płaczesz ze złości,  ze stresu lub gdy się boisz to Twój organizm produkuje duże ilości hormonu stresu, czyli adrenaliny. Krąży ona nie tylko w Twojej krwi, ale również przenika do krwi dziecka. Zadbaj więc o to, by w ciąży mieć dobre samopoczucie i dobry humor.

A czy dziecko w brzuchu czuje ból? Płód już w pierwszych tygodniach od poczęcia ma dobrze wykształcony układ nerwowy, a co za tym idzie – odczuwa wszystko jak dorosły człowiek. U dziecka może się pojawiać uczucie swędzenia, a także i bólu.

Dziecko w brzuchu może czuć ból

To ostatnie możesz sprawić dziecku Ty, czasami nieświadomie. Badania bowiem wykazują, że dziecko może odczuwać bóle głowy na wskutek przebywania matki w zadymionym pomieszczeniu lub gdy pali ona papierosy. O ból przyprawiają dziecko także wysokie, agresywne, przenikliwe dźwięki, które drażnią małe uszka Twojego maleństwa.

Rodzice pytają o odczucia dziecka w brzuchu mamy:

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama płacze?

Naukowcy dowodzą, że dziecko w łonie matki odczuwa dokładnie te same emocje co ona. Jeśli więc mama płacze ze smutku, to ten smutek udziela się także maluszkowi. Dziecko uznaje smutek mamy za swój własny. Mogą także wpłynąć na jego rozwój już po urodzeniu. Dlatego tak ważne jest, żeby mama dbała o dobre samopoczucie w czasie ciąży.

Czy dziecko w brzuchu czuje dotyk ojca?

Dziecko w brzuchu mamy bardzo szybko zaczyna reagować na dotyk taty, mamy czy też rodzeństwa. Najczęściej takie reakcje obserwuje się już w 20 tygodniu ciąży. Dotykanie i głaskanie brzucha przez najbliższych jest bardzo wskazane, ponieważ to ono pozwala nawiązać dziecku więź już na wczesnym etapie rozwoju płodowego.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy matka się denerwuje?

Podobnie, jak smutek, tak i zdenerwowanie mamy jest odbierane przez nienarodzone jeszcze dziecko jako emocja własna. Dziecko odbiera od mamy sygnały chemiczne poprzez łożysko. To właśnie te sygnały przekazują mu informacje o stanie psychicznym jego matki. Badania wykazały, że najgorsze dla rozwoju dziecka są skrajne wahania nastroju mamy. Jeżeli wpada ona w euforię, a następnie szybko popada w stany skrajnego smutku lub zdenerwowania, to może mieć to znaczny wpływ na rozwój dziecka zarówno w życiu płodowym, jak również po narodzinach.

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy mama kaszle lub kicha?

Mamy bardzo często martwią się, że kichanie lub kaszel w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. Nie ma jednak się czym martwić. Wibracje wywołane kaszlem lub kichaniem to coś, na co mała istota w łonie matki jest przygotowana. Dziecko nie odczuwa bólu związanego z kaszlem i nie stanowi on dla niego zagrożenia. W wyniku wibracji, które do niego dotrą może zacząć się poruszać, ale nie jest to oznaką, że coś go boli.

Jakie Ty masz wspomnienia związane z reakcjami maleństwa w brzuchu? Czy Twoje dziecko wyczuwało dotyk, reagowało na Wasze głosy?

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Co czuje dziecko w brzuchu mamy?

 1. Bardzo piękny artykuł <3
  Jeśli chodzi o ból, naukowcy uważają za "wysoce nieprawdopodobne" by dziecko mogło go odczuwać przed 24 tygodniem, co dopiero w pierwszym trymestrze. Nie ma jeszcze kory mózgowej, która odpowiada za to u ludzi. Oczywiście, maluszki reagują na dotyk <3 jednak nie jest to odczuwanie, które można porównać do dorosłego człowieka, nie ma na to jeszcze odpowiednich narzędzi. Rośliny również reagują na czynniki zewnętrzne nie mając nawet układu nerwowego!

  • Cudowne uczucie…..

   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo