Te 10 rzeczy powinnaś często mówić dziecku!

Rodzice od najmłodszych lat kształtują światopogląd dziecka. Należy o tym pamiętać każdego dnia, ponieważ nieodpowiednimi komentarzami łatwo jest wypaczyć spojrzenie małego człowieka na świat. Dziecko przyjmuje Wasz sposób myślenia i postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Warto pamiętać, że ludziom optymistycznie nastawionym do innych jest w życiu łatwiej. Łatwiej jest również wtedy, gdy jest się świadomym własnej wartości i ma się wysoką samoocenę – a to jaka ona będzie w dorosłym życiu zależy niemal w 100% od rodziców.

Te 10 rzeczy powinnaś często mówić dziecku!
Pinterest

Słowa mają wielką moc. Nie zapominaj o tym, ponieważ za ich pomocą można ukształtować psychikę dziecka. Kilka zwrotów stosowanych w codziennych rozmowach pomoże maluchowi nabrać pewności siebie, wiary we własne przedsięwzięcia i świadomości, że ma prawo wyboru, jego zdanie się liczy i tego, że inni ludzie go słuchają.

Pamiętaj także, że nie liczą się tylko słowa, ale również sposób, w który je wypowiadasz i idące za nimi czyny. Odklepywanie zdań przeczytanych w Internecie dla samego faktu ich mówienia, ale wypowiadanie ich bez przekonania, znudzonym głosem, na tak zwane “odczep się” – to wszystko z pewnością nie utwierdzi dziecka w przekonaniu, że myślisz rzeczywiście to, co mówisz. Również przeczące temu działania i podejmowane decyzje z pewnością nie pomogą. Maluch musi widzieć spójność pomiędzy Twoimi słowami i postępowaniem. 

Co warto mówić dzieciom?

1. “Cieszę się, że ciebie mam”: słowa te dają dziecku do zrozumienia, że jest dla Ciebie bardzo ważne. Nawet kilkuletni maluszek zrozumie ich przekaz. Podobnie zadziała mówienie dziecku: “jesteś dla mnie waży”, “cieszę się, że jesteś”, “nie wyobrażam sobie świata bez ciebie”.

2. “Jestem z ciebie dumna”: dziecko zrozumie, że jest kimś wyjątkowym i jest w pełni akceptowane. Warto takie słowa wypowiadać nie tylko w chwilach sukcesów, ale również w momentach słabości i porażek. Dadzą dziecku siłę do dalszych prób.

3. “Masz świetne pomysły”:  w dziecku rodzi się poczucie, że warto wychodzić z własną inicjatywą i proponować swoje rozwiązania. Buduje to wiarę w jego siły i rozwija kreatywność. Częste torpedowanie pomysłów malucha i brak zainteresowania nimi sprawią, że dziecko po pewnym czasie przestanie o nich mówić wiedząc, że i tak są skazane na porażkę.

4. “Spróbuj!”: słowa te, podobnie jak “wierzę w ciebie”, “z pewnością ci się uda”, “pójdzie ci fantastycznie” utwierdzą malucha w słuszności podejmowania nowych wyzwań. To cenna umiejętność, która wielokrotnie przyda się w dorosłym życiu.

5. “Spróbuj raz jeszcze”: podnoszenie się po porażce jest trudne, nawet dla dorosłego człowieka. Najważniejsze, by dziecko nie zniechęcało się po nieudanych próbach, ale żeby umiało walczyć i starać się aż do skutku. Jednocześnie w takich sytuacjach kojące mogą być słowa “wiem, że zrobiłeś to najlepiej jak potrafisz”.

6. “Twoja opinia jest dla mnie ważna”: branie pod uwagę zdania dziecka, nawet w bardziej błahych kwestiach, podbuduje jego wiarę w siebie i w to, że ktoś liczy się z jego zdaniem. Dzięki takiemu podejściu maluch w przyszłości nie będzie bał się wyrażać własnych opinii i będzie umiał walczyć o swoje przekonania. Równie ważne są słowa: “możesz powiedzieć >nie<“, “możesz powiedzieć >tak<“, które sygnalizują dziecku, że ma wybór.

7. “Opowiedz mi o tym”: uważne słuchanie dziecka nie tylko buduje silną relację między Wami i spowoduje, że będziesz na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z jego życia. Sprawi to również, że dziecko będzie wiedziało, że zawsze zostanie wysłuchane, nawet w spornych sytuacjach, że jego punkt widzenia i wersja wydarzeń będą miały szansę być zaprezentowane i wzięte pod uwagę.

8. “Wierzę ci”: nie ma nic gorszego, niż rodzice, którzy z góry ufają wersji wydarzeń przedstawionych przez innych ludzi, na przykład nauczycielki ze szkoły lub babci, które opowiadają o niegrzecznym zachowaniu dziecka. Nie zakładaj, że to inni mają rację, a Twoje dziecko kłamie. Zawsze wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia i w odpowiednich sytuacjach stawaj po jego stronie.

9. “Robisz to świetnie!”: nie bój się chwalić malucha, gdy coś mu się udaje. Zawsze zauważaj jego małe sukcesy i mów mu o tym, nawet jeśli Ciebie są to zupełne błahostki.

10. “Kocham cię”: dwa najważniejsze słowa, które Twoje dziecko powinno słyszeć codziennie. Nic tak nie dodaje skrzydeł i nie umacnia w dobrym samopoczuciu jak fakt, że jest się kochanym i potrzebnym. Równie ważne są zapewnienia typu: “nigdy nie przestanę cię kochać”, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko wie, że coś mu się nie udało lub zrobiło coś źle.

Dodaj komentarz

Newsy Zdrowie dziecka
Rodzic nie chce leczyć dziecka u dentysty? Dostanie grzywnę!
Regularne wizyty dziecka u stomatologa mają być obowiązkowe, a rodzic niewywiązujący się z tego zadania może liczyć się z grzywną, a nawet wizytą pracownika opieki społecznej. Absurd, czy wyjście naprzeciw
Czytaj dalej
Wychowanie
Dziecko płacze i krzyczy w miejscu publicznym? Ten trik pomoże je uspokoić!
Dzieci płaczące i krzyczące w miejscach publicznych bywają irytujące dla otoczenia. Szybko przekłada się to na stres rodziców, którzy nie mogą sobie poradzić z dzieckiem. Składający się z czterech kroków
Czytaj dalej
Wychowanie
Kindersztuba: co znaczy to słowo w dzisiejszych czasach?
Kindersztuba – to trudne i coraz rzadziej używane słowo. Zanika nie tylko ono samo, ale zdarza się, że otaczający nas świat daje także coraz więcej sygnałów, że zanika także jego
Czytaj dalej
Wychowanie
Jak zachęcić dziecko do sprzątania po sobie? 6 kroków do większego ładu w domu
Dzieci potrafią być prawdziwymi mistrzami w tworzeniu chaosu: wywrócenie całego pokoju do góry nogami zajmuje im mniej czasu, niż rodzicowi przygotowanie kanapki. I na pewno nieporównywalnie mniej czasu, niż zajmuje
Czytaj dalej
Nastolatkowie Wychowanie
Kiedy dziecko nie słucha…
Co robić, gdy dziecko nie słucha? To pytanie często pojawia się na forach rodzicielskich. Aby otrzymać na nie odpowiedź, warto wyjść od pytania: co rozumiem przez stwierdzenie "słuchać kogoś"? Czy
Czytaj dalej
Prawo Wychowanie
Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej