Te 10 rzeczy powinnaś często mówić dziecku!

Rodzice od najmłodszych lat kształtują światopogląd dziecka. Należy o tym pamiętać każdego dnia, ponieważ nieodpowiednimi komentarzami łatwo jest wypaczyć spojrzenie małego człowieka na świat. Dziecko przyjmuje Wasz sposób myślenia i postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Warto pamiętać, że ludziom optymistycznie nastawionym do innych jest w życiu łatwiej. Łatwiej jest również wtedy, gdy jest się świadomym własnej wartości i ma się wysoką samoocenę – a to jaka ona będzie w dorosłym życiu zależy niemal w 100% od rodziców.

Słowa mają wielką moc. Nie zapominaj o tym, ponieważ za ich pomocą można ukształtować psychikę dziecka. Kilka zwrotów stosowanych w codziennych rozmowach pomoże maluchowi nabrać pewności siebie, wiary we własne przedsięwzięcia i świadomości, że ma prawo wyboru, jego zdanie się liczy i tego, że inni ludzie go słuchają.

Pamiętaj także, że nie liczą się tylko słowa, ale również sposób, w który je wypowiadasz i idące za nimi czyny. Odklepywanie zdań przeczytanych w Internecie dla samego faktu ich mówienia, ale wypowiadanie ich bez przekonania, znudzonym głosem, na tak zwane “odczep się” – to wszystko z pewnością nie utwierdzi dziecka w przekonaniu, że myślisz rzeczywiście to, co mówisz. Również przeczące temu działania i podejmowane decyzje z pewnością nie pomogą. Maluch musi widzieć spójność pomiędzy Twoimi słowami i postępowaniem. 

Co warto mówić dzieciom?

1. “Cieszę się, że ciebie mam”: słowa te dają dziecku do zrozumienia, że jest dla Ciebie bardzo ważne. Nawet kilkuletni maluszek zrozumie ich przekaz. Podobnie zadziała mówienie dziecku: “jesteś dla mnie waży”, “cieszę się, że jesteś”, “nie wyobrażam sobie świata bez ciebie”.

2. “Jestem z ciebie dumna”: dziecko zrozumie, że jest kimś wyjątkowym i jest w pełni akceptowane. Warto takie słowa wypowiadać nie tylko w chwilach sukcesów, ale również w momentach słabości i porażek. Dadzą dziecku siłę do dalszych prób.

3. “Masz świetne pomysły”:  w dziecku rodzi się poczucie, że warto wychodzić z własną inicjatywą i proponować swoje rozwiązania. Buduje to wiarę w jego siły i rozwija kreatywność. Częste torpedowanie pomysłów malucha i brak zainteresowania nimi sprawią, że dziecko po pewnym czasie przestanie o nich mówić wiedząc, że i tak są skazane na porażkę.

4. “Spróbuj!”: słowa te, podobnie jak “wierzę w ciebie”, “z pewnością ci się uda”, “pójdzie ci fantastycznie” utwierdzą malucha w słuszności podejmowania nowych wyzwań. To cenna umiejętność, która wielokrotnie przyda się w dorosłym życiu.

5. “Spróbuj raz jeszcze”: podnoszenie się po porażce jest trudne, nawet dla dorosłego człowieka. Najważniejsze, by dziecko nie zniechęcało się po nieudanych próbach, ale żeby umiało walczyć i starać się aż do skutku. Jednocześnie w takich sytuacjach kojące mogą być słowa “wiem, że zrobiłeś to najlepiej jak potrafisz”.

6. “Twoja opinia jest dla mnie ważna”: branie pod uwagę zdania dziecka, nawet w bardziej błahych kwestiach, podbuduje jego wiarę w siebie i w to, że ktoś liczy się z jego zdaniem. Dzięki takiemu podejściu maluch w przyszłości nie będzie bał się wyrażać własnych opinii i będzie umiał walczyć o swoje przekonania. Równie ważne są słowa: “możesz powiedzieć >nie<“, “możesz powiedzieć >tak<“, które sygnalizują dziecku, że ma wybór.

7. “Opowiedz mi o tym”: uważne słuchanie dziecka nie tylko buduje silną relację między Wami i spowoduje, że będziesz na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z jego życia. Sprawi to również, że dziecko będzie wiedziało, że zawsze zostanie wysłuchane, nawet w spornych sytuacjach, że jego punkt widzenia i wersja wydarzeń będą miały szansę być zaprezentowane i wzięte pod uwagę.

8. “Wierzę ci”: nie ma nic gorszego, niż rodzice, którzy z góry ufają wersji wydarzeń przedstawionych przez innych ludzi, na przykład nauczycielki ze szkoły lub babci, które opowiadają o niegrzecznym zachowaniu dziecka. Nie zakładaj, że to inni mają rację, a Twoje dziecko kłamie. Zawsze wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia i w odpowiednich sytuacjach stawaj po jego stronie.

9. “Robisz to świetnie!”: nie bój się chwalić malucha, gdy coś mu się udaje. Zawsze zauważaj jego małe sukcesy i mów mu o tym, nawet jeśli Ciebie są to zupełne błahostki.

10. “Kocham cię”: dwa najważniejsze słowa, które Twoje dziecko powinno słyszeć codziennie. Nic tak nie dodaje skrzydeł i nie umacnia w dobrym samopoczuciu jak fakt, że jest się kochanym i potrzebnym. Równie ważne są zapewnienia typu: “nigdy nie przestanę cię kochać”, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dziecko wie, że coś mu się nie udało lub zrobiło coś źle.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo