Andrzejki 2023 – kiedy wypadają? To już ostatni dzwonek na zaplanowanie imprezy

Andrzejki to jeden z najbardziej wyjątkowych wieczorów w roku, czas magii, wróżb, a przede wszystkim dobrej zabawy. Z okazji tego niezwykłego święta często organizuje się domowe imprezy, a nawet większe bale. Na robienie planów pozostaje już jednak coraz mniej czasu. Kiedy są Andrzejki w 2023 roku?

Kiedy są Andrzejki w 2023 roku?

Andrzejki to magiczny wieczór wróżb, który przypada co roku w wigilię imienin Andrzeja, czyli wieczorem i w nocy z 29 na 30 listopada. To tradycyjna data, ale wiele osób imprezy organizuje również wieczorem 30 listopada lub w najbliższy weekend po Andrzejkach. Niestety w tym roku święto wypada ze środy na czwartek, co ogranicza mocno możliwości organizowania imprez.

Zobacz: Wróżba andrzejkowa z kubeczkami – na czym polega? Sprawdź, jak zorganizować ciekawą zabawę!

Na czym polega tradycja nocy andrzejkowej?

Historia Andrzejek jest bardzo długa, a tradycja – niezwykle bogata. Korzenie tego zwyczaju pozostają jednak nie do końca poznane. Niektórzy badacze dopatrują się związku Andrzejek z obyczajami starożytnych Greków, podkreślając podobieństwo imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów “aner, andros”, które oznacza “męża”.

Pierwotnie wróżby andrzejkowe zarezerowane były dla kobiet, a dokładniej panien, które chciały znaleźć męża. Magiczne rytuały miały im powiedzieć, jaka przyszłość je czeka i na jakiego mężczyznę trafią. Do wróżenia podchodzono bardzo poważnie, a każdy sprawdzał swoją przyszłość indywidualnie. Dopiero z czasem święto stało się okazją do wspólnej zabawy, a w 29 i 30 listopada ludzie zbierali się w domach na imprezach i prywatkach.

Czytelnicy pytają o zabawy andrzejkowe 2023

Kiedy andrzejki w 2023?

Andrzejki świętuje się od wieczora 29 do 30 listopada.

Którego są andrzejki?

Andrzejki 2023 wypadają w nocy ze środy 29 na czwartek 30 listopada.

Kiedy zabawa andrzejkowa?

Tradycyjne imprezy andrzejkowe wypadają 29 lub 30 listopada, ale w tym roku daty te wypadają w środku tygodnia, dlatego imprezy mogą zostać przełożone na najbliższy weekend.

Sprawdź też:

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo