Co zrobić z ziemią po pomidorach? Ogrodnicy przypominają o 2 rzeczach. Inaczej zbiory pójdą na marne

Co sadzić po pomidorach? Jak zadbać o ziemię po zbiorach? Jeśli w kolejnym sezonie chcemy cieszyć cię zdrowymi warzywami lub pięknymi kwiatami, to trzeba pamiętać o dwóch elementach.

Pomidory pobierają z gleby bardzo dużo składników, stąd też po ich uprawie ziemia jest wyjałowiona. To zaś może prowadzić do pojawienia się późnej zarazy ziemniaczanej. Dlatego ważne jest przede wszystkim odpowiednie przygotowane podłoża, a następnie zasadzenie na nim właściwych roślin.

Sprawdź: Zamiast kupować pomidory w puszce, zrób ten domowy sos. Smakiem będziesz cieszyć się całą zimę

Jak odkazić ziemię po zarazie ziemniaczanej pomidorów? To musisz zrobić w pierwszej kolejności

Grządkę musimy bardzo dokładnie oczyścić. Chore krzaki należy obciąć przy samej ziemi, pamiętając, aby nie wyrywać ich korzeni. Później musimy usunąć wszelkie chwasty. Gdy ten etap mamy już za sobą, to ściółkujemy całą grządkę przy pomocy obornika lub kompostu. Część ogrodników zaleca również zastosowanie oprysku z siarczanu miedzi.

Sprawdź: Ani pomidory, ani cukinia. To z tego warzywa zrobisz najlepszy keczup. Teściowa zaniemówi, gdy spróbuje

Płodozmian po pomidorach, czyli czy można sadzić pomidory po pomidorach

Patogeny, które powodują choroby pomidorów, mogą przetrwać w glebie nawet do 4 lat. Właśnie dlatego nie można sadzić pomidorów na tej samej grządce przez kolejne cztery sezony. Co więcej, nie powinno się też sadzić na niej warzyw z tego samego gatunku, czyli np.: ziemniaków, papryki czy bakłażana. Należy postawić na odmiany, które mają mniejsze wymagania, gdyż trzeba pamiętać, że gleba jest zubożała w składniki, więc nie wszystkie rośliny sobie na niej poradzą. Po pomidorach dobrze wyrośnie m.in.: groch, fasola, bób, sałata, szpinak, zioła, czy kalarepa. Przy czym dobrze też wiedzieć, że warzywa bobowate wzbogacą ziemię o azot. Jeśli chcemy zaś zdecydować się na kwiaty, to dobrym wyborem będą aksamitki, łubin czy facelia.

Sprawdź: Zmieszaj z ziemią lilii jeszcze w sierpniu. Za rok nie doliczysz się kwiatówMało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general