Czy w piątek 11 listopada jest post? Dyspensa nie obejmuje wszystkich wiernych. Kogo dotyczy? Czy w piatek 11 listopada jest post

Czy w piątek 11 listopada jest post? Dyspensa nie obejmuje wszystkich wiernych. Kogo dotyczy?

W tym roku jedna z najważniejszych uroczystości państwowych, czyli Święto Niepodległości 11 listopada, przypada na piątek. W Kościele katolickim jest to jednak dzień pokutny, w trakcie którego należy zachować powagę i powstrzymać się od spożywania mięsa. Czy 11 listopada rzeczywiście obowiązuje post? Jak się okazuje, niektórzy biskupi postanowili udzielić wiernym dyspensy na ten szczególny dzień. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wierni mogą swobodnie jeść mięso. Z poniższego artykułu dowiesz się dlaczego.

Czy w piątek 11 listopada jest post?

Zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w piątek postu jakościowego, czyli – inaczej mówiąc – do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wszystko dlatego, że piątek ma w Kościele szczególne znaczenie – wspomina się wówczas mękę i śmierć Chrystusa, w związku z czym dzień ten ma charakter pokutny (to właśnie w piątki wierni najczęściej chodzą do spowiedzi).

Najbliższy piątek jest w Polsce datą bardzo wyjątkową – 11 listopada obchodzimy bowiem Narodowe Święto Niepodległości. Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 w wielu miejscach odbywają się uroczyste obchody i jest to czas radosnego świętowania. Dlatego wierni zastanawiają się, czy należy wówczas przestrzegać postu.

Z Kodeksu Prawa Kanonicznego wynika, że post może nie obowiązywać w piątki „w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego)”. Decyzja o udzieleniu wiernym dyspensy leży w gestii biskupa danej diecezji (co ciekawe, dyspensy od piątkowego postu mogą udzielić również proboszczowie dla wiernych ze swojej parafii).

Sprawdź: Co jest 11 listopada? Czy to również święto kościelne? To jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu

Czy 11 listopada jest dyspensa? Trzeba sprawdzić, gdzie obowiązuje

Warto dodać, że jeśli biskup podejmie decyzję o udzieleniu dyspensy na 11 listopada, to obowiązuje ona na terenie danej diecezji (analogicznie w przypadku decyzji proboszcza – wówczas obowiązuje na terenie konkretnej parafii).

Z możliwości udzielenia dyspensy postanowiło skorzystać już kilku biskupów. Taką decyzję 4 listopada wydał kardynał Nycz, metropolita warszawski.

Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

strona Archidiecezji Warszawskiej

Podobną dyspensę otrzymali również wierni m.in. z Archidiecezji Wrocławskiej, Krakowskiej czy Gnieźnieńskiej. Dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokutnego charakteru dnia udzielił także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła posiada charakter pokutny (por. kan. 1250 i 1251 KPK). Święto to jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych i dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości modlitwą w intencji pokoju na świecie

strona diecezji tarnowskiej

Co istotne z punktu widzenia wiernych, dyspensy od piątkowego postu nie udziela się ogólnie na całą Polskę, każdy biskup diecezjalny podejmuje taką decyzję samodzielnie, dlatego najlepiej sprawdzić stronę internetową diecezji, na terenie której mieszkamy, aby się upewnić, jakie zasady obowiązują w najbliższy piątek.

Zobacz też: