Czym zastąpić sos sojowy?

Czym zastąpić sos sojowy? To pytanie pojawia się zwłaszcza wśród miłośników kuchni azjatyckiej. Ta na dobre zagościła na polskich stołach, więc i sam sos sojowy jest tutaj stałym gościem. Co jednak w sytuacji, kiedy nie możemy jeść glutenu, kiedy uważamy sos sojowy za niezdrowy lub po prostu zabrakło nam go w spiżarni, a goście są już w progu? Podpowiadamy, czym można zastąpić sos sojowy!

Co zamiast sosu sojowego? – Wybieramy najlepszy zamiennik sosu sojowego!

Sosu sojowego używa się najczęściej do przyrządzania specjałów kuchni japońskiej, chińskiej i koreańskiej. Wbrew pozorom pasuje nie tylko do słynnego już sushi, ale też do wielu zup, gulaszów, sałatek, potraw z grilla i marynat do mięs.

Sos sojowy uważany jest za jedną z najważniejszych przypraw kuchni azjatyckiej. Wytwarzany jest z: soi, pszenicy, wody i soli, które pod wpływem dodanych: pleśni, drożdży i bakterii kwasu mlekowego, tworzą dojrzewający zacier. Ten następnie jest wyciskany i filtrowany. Sos sojowy może mieć różny smak i konsystencję, a wszystko to zależy od kraju, z którego pochodzi i przypraw, których użyto do jego wytworzenia. I tak:

  • w Chinach jest słony i gęsty,
  • w Indonezji jest słodki i rzadki,
  • w Japonii jest słony i bardzo rzadki.

Sos sojowy w najprostszy sposób zastąpić: lubczykiem, wodorostami, suszonymi grzybami, solą selerową, cebulą lub anchois w połączeniu z sokiem z cytryny. Kiedy natomiast zależy nam na płynnej konsystencji, możemy do naszych potraw dodać sos rybny. To doskonały pomysł do marynat, sałatek i rozmaitych past. Do sałatek, dań warzywnych i mięsnych możemy też dodać aminokwasy kokosowe. To połączenie soli morskiej z organicznym sokiem z kokosa. Często zamiennikiem dla sosu sojowego staje się popularna przyprawa maggi, bulion wołowy oraz połączenie sosu z czarnej fasoli z sosem teriyaki.

Zamiennik dla sosu sojowego można też przyrządzić własnoręcznie. W tym celu będziemy potrzebować:

  • sól i pieprz do smaku,
  • szczyptę sproszkowanego imbiru oraz czosnku,
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego,
  • 1 łyżeczkę sosu rybnego,
  • 1 łyżeczkę octu winnego,
  • 1 łyżeczkę octu balsamicznego,
  • 0,5 litra bulionu wołowego.

Wszystkie składniki prócz sosu rybnego umieszcza się w głębokiej patelni, stawia na gazie i miesza aż do momentu wrzenia. Sos powinien gotować się przez 7 do 9 minut. Następnie ściąga się go z ognia i odkłada na kilka minut do wystygnięcia. Na końcu do mieszanki dodaje się sos rybny i ewentualnie doprawia do smaku.

Ocet balsamiczny a sos sojowy – czy produkty można stosować zamiennie?

Oryginalny ocet balsamiczny swoim kolorem i konsystencją przypomina sos sojowy. Ma ciemny kolor, jest gęsty i wyróżnia go słodko-kwaśny smak. Ocet balsamiczny często stosowany jest jako zamiennik dla sosu sojowego w przypadku pieczonego mięsa. Świetnie sprawdzi się w przypadku kurczaka, jak i karkówki. Często dodawany jest też do sałatek i dań rybnych. Ocet balsamiczny to również jeden ze składników sosu sojowego domowej roboty.

Maggi zamiast sosu sojowego – czy to dobry pomysł?

Użycie maggi to jeden z popularniejszych sposobów na zastąpienie sosu sojowego. Przyprawę tę bez problemu znajdziemy na sklepowych półkach i kupimy w mocno przystępnej cenie. Należy jednak mieć na uwadze, iż przyprawa swój smak zawdzięcza dużej zawartości soli oraz glutaminianu sodu w składzie. Z tego względu jest znacznie bardziej niezdrowa od sosu sojowego. Natomiast plusem maggi jest fakt, iż przyprawa jest bezglutenowa, a więc odpowiednia dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Rodzice pytają, czym zastąpić sos sojowy:

Sos hoisin – czym zastąpić ten rodzaj sosu sojowego?

Sos hoisin to gęsty i ciemnobrązowy sos, który, dzięki swojemu ostro-pikantnemu smakowi, doskonale pasuje do dań z owoców morza oraz potraw grillowanych. Wyrabia się go z: soi, mąki, cukru, przypraw, czosnku, śliwek, chili oraz soli.
Najzdrowszą alternatywą dla sklepowego sosu hoisin jest ten wykonany samodzielnie w domu. W tym celu będziemy potrzebować:

  • pieprzu do smaku,
  • odrobinę chili,
  • 2 łyżeczki oleju sezamowego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 łyżeczki octu ryżowego,
  • 1 łyżkę miodu,
  • 2 łyżki masła orzechowego/orientalnej pasty z czarnej fasoli,
  • 4 łyżki sosu sojowego.

Sos hoisin z powodzeniem można zastąpić też: maggi, sosem ostrygowym, sosem sojowym, sosem tamari, sosem z kaczki, sosem z pomarańczy lub sosem do dań z grilla.

Sos tamari – czym zastąpić bezglutenowy sos sojowy?

Sos tamari to odmiana sosu sojowego. Produkowany jest z soi sfermentowanej, a jego cechą charakterystyczną jest brak dodatku pszenicy. Składa się więc jedynie z: soi, wody i soli. Sos tamari ma intensywniejszy smak od tradycyjnego sosu sojowego, ciemniejszy kolor i znacznie wyższą cenę.

Oryginalny sos sojowy w typie tamari można kupić w jego tańszym wydaniu, gdzie do procesu fermentacji nie wykorzystuje się specjalnego grzyba, a ekstraktu sojowego lub alkoholu. Oryginalny sos sojowy musiałby fermentować przez kilka miesięcy, zamienniki to spora oszczędność czasu, a wiec i pieniędzy. Sos tamari możemy też zastąpić bulionem wołowym lub sosem z cebuli. Smak sosu sojowego będą przypominać także rośliny z rodziny selerowatych, przykładowo lubczyk.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo