Dezynfekcja i odkażanie ran – krok po kroku
Podczas przerwania skóry i tkanek podskórnych powstaje rana i mogą przez nią do organizmu przedostać się drobno ustroje.
Do takiej sytuacji może dojść zarówno przez przecięcie się nożem, skaleczenie szkłem, jak i ugryzienie psa czy upadek. Wówczas istotne jest zadbanie o odpowiednią dezynfekcję i odkażenie rany.
Czym odkazić ranę?
Obrzęk, zaczerwienienie i ropna wydzielina sugerują, że doszło do zakażenia rany. Najczęściej stosowanymi sposobami na odkażenie rany są spirytus i woda utleniona. Jednak twierdzenie, że są to najlepsze sposoby to mit. Choć rzeczywiście spirytus ma właściwości bakteriobójcze, to jednak powoduje podrażnienie skóry, a dezynfekcja tym środkiem sprawia ból.
Z kolei woda utleniona nie działa na wszystkie rodzaje bakterii. Nie poradzi sobie np. z bakteriami beztlenowymi, a te są odpowiedzialne za tężec. Niemniej, zanim zacznie się dezynfekcję rany jakimkolwiek środkiem, najpierw powinno się zatamować krwawienie, następnie przemyć ją pod bieżącą wodą. Dopiero po tych czynnościach należy sięgnąć po środek do odkażania ran.
Polskie Stowarzyszenie Leczenia Ran (PSLR) rekomenduje, by do odkażania ran używać środków zawierających oktenidynę oraz fenoksyetanol. Substancje te działają bakteriobójczo, skutecznie zwalczając drobnoustroje oraz przyspieszając gojenie rany. Pacjenci często sięgają po płyn dezynfekujący Octenispet.
Lek działa na ranę już po minucie od zastosowania i utrzymuje swoje właściwości przez godzinę. To środek, który zawsze powinien znajdować się w apteczce turystycznej, samochodowej czy domowej. O ten i wiele innych środków dezynfekujących swoją apteczkę pierwszej pomocy można uzupełnić przez platformę liki24.pl.
Preparaty do oczyszczania ran są dostępne online w różnych formach i w najniższych cenach. Niewątpliwie warto być przygotowanym na rany płytkie, głębokie, infekcyjne, jak i rany po oparzeniach. Sprawdzą się do tego specjalne maści i opatrunki.
Maść na gojenie ran bez recepty
Wśród leków OTC stosowanych podczas przerwania skóry i tkanek podskórnych zaleca się maści na gojenie ran bez recepty zawierające jod. Do tego typu środków antyseptycznych zalicza się m.in. Betadine. Substancją czynną tego preparatu jest powidon jodowany 100mg. To połączenie jodu i polimeru. Takie zestawienie daje działanie nie tylko bakteriobójcze. Stosowanie maści Betadine zwalcza również wirusy, grzyby oraz pierwotniaki.
Opatrunki na rany
W ofercie aptek i platform typu liki24.pl pojawia się wiele rodzajów opatrunków na rany, które mają wspomagać oczyszczenie, gojenie i zabezpieczenie skóry. Część z nich jest dedykowanych do konkretnego rodzaju ran, a część ma charakter uniwersalny. Niemniej warto zwrócić uwagę na włókno, z jakiego produkt jest wykonany.
Na ogół można spotkać się z opatrunkiem z dzianiny wiskozowej oraz bawełny. Włókna wiskozowe zazwyczaj są gładsze niż bawełniane, dzięki czemu łatwiej uniknąć przywierania opatrunku do ran. Co więcej, odpowiednia wielkość oczek w rozmiarze 1 x 1 mm może zapobiec wrastaniu tkanki w dzianinę. Takie produkty wykazują też lepsze właściwości absorpcyjne wydzieliny ropnej sączącej się z rany.
Coraz częściej można się spotkać również z gotowymi opatrunkami na rany, które są impregnowane specjalną emulsją np. parafiną, wazeliną czy hydrokoloidem. Substancje te mają na celu właściwe nawilżenie i natłuszczenie rany, co istotnie wpływa na szybkość i prawidłowość procesu gojenia. Pacjenci często sięgają po takie opatrunki siatkowe, jak Adaptic czy Urgotul.
Załącznik:
rana-na-kolanie.jpg
Ponadto do odkażania ran zaleca się również środki zawierające srebro. Szczególnie gdy wystąpiła infekcja, jednak wcześniej i tak zaleca się zastosowanie leku antyseptycznego. W leczeniu ran sprawdzają się także wyroby z alginianem wapnia jak Kaltostat czy pianki poliuretanowe jak Aquacel Foam.
Domowe sposoby na ropiejące rany
Poza stosowaniem specjalnych maści i opatrunków na dolegliwości związane z przerwaniem skóry w mniej skomplikowanych problemach sprawdzą się domowe sposoby na rany. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę – szczególnie w okolicach uszkodzenia skóry.
Wśród naturalnych metod leczenia ran np. po oparzeniu można doszukać się przemywania ich naparami z rumianku oraz czarnego bzu. Chłodne okłady mają łagodzić dokuczliwe objawy i przyspieszyć gojenie. Na ten sam problem stosuje się także kompresy z ogórka bądź jogurtu, które mają łagodzić podrażnienia.
Zwolennicy naturalnych sposobów leczenia ran zalecają także nakładanie na skórę gazików nasączonych olejem z dziurawca, olejkiem lawendowym, miodem czy też aloesem. Te dary natury zawierają wiele minerałów, witamin, a nawet antyoksydantów. Dzięki temu mogą wykazywać działanie antybakteryjne i niwelować zaczerwienienie oraz stan zapalny.
Warto pamiętać, że domowe sposoby sprawdzą się na ogół i są bezpieczne do stosowania jedynie w małych ranach. W przypadku większych problemów, lepiej skorzystać z profesjonalnych opatrunków medycznych oraz leków na rany, które rekomenduje m.in. Polskie Stowarzyszenie Leczenia Ran.
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem