Dezynfekcja i odkażanie ran – krok po kroku

Podczas przerwania skóry i tkanek podskórnych powstaje rana i mogą przez nią do organizmu przedostać się drobno ustroje.

Do takiej sytuacji może dojść zarówno przez przecięcie się nożem, skaleczenie szkłem, jak i ugryzienie psa czy upadek. Wówczas istotne jest zadbanie o odpowiednią dezynfekcję i odkażenie rany.

Czym odkazić ranę?

Obrzęk, zaczerwienienie i ropna wydzielina sugerują, że doszło do zakażenia rany. Najczęściej stosowanymi sposobami na odkażenie rany są spirytus i woda utleniona. Jednak twierdzenie, że są to najlepsze sposoby to mit. Choć rzeczywiście spirytus ma właściwości bakteriobójcze, to jednak powoduje podrażnienie skóry, a dezynfekcja tym środkiem sprawia ból.

Z kolei woda utleniona nie działa na wszystkie rodzaje bakterii. Nie poradzi sobie np. z bakteriami beztlenowymi, a te są odpowiedzialne za tężec. Niemniej, zanim zacznie się dezynfekcję rany jakimkolwiek środkiem, najpierw powinno się zatamować krwawienie, następnie przemyć ją pod bieżącą wodą. Dopiero po tych czynnościach należy sięgnąć po środek do odkażania ran.

Polskie Stowarzyszenie Leczenia Ran (PSLR) rekomenduje, by do odkażania ran używać środków zawierających oktenidynę oraz fenoksyetanol. Substancje te działają bakteriobójczo, skutecznie zwalczając drobnoustroje oraz przyspieszając gojenie rany. Pacjenci często sięgają po płyn dezynfekujący Octenispet.

Lek działa na ranę już po minucie od zastosowania i utrzymuje swoje właściwości przez godzinę. To środek, który zawsze powinien znajdować się w apteczce turystycznej, samochodowej czy domowej. O ten i wiele innych środków dezynfekujących swoją apteczkę pierwszej pomocy można uzupełnić przez platformę liki24.pl.

Preparaty do oczyszczania ran są dostępne online w różnych formach i w najniższych cenach. Niewątpliwie warto być przygotowanym na rany płytkie, głębokie, infekcyjne, jak i rany po oparzeniach. Sprawdzą się do tego specjalne maści i opatrunki.

Maść na gojenie ran bez recepty

Wśród leków OTC stosowanych podczas przerwania skóry i tkanek podskórnych zaleca się maści na gojenie ran bez recepty zawierające jod. Do tego typu środków antyseptycznych zalicza się m.in. Betadine. Substancją czynną tego preparatu jest powidon jodowany 100mg. To połączenie jodu i polimeru. Takie zestawienie daje działanie nie tylko bakteriobójcze. Stosowanie maści Betadine zwalcza również wirusy, grzyby oraz pierwotniaki.

Opatrunki na rany

W ofercie aptek i platform typu liki24.pl pojawia się wiele rodzajów opatrunków na rany, które mają wspomagać oczyszczenie, gojenie i zabezpieczenie skóry. Część z nich jest dedykowanych do konkretnego rodzaju ran, a część ma charakter uniwersalny. Niemniej warto zwrócić uwagę na włókno, z jakiego produkt jest wykonany.

Na ogół można spotkać się z opatrunkiem z dzianiny wiskozowej oraz bawełny. Włókna wiskozowe zazwyczaj są gładsze niż bawełniane, dzięki czemu łatwiej uniknąć przywierania opatrunku do ran. Co więcej, odpowiednia wielkość oczek w rozmiarze 1 x 1 mm może zapobiec wrastaniu tkanki w dzianinę. Takie produkty wykazują też lepsze właściwości absorpcyjne wydzieliny ropnej sączącej się z rany.

Coraz częściej można się spotkać również z gotowymi opatrunkami na rany, które są impregnowane specjalną emulsją np. parafiną, wazeliną czy hydrokoloidem. Substancje te mają na celu właściwe nawilżenie i natłuszczenie rany, co istotnie wpływa na szybkość i prawidłowość procesu gojenia. Pacjenci często sięgają po takie opatrunki siatkowe, jak Adaptic czy Urgotul.

Załącznik:
rana-na-kolanie.jpg

Ponadto do odkażania ran zaleca się również środki zawierające srebro. Szczególnie gdy wystąpiła infekcja, jednak wcześniej i tak zaleca się zastosowanie leku antyseptycznego. W leczeniu ran sprawdzają się także wyroby z alginianem wapnia jak Kaltostat czy pianki poliuretanowe jak Aquacel Foam.

Domowe sposoby na ropiejące rany

Poza stosowaniem specjalnych maści i opatrunków na dolegliwości związane z przerwaniem skóry w mniej skomplikowanych problemach sprawdzą się domowe sposoby na rany. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę – szczególnie w okolicach uszkodzenia skóry.

Wśród naturalnych metod leczenia ran np. po oparzeniu można doszukać się przemywania ich naparami z rumianku oraz czarnego bzu. Chłodne okłady mają łagodzić dokuczliwe objawy i przyspieszyć gojenie. Na ten sam problem stosuje się także kompresy z ogórka bądź jogurtu, które mają łagodzić podrażnienia.

Zwolennicy naturalnych sposobów leczenia ran zalecają także nakładanie na skórę gazików nasączonych olejem z dziurawca, olejkiem lawendowym, miodem czy też aloesem. Te dary natury zawierają wiele minerałów, witamin, a nawet antyoksydantów. Dzięki temu mogą wykazywać działanie antybakteryjne i niwelować zaczerwienienie oraz stan zapalny.

Warto pamiętać, że domowe sposoby sprawdzą się na ogół i są bezpieczne do stosowania jedynie w małych ranach. W przypadku większych problemów, lepiej skorzystać z profesjonalnych opatrunków medycznych oraz leków na rany, które rekomenduje m.in. Polskie Stowarzyszenie Leczenia Ran.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?

Twoje dziecko wykazuje niespożytą energię, jest zawsze w ruchu, a Ty masz wrażenie, że jest w kilku miejscach na raz? Niepokoją Cię sygnały z przedszkola lub szkoły, że maluch nie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Ribomunyl

Ribomunyl to lek immunostymulujący. Oznacza to, że jego głównym zadaniem jest wzmocnienie odporności u osób, które cierpią często na infekcje dróg oddechowych, gardła, nosa, a także uszu. Lek działa dzięki...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Galaktozemia: objawy, rozpoznanie oraz leczenie

Galaktozemia jest chorobą dziedziczną, która pojawia się bardzo rzadko, ale może poważnie zagrażać życiu lub zdrowiu niemowlaka. Niezwykle ważne jest, żeby choroba została wykryta jak najwcześniej, ponieważ w przebiegu galaktozemii...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Jak stawiać bańki?

Jak stawiać bańki? To pytanie zadaje ostatnio coraz więcej rodziców. Moda na ten zabieg powraca i znów zaczyna się cieszyć niezwykłą popularnością. Czy bańki rzeczywiście pomagają? Jak poprawnie je stawiać?...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Alergia krzyżowa [TABELA]

Alergia krzyżowa występuje wówczas, gdy jesteśmy uczuleni na jeden alergen, a reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie z innym alergenem. Wynika to z podobieństwa, które występuje w budowie chemicznej alergenów,...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Koklusz u dzieci

Koklusz u dzieci (krztusiec) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Dzięki powszechnym szczepieniom obecnie występuje rzadziej, mimo że jest chorobą bardzo zaraźliwą, która przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Przepisy Kulinarne

Jak zrobić domowe lody?

Domowe lody? Nie tylko latem! Mało co chłodzi i orzeźwia tak jak lody, dlatego przywykliśmy do jedzenia ich latem. Okazuje się jednak, że lody (najlepiej domowe!) najzdrowsze są zimą, gdy temperatura...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general