Dieta rocznego dziecka

Dieta rocznego dziecka – co podawać, a czego unikać?

Po pierwszym roku życia dziecko nadal intensywnie się rozwija, jednak jego organizm wciąż bardzo różni się od organizmu mamy czy taty. Właśnie dlatego należy szczególnie zadbać o zapewnienie mu właściwie zbilansowanej diety, dostosowanej do wieku i potrzeb juniora. Istotne również, by pamiętać, że małe dziecko to nie mały dorosły. Przygotowując jego jadłospis, należy zwrócić szczególną uwagę na wciąż ważną rolę mleka w procesie intensywnego wzrostu .

W trosce o mały brzuszek…

Czy wiesz, że junior – mimo że dużo mniejszy od osoby dorosłej – potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia niż ty?[1] Co ważne, organizm małego dziecka nie jest gotowy na posiłki, które są przygotowywane dla starszych członków rodziny. Dieta rodziców może być dla niego niewystarczającym źródłem składników mineralnych czy witamin. Dodatkowo układ pokarmowy juniora nie jest jeszcze przystosowany do trawienia niektórych składników z „dorosłego stołu”. Warto pamiętać, że brzuszek dziecka jest jeszcze bardzo wrażliwy, a nieodpowiednia dieta może niekorzystnie wpłynąć na jego pracę.

Dieta rocznego dziecka
materiały prasowe

Jak prawidłowo dbać o dietę rocznego dziecka?

Harmonijne funkcjonowanie układu pokarmowego rocznego dziecka to nie tylko odpowiedni rozwój, dobre samopoczucie, ale również lepszy apetyt, większa chęć do zabawy i chłonięcia wiedzy. W bilansowaniu jadłospisu dziecka należy uwzględnić przede wszystkim różnorodność produktów spożywczych. Dobieranie odpowiednich składników diety rocznego dziecka będzie łatwiejsze z wykorzystaniem m.in. Modelowego talerza żywieniowego, opracowanego przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka. Ten schemat obrazuje wielkość i ilość porcji posiłków zalecanych w ciągu dnia dla juniora w wieku od 1. do 3. roku życia.

Komponując całodzienny jadłospis dla roczniaka, pamiętaj o:

  • 5 porcjach warzyw (1 porcja to np. 1 średni ziemniak, 2 łyżki kukurydzy czy 5 fasolek szparagowych),
  • 5 porcjach produktów zbożowych (1 porcja to np. pół szklanki płatków zbożowych, 2-3 łyżki kaszy gryczanej czy kromka razowego chleba),
  • 4 porcjach owoców (1 porcja to np. mała brzoskwinia, pół szklanki malin, pół banana czy 3 morele),
  • 3 porcjach mleka, w tym mleka modyfikowanego, i przetworów mlecznych (1 porcja to pół szklanki jogurtu, 2 łyżeczki twarożku lub szklanka mleka),
  • 1-2 porcjach mięsa, drobiu, ryb, jaj (1 porcja to np. pół piersi z kurczaka, pół jajka, jeden plaster pieczonej ryby lub jeden plaster wędliny),
  • 1-2 porcjach tłuszczów (1 porcja to 1 łyżeczka oleju, oliwy z oliwek, masła).
  • około 1300 ml wody – to najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia[2].

Dlaczego mleko jest ważnym elementem w diecie roczniaka?

Po ukończeniu pierwszego roku dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso czy ryby, a jej ważnym elementem jest mleko i produkty mleczne. Eksperci ds. żywienia zalecają, by w diecie dziecka po 1. roku życia znajdowały się 2 porcje mleka, w tym mleka modyfikowanego, i jedna porcja przetworów mlecznych. Istotne jest także, aby nie decydować się na zbyt wczesną zamianę mleka mamy lub modyfikowanego na mleko krowie. Mleko krowie nie jest bowiem wystarczającym źródłem takich składników odżywczych jak witamina D, wapń czy żelazo. Dodatkowo podawanie mleka krowiego dziecku wiąże się z dostarczaniem zbyt wysokich ilości białka, które w nadmiarze mogą obciążać nerki i wątrobę lub w przyszłości przyczynić się do rozwoju cukrzycy czy otyłości.

Bardzo ważne jest, aby dokonać wyboru produktu, który będzie odpowiadał na wielkie potrzeby małego brzuszka dziecka i dostarczy mu właściwych ilości składników odżywczych, których potrzebuje junior. Z myślą o najmłodszych powstało mleko Bebiko Junior 3 Nutriflor+[3], które podane w postaci dwóch kubków dziennie zapewni 70% zapotrzebowania na wapń oraz żelazo, 80% dziennej zalecanej suplementacji witaminą D i 90% dziennego zapotrzebowania na jod[4].

[Artykuł powstał we współpracy z marką NUTRICIA]

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z:  Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017

[2] Weker i wsp., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia – praktyczne zastosowanie norm żywienia opracowanych przez grupę ekspertów w 2012, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.

[3] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D

[4] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.