Dobre wieści dla seniorów! Co najmniej 200 zł więcej miesięcznie i nawet 3500 zł dodatków już w 2024 roku

Początek 2024 przyniesie seniorom bardzo dobre wiadomości. Już w marcu wzrosną świadczenia rencistów i emerytów, a planowana waloryzacja będzie rekordowo wysoka. Dodatkowe pieniądze z pewnością się przydadzą, biorąc pod uwagę stałe podwyżki cen energii, produktów spożywczych czy leków. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć seniorzy od przyszłego roku?

Podwyżki emerytur od marca

Zgodnie z obowiązującą ustawą co roku w marcu przeprowadzana jest waloryzacja rent i emerytur. Według wstępnych wyliczeń w 2024 seniorzy mogą liczyć na znaczące podwyżki. Wszystko z powodu utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji. Przepisy zakładają bowiem, że wskaźnik waloryzacji wyliczany jest na podstawie średniorocznego poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonego o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Po uwzględnieniu tych danych wskaźnik waloryzacji ponownie może być bardzo wysoki, z pewnością dwucyfrowy. Od marca emerytury i renty mają bowiem wzrosnąć 12,3 proc. Oznacza to, że kwota minimalnej emerytury wyniesie 1782 zł brutto (obecnie 1588,44 zł brutto), czyli około 200 zł więcej. Warto jednak zaznaczyć, że w tym roku rząd zaproponował waloryzację kwotowo-procentową, która była zdecydowanie korzystniejsza dla osób z najniższym świadczeniem. Być może podobny mechanizm zostanie zastosowany również w przyszłym roku, a wówczas minimalna kwota podwyżki może wynieść nawet 250-300 zł.

Zobacz: Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Nawet 1100 zł i więcej. Wystarczy spełniać te warunki

Rekordowa waloryzacja to większe dodatki

Wzrost minimalnej emerytury oznacza także wyższe trzynastki i czternastki. Maksymalna kwota tego dodatkowego świadczenia w przyszłym roku wyniesie zapewne równowartość najniższej emerytury, czyli 1782 zł. Łącznie w ramach obu dodatków emeryci i renciści mogą otrzymać ponad 3,5 tys. zł brutto.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo