Dofinansowanie do przedszkola prywatnego to nawet 400 zł co miesiąc. Rodzice muszą jednak spełniać dwa warunki

Część rodziców może ubiegać się o specjalne dofinansowanie na opiekę dla najmłodszych dzieci. Wbrew powszechnej opinii nie jest to jednak dopłata do przedszkola, ale do żłobków, klubów dziecięcych lub na pokrycie kosztów zatrudnienia opiekuna dziennego. Komu przysługuje dofinansowanie do prywatnego przedszkola dla rodziców?

Dofinansowanie do prywatnego przedszkola dla rodziców

Dofinansowanie na opiekę nad najmłodszymi dziećmi, znane potocznie jako 400 plus na przedszkole, to w rzeczywistości wsparcie finansowe na pokrycie kosztów pobytu malucha w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Świadczenie przysługuje na dzieci powyżej 12. miesiąca życia po tym, jak matka zakończy okres urlopu macierzyńskiego. Mogą z niego skorzystać rodzice i opiekunowie:

  • na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie, niezależnie od wieku, pod warunkiem uczęszczania tego dziecka do żłobka, klubu dziecięcego lub korzystania z opieki dziennego opiekuna
  • na każde dziecko w wieku przed miesiącem ukończenia 12. miesiąca życia i po miesiącu ukończenia 35. miesiąca życia, pod warunkiem, że dziecko uczęszcza do instytucji opieki.

Zobacz: Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Jak otrzymać odliczenie w pełnej kwocie?

400 plus na przedszkole? Dla kogo?

Dofinansowanie nie jest przekazywane bezpośrednio na konto rodziców. Zgodnie z zasadami przelewy trafiają co miesiąc na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. ZUS będzie jednak wypłacał pieniądze wyłącznie pod warunkiem, że dana placówka lub opiekun zarejestrowani są w oficjalnym rejestrze.

Sprawdź też: 800 plus dla dzieci niepełnosprawnych. Rodzice mogą liczyć na dodatkowe środki, ale jest haczyk

Rodzice pytają o 400 zł na przedszkole

Czy jest dofinansowanie do prywatnego przedszkola?

Tak, dofinansowanie przysługuje również na opiekę w prywatnej placówce pod warunkiem, że znajduje się ona w oficjalnym rejestrze.

Dofinansowanie do żłobka – ile wynosi?

400 zł miesięcznie, dopłata nie może być jednak wyższa niż wysokość miesięcznej opłaty.

Ile wynosi dofinansowanie do przedszkola?

Rodzice mogą otrzymać dofinansowanie do pobytu dziecka w klubie dziecięcym, maksymalnie do 400 zł.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do przedszkola?

Wniosek można złożyć do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną: przez platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), platformę Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo