Ekologiczny oprysk z drożdży uchroni rośliny przed zarazą. Pomidory i ogórki będą rosły jak szalone

Sezon na pomidory i ogórki trwa w najlepsze. Aby zbiory były udane, warto dodatkowo wzmocnić rośliny. Zamiast wykorzystywać w tym celu środki chemiczne, można wykorzystać naturalny oprysk z drożdży. Ochroni on rośliny m.in przed zarazą ziemniaczaną.

Jeśli w twoim ogrodzie rosną ogórki lub pomidory, prawdopodobnie nie raz spotkałaś/-łeś się z zarazą ziemniaczaną. To choroba o podłożu grzybiczym, która najczęściej atakuje ziemniaki, ale może zainfekować również wspomniane warzywa. Na liściach zaczynają pojawiać się szarozielone plamy, które z czasem brązowieją. Zaraza może skutecznie zniszczyć plony. Warzywa pokryte są plamami, szybko opadają i nie nadają się do spożycia. Aby zapobiec zarazie, warto stosować oprysk z drożdży.

Oprysk z drożdży na pomidory i ogórki

Oprysk z drożdży jest prosty w przygotowaniu i nie kosztuje wiele. Jedną kostkę drożdży wystarczy rozpuścić w dziesięciu litrach ciepłej, ale nie gorącej, wody. Woda do sporządzenia roztworu nie musi być czysta – możesz wykorzystać np. tę, w której gotowały się ziemniaki. Może być to również woda deszczowa nagrzana na słońcu. Miksturę należy dokładnie wymieszać, aż do rozpuszczenia się drożdży i odstawić na ok. godzinę. Następnie wystarczy przelać ją do spryskiwacza i spryskać rośliny. Oprysk warto powtarzać raz w tygodniu.

Oprysk z drożdży jest bezpieczny i naturalny. Uchroni on ogórki i pomidory przed chorobami grzybiczymi, ale odżywi rośliny. Drożdże zawierają m.in. witaminy z grupy B, żelazo i węglowodany. Dostarczenie tych cennych składników roślinom sprawi, że plony na pewno będą bujne. Oprysk z drożdży odstrasza również mszyce.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo