Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie. Pamiętaj – rtęć to trucizna!

Termometr rtęciowy nie powinien już być używany, a jednak można go jeszcze znaleźć w polskich domach. Jak zutylizować starsze modele? A może właśnie stłukłeś taki egzemplarz? Podpowiadamy, co z nimi zrobić.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić z termometrem, który ma w sobie rtęć. Tego typu sprzęt był używany w czasach, kiedy nie było dla niego żadnej alternatywy. Niebezpieczna substancja w środku sprawiała, że obchodziliśmy się z takim termometrem bardzo ostrożnie, aby pojemnik został w pełni szczelny. Obecnie pojawiły się termometry elektroniczne i bezrtęciowe, które wyparły wcześniejsze modele. Co więc zrobić z zepsutym termometrem?

Gdzie wyrzucić termometr? Wszystko zależy od tego, jaki to model

Jeśli któryś z termometrów nam się popsuje, jego utylizacja zależy od zawartości. Co to oznacza? Musimy zwrócić uwagę na to, jaki to termometr. Jeśli zużył nam się termometr elektroniczny, powinien on wylądować w elektrośmieciach. Takie kontenery znajdziesz w wielu marketach i sklepach RTV. Jeśli jest to termometr bezrtęciowy, który ma wewnątrz galinstan, możesz wyrzucić go do pojemnika na odpady zmieszane. Tutaj nie ma większego problemu.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy? Pamiętaj, że rtęć to trucizna!

Zalecenia Unii Europejskiej są jednoznaczne, należy pozbyć się z domów przyrządów z rtęcią. Jednak nie oznacza to, że możemy wyrzucić je do zwykłych śmieci! Pamiętajmy, że rtęć jest silną trucizną nie tylko dla człowieka, ale i dla zwierząt i całego środowiska. Już niewielka dawka bardzo negatywnie wpływa na organizm człowieka i może wywołać nowotwór mózgu. Jak wiec pozbyć się takiego termometru? W bezpieczny sposób możesz oddać go pobliskiej apteki. Placówki te są zobowiązane do przyjmowania tego typu odpadów. Dodatkowo, działające w każdej gminie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, także zbierają tego typu odpady. Możesz skontaktować się z nimi w sprawie utylizacji rtęciowego termometru. Za taką utylizację nic nie płacisz.

Rozbity termometr rtęciowy. Jak z nim postępować?

Jeśli masz termometr rtęciowy, który jest rozbity, postępuj bardzo ostrożnie. Z rozbitego szkła wydostają się wtedy kulki rtęci. Zbierz je za pomocą kartki, kartonika lub tektury i umieść w słoiku z zimną wodą. Szczelnie zakręć. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego odkurzacza czy gołej dłoni! Podgrzanie rtęci wywoła uwolnienie toksycznych oparów. Miejsce po rozbitym termometrze należy przemyć jednorazowym ręcznikiem papierowym bądź chusteczkami, a dom dokładnie wywietrzyć. Z racji tego, że pobitego termometru nie możemy oddać w aptece, należy zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o poradę, co zrobić z rtęcią.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo