Ile się płaci za Szkołę w Chmurze? Tysiące nowych uczniów i obniżona subwencja. Placówka liczy na wsparcie

Edukacja domowa staje się z roku na rok coraz popularniejsza. Sporo w tym zasługi słynnej już Szkoły w Chmurze, w której od września uczy się już 25 tys. uczniów. Liczne zalety takiej formy edukacji sprawiają, że rodzice coraz częściej rozważają zapisanie do tej placówki swoich dzieci. Pojawia się jednak pytanie o możliwe opłaty. Czy za naukę w chmurze trzeba płacić? Jak finansowana jest Szkoła w Chmurze w 2023 roku? Ile się płaci za Szkołę w Chmurze?

Szkoła w Chmurze – finansowanie. Ile się płaci za Szkołę w Chmurze?

Według oficjalnego raportu przygotowanego przez resort edukacji w ciągu minionych dwóch lat liczba uczniów na edukacji domowej wzrosła dwukrotnie. Pod koniec maja tego roku grupa ta liczyła aż 42 tys. osób. Wydaje się, że wzrost zainteresowania tą formą nauki nastąpił w trakcie pandemii i długich okresów edukacji zdalnej. Okazało się wówczas, że niektórzy uczniowie znacznie lepiej radzą sobie, zdobywając wiedzę w domu, a jednocześnie unikają dodatkowych stresów i mają czas na własne zainteresowania.

Edukacja domowa to jednak nie tylko zalety, ale także szereg wyzwań zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców. To na nich bowiem spoczywa pełna odpowiedzialność za opanowanie podstawy programowej i pomoc dziecku w razie jakichkolwiek problemów. Dlatego wielu rodziców zdecydowało się na odejście od tradycyjnej edukacji dopiero w momencie pojawienia się Szkoły w Chmurze.

Placówka wspiera uczniów w nauce w domu, oferując materiały, ćwiczenia i testy, a także pomoc doświadczonych nauczycieli. Wszystko za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej. Co ważne, nauka w Szkole w Chmurze jest darmowa. Rodzice nie ponoszą żadnych dodatkowych opłat.

Zobacz: Szkoła w Chmurze – zdawalność matur. Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminami? Niepokoją wyniki z przedmiotów rozszerzonych

Problemy Szkoły w Chmurze

Na początku bieżącego roku okazało się jednak, że placówka “w chmurze” może mieć poważniejsze problemy finansowe. Minister edukacji podpisał wówczas specjalne rozporządzenie, które obniżyło subwencję oświatową na edukację domową (przelicznik Szkoły w Chmurze zmniejszył się z 0,8 do 0,2 standardowej kwoty subwencji). Przed zmianą placówka otrzymywała 450 zł miesięcznie na ucznia, a aktualnie 100 zł.

Z powodu zmniejszenia finansowania w czerwcu Szkoła w Chmurze postanowiła zwolnić część nauczycieli, dla których nie było pracy w okresie wakacyjnym. Dyrekcja placówki zwróciła się nawet z apelem do rodziców o dobrowolne wpłaty na rzecz szkoły.

Sprawdź też: Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Jeden wzrasta o 100%, a kolejny to specjalna niespodzianka

Rodzice i uczniowie pytają o nauczanie w chmurze

Szkoła w Chmurze ile uczniów?

Aktualnie naukę w Szkole w Chmurze rozpoczęło 25 tys. uczniów.

Czy Szkoła w Chmurze zwalnia nauczycieli?

Na początku czerwca placówka zwolniła część nauczycieli z powodu braku funduszy.

Szkoła w Chmurze opłaty – jakie?

Nauka w placówce jest w pełni darmowa.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo