Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Jeden wzrasta o 100%, a kolejny to specjalna niespodzianka

Na wynagrodzenie nauczycieli często składają się nie tylko pensja zasadnicza, ale także szereg dodatków – motywacyjne, za wychowawstwo lub za konkretne warunki pracy. Właściwie tylko dzięki nim płace w oświacie wypadają nieco lepiej niż najniższa krajowa. W tym roku szkolnym część pedagogów może liczyć na drobne podwyżki, a także na jeden specjalny dodatek. Ile wynoszą dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24?

Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Podwyżka dodatku za wychowawstwo

Mimo że w maju tego roku do nauczycieli trafiły kilkuprocentowe podwyżki, to wciąż wysokość pensji zasadniczej pozostawia wiele do życzenia. Nauczyciel początkują posiadający kwalifikacje pedagogiczne otrzymuje na start zaledwie 3690 zł brutto, czyli niewiele więcej niż aktualna najniższa krajowa (od lipca 3600 zł brutto, a od stycznia 2024 – 4242 zł brutto).

Wynagrodzenie nauczycieli ze względu na stopień awansu prezentujemy w tabeli:

Poziom wykształceniaNauczyciel
początkujący 
Nauczyciel 
mianowany
Nauczyciel 
dyplomowany
1.Tytuł zawodowy magistra 
z przygotowaniem pedagogicznym
3690 zł3890 zł4550 zł
2.Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego3600 zł3700 zł3960 zł

Zgodnie z zapisami Karty Nauczyciela na pensje w oświacie składają się również rozmaite dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy. Nauczyciele mogą liczyć także na dodatkowe pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Mowa tu m.in. o świadczeniu na start czy dodatku wiejskim.

Ile mogą wynosić dodatki? Ich wysokość może zależeć o typu umowy oraz konkretnej placówki, np. dodatek za pełnienie funkcji dyrektora lub wicedyrektora może wynosić od 5 do 100 proc. zasadniczego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o dodatek za wysługę to 1% podstawy pensji za każdy przepracowany rok.

Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji Przemysława Czarnka jeszcze tej jesieni o 100% ma wzrosnąć dodatek funkcyjny za wychowawstwo. Dotychczas wynosił on minimum 300 zł, ale już niedługo ma to być 600 zł.

Zobacz: Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023? Termin rozczaruje uczniów, ale wciąż jest szansa na wolne i dłuższy weekend

Specjalny dodatek już w październiku

W październiku do nauczycieli ma trafić specjalny, jednorazowy dodatek z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nagroda ma wynosić 1125 zł, ale według wyliczeń Portalu Samorządowego na kontach realnie pojawi się znaczenie mniej pieniędzy – około 755 zł.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo