Czas trwania matury z języka polskiego w nowej formule został znacząco wydłużony. Wszystko z powodu dodatkowych zadań, których nie było we wcześniejszej formule. Już wkrótce uczniowie z całej Polski przystąpią do egzaminów próbnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ile trwa matura z polskiego w formule 2023, a ile w formule 2015?
Ile trwa matura z polskiego w formule 2023 i 2015? Czas został znacznie wydłużony
Od 2023 roku wraz z formułą egzaminu maturalnego zmienił się także czas jego trwania. Szczególną różnicę widać w przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mają bowiem aż 240 minut, czyli łącznie cztery godziny, na pisanie. Wszystko dlatego, że do arkusza dołożono dodatkowy segment – test historycznoliteracki. Wcześniej uczniowie rozwiązywali głównie zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem, a następnie pisali wypracowanie. Teraz oprócz czytania ze zrozumieniem i części pisemnej, zmierzą się także z zadaniami dotyczącymi poszczególnych epok i lektur.
Już wkrótce wszyscy maturzyści będą mieli okazję sprawdzić, jak długo zajmuje im napisanie odpowiedzi do wszystkich poleceń oraz stworzenie wypracowania. 6 grudnia w szkołach w całej Polsce odbędą się bowiem próbne egzaminy z języka polskiego. Będzie to również znakomita szansa, aby dokładnie rozplanować sobie pracę na te cztery godziny.
Egzamin ustny z języka polskiego – zgodnie z założeniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – potrwa około 30 minut. Z tego przez pierwsze 15 minut uczeń będzie miał czas, aby przeanalizować dwa wylosowane pytania (jedno z puli jawnej, drugie z niejawnej) i przygotować się do odpowiedzi. Kolejne 15 minut poświęcone będzie na wygłoszenie wypowiedzi przez zdającego oraz na krótką rozmowę z komisją.
Egzamin pisemny z języka polskiego w formule 2015 trwa znacznie krócej, ponieważ zaledwie 170 – na poziomie podstawowym. Rozszerzenie pisze się o 10 minut dłużej.
Zobacz: Jak napisać email? Matura angielski – jak poradzić sobie z częścią pisemną?
Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać maturę z polskiego?
Zgodnie z przyjętymi przez CKE zasadami, za poprawnie rozwiązany arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym uczeń może otrzymać maksymalnie 60 punktów (10 za część „Język polski w użyciu”, 15 za test historycznoliteracki i 35 za wypracowanie). Aby zdać należy zdobyć przynajmniej 30% punktów, czyli dokładnie 18.
Natomiast w przypadku formuły z 2015 roku z egzaminu z języka polskiego można uzyskać maksymalnie 70 punktów (20 za część z zadaniami: czytanie ze zrozumieniem, pytania dotyczące literatury i kultury; oraz 50 za wypracowanie). Aby zdać, trzeba zatem zdobyć minimum 21 punktów.
Sprawdź też:
- Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
- Lektury obowiązkowe matura 2024. Lista dla poziomu podstawowego i rozszerzonego wkrótce się zmieni
- Szkoła w Chmurze – zdawalność matur. Jak uczniowie poradzili sobie z egzaminami? Niepokoją wyniki z przedmiotów rozszerzonych