Ile tygodni trwa ciąża?

Pytanie o czas trwania ciąży jest na pierwszy rzut oka banalne. 9 miesięcy razy 4 tygodnie, czyli 36 tygodni. Tu zaczynają się schodki, ponieważ wynik takiego sposobu obliczenia nie jest prawidłowy, ciąża trwa dłużej. Wszystko zależy od tego, jaka metoda obliczeń zostanie przyjęta. Ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych lub 10 miesięcy księżycowych (przy tym założeniu jeden miesiąc ma 28 dni).

Jak liczyć tygodnie ciąży i ile dni trwa ciąża?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów obliczania długości ciąży jest reguła Naegelego. Franz Naegele był niemieckim położnikiem, który blisko 170 lat temu opisał wzór na obliczenie terminu porodu. Wzór wygląda następująco:

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Można z niego wyliczyć, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Początkiem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Warto jednak wiedzieć, że reguła ta sprawdza się jedynie, gdy cykle przyszłej mamy były regularne i miały po 28 dni. Jeżeli cykle były dłuższe lub krótsze to należy te dni uwzględnić przy wyliczaniu terminu porodu, dodając je lub odejmując.

Kolejnym sposobem na obliczenie długości trwania ciąży jest przyjęcie za jej początek daty zapłodnienia. Termin porodu obliczony takim sposobem wypadnie dwa tygodnie szybciej niż obliczany wedle zasady Naegelego. Ciąża trwa wtedy 38 tygodni, czyli o 2 tygodnie krócej niż wedle poprzednich obliczeń, ponieważ nie jest tutaj brany pod uwagę czas przypadający na miesiączkę oraz dojrzewanie jaja, który wliczany jest w czas ciąży przy regule Naegelego. Czy to słuszne, by czas trwania okresu i dojrzewanie jajeczka wliczać w ciążę? Zdania są podzielone. Wedle części lekarzy jest to również okres ciąży, tyle że przygotowawczy. Organizm kobiety przygotowuje się do wypuszczenia gotowej do zapłodnienia komórki jajowej, poziomy hormonów zmieniają się, ściany macicy stają się grubsze i rozpulchnione, przez co są gotowe na przyjęcie zapłodnionego jaja.

Czas trwania ciąży

Należy pamiętać, że wyliczony przez lekarza terminu porodu jest jedynie terminem orientacyjnym. Rzadko zdarza się, że dziecko przychodzi na świat w ściśle wyznaczonym czasie. Za donoszoną ciążę uznaje się taką, która ma więcej niż 37 tygodni. O ciąży przenoszonej mówi się, gdy dwa tygodnie po przewidzianym terminie nadal nie rozpoczęła się akcja porodowa.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy?

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo