Imiona na E. Najciekawsze propozycje imion oraz ich znaczenie. Które jest najbardziej oryginalne?

Wybór imienia dla dziecka to niekiedy naprawdę duże wyzwanie i odpowiedzialność. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji rodzice muszą czasami długo szukać inspiracji, naradzać się i sprawdzać rozmaite opcje. Baza imion – mających zarówno polskie, jak i zagraniczne korzenie – jest niemal nieograniczona. Jak spośród takiego ogromu wybrać to jedno, idealne? Sprawdź poniższe propozycje na imiona na literę E, poznaj także ich znaczenie. Które wydaje się najbardziej oryginalne?

Imiona na E damskie

Część rodziców już od początku ciąży wie, jakie imię będzie nosiło maleństwo – czasami wybór podyktowany jest tradycją rodzinną, innym razem modą, a jeszcze w innych przypadkach nadaje się dziecku np. imię ulubionej postaci literackiej czy filmowej. Niezależnie od tego, czym motywowana jest ostateczna decyzja, najważniejszą rolę zawsze odgrywają po prostu upodobania – wybrane imię musi dobrze brzmieć i najlepiej również ładnie się skracać. Oczywiście ze względu na nasz alfabet, w naszym kraju dominują imiona rozpoczynające się na spółgłoski, ale warto podkreślić, że nie brak również pięknych propozycji zaczynających się od samogłosek – takich jak np. E. Przegląd takich pomysłów przygotowaliśmy poniżej.

Damskie imię na E wraz ze znaczeniem:

 • Edyta – pochodzi od staroangielskiego „ead” i starogermańskiego „od”, co znaczy „szczęście”, „pomyślność”; staroangielskie „gyth” i starogermańskie „gunt” oznacza natomiast „walka”. Edyta to ta, która walczy o szczęście, jest bogata dzięki walce.
 • Elena – imię wywodzące się z kultury greckiej, nawiązujące do mitologii; pochodzi od słowa “selene”, czyli “księżyc”;
 • Eleonora – imię mające korzenie semicko-arabskie; wywodzi się od słów el/eli – “Bóg” oraz or – “światło”, dlatego tłumaczy się je często jako “Bóg jest moim światłem”.
 • Eliza – uznawane jest za jedną ze skróconych wersji imienia Elżbieta,
 • Elwira – pochodzenie tego imienia nie jest pewne; według niektórych źródeł zakłada się, że pochodzi od słowa El-mira z języka mauretańskiego, które oznacza księżna lub wielka pani
 • Elżbieta – według badaczy może wywodzić się z hebrajskiego słowa “eliszeba” oznaczającego „Bóg mą przysięgą”, zwane jest również imieniem królewskim.
 • Emilia – imię to ukształtowało się ponoć w starożytnym Rzymie, ma więc korzenie łacińskie – jego geneza sięga rzymskiego rodu Emiluszów. Emilia to “osoba gorliwa, pilna, starająca się”.
 • Eryka – imię pochodzenia skandynawskiego, żeński odpowiednik imienia Eryk; oznacza osobę o twardym charakterze i inteligentną.
 • Estera – imię wywodzące się z Biblii, w języku perskim słowo “setarah” oznacza “gwiazdę”.
 • Eugenia – imię pochodzące z języka greckiego, od słowa “eugenes”, które oznacza “z dobrego rodu pochodząca, szlachetnie urodzona, wzniosła, wielkoduszna, zacna”.
 • Ewa – imię biblijne, wywodzące się z języka hebrajskiego, od słowa “hawwah”, czyli “budząca życie”;
 • Ewelina – nie ma jednej wersji co do pochodzenia tego imienia; według niektórych może być to jedna z form wywodzących się od imienia Ewa, nie brak jednak głosów, że Ewelina ma korzenie w kulturze celtyckiej i oznacza: “radość, światło”.

Zobacz: Najdziwniejsze imiona dla dzieci 2022. Skąd rodzice wzięli takie pomysły?

Imiona męskie na literę E

Liczba imion męskich rozpoczynających się na literę E nie jest zbyt imponująca, ale za to większość z nich to propozycje naprawdę oryginalne, które w ostatnich latach nie cieszyły się szczególną popularnością. Będzie to więc dobry wybór dla wszystkich rodziców, którzy chcą nadać swojemu maluszkowi imię, które będzie go w pewien sposób wyróżniać i będzie charakterystyczne. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie, które może stanowić inspirację.

 • Edmund – ma pochodzenie starogermańskie; wywodzi się od słów “ed”, czyli “majątek, dziedzictwo” oraz “mund” oznaczającego “opiekę”; jego znaczenie tłumaczy się więc jako “opiekuna, strażnika majątku”.
 • Edward – imię staroangielskie, według badaczy pochodzi od słowa “ead”, które oznacza “pomyślność, dobrobyt, szczęście”; często zwane również imieniem królów – nosiło je bowiem wielu angielskich władców.
 • Edwin – imię pochodzenia germańskiego; oznacza – podobnie jak Edward – “pomyślność, szczęście”;
 • Emil – podobnie jak w przypadku swojego żeńskiego odpowiednika Emilia, imię Emil pochodzi ze starożytnego Rzymu, od nazwiska rzymskiego rodu Emiliszów, ma więc korzenie łacińskie; nazwa rodu wywodzi się z kolei od słowa “aemulus” oznaczającego “kogoś gorliwego, starającego się”.
 • Ernest – imię to pochodzi od germańskiego słowa “ernust”, które oznacza “zapał, entuzjazm, walkę”, ale też “powagę”.
 • Eryk – według ustaleń imię to wywodzi się z terenów Skandynawii, od dwóch słów: “Era” oznaczającego honor oraz „Ricci”, czyli bogaty. Tłumaczone było jako: “bogaty w honor”, “Pełen honoru”, “honorowy władca”.
 • Eugeniusz – greckie słowa eu i genos oznaczają “dobry” i “ród”, a zatem imię to tłumaczy się jako “osoba pochodząca z dobrego rodu, dobrze urodzona”.
 • Eustachy – imię wywodzące się z języka starogreckiego, można je tłumaczyć jako “kwitnący”, “płodny”, a także “obfitujący w zboże”.
 • Euzebiusz – to spolszczona wersja greckiego Eusebios, który oznacza: „święty”, „pobożny”, „sprawiedliwy”.

Sprawdź: Patronki do bierzmowania. Poznaj najciekawsze imiona do bierzmowania damskie!

Imiona na E polskie

Co ciekawe, wśród imion staropolskich i słowiańskich ciężko je znaleźć propozycję imienia na E. Imiona na E, które znamy i są nadawane od wieków, przywędrowała do nas z innych języków. Większość z nich zadomowiła się w naszej kulturze już nawet kilka wieków temu (np. Ewa, Elżbieta czy Edward), a ich forma jest już nierzadko nie do odróżnienia od naszych rodzimych imion. Bardzo oryginalnym imieniem na E jest Ewaryst, co prawda ma korzenie greckie, ale w Polsce znane jest i często nadawane już od co najmniej XVII w. Oznacza “miły, przyjemny, najlepszy”. Od kilkudziesięciu lat występuje w Polsce już bardzo rzadko i mało kto decyduje się tak nazwać swoje dziecko. Jeśli jednak rodzice postanowiliby nazwać swojego malucha właśnie Ewaryst, mogą być pewni, że będzie się wyróżniał.

Zobacz: Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]

Czytelnicy pytają o propozycje imion

Jakie imię żeńskie na E jest oryginalne?

Oryginalne imię na E dla dziewczynki: Elwira, Eugenia, Emma.

Jakie imiona dla dziewczynek na E?

Imiona damskie na E cieszące się największą popularnością to m.in. Ewa, Elżbieta, Ewelina czy Emilia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo