Jak poszły matury 2023? Nowa formuła nie taka straszna, jak ją malują

W piątek 7 lipca od godziny 8:30 tegoroczni maturzyści mogli poznać rezultaty swoich majowych zmagań. Wyniki najpierw można było sprawdzić online, za pośrednictwem elektronicznego systemu ZIU, ale jeszcze tego samego dnia w szkołach odbiera się świadectwa maturalne. Średnie wyniki matur Jak poszły matury 2023?

Jak poszły matury 2023?

Tegoroczna matura budziła wiele obaw zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Szczególnie dużo stresu mieli absolwenci klas czwartych w liceach, ponieważ jako pierwsi przystępowali do egzaminów w nowej formule. Okazuje się jednak, że nerwy były niepotrzebne, ponieważ matury poszły wyjątkowo dobrze.

Do egzaminów przystąpiło łącznie 253 495 osób absolwentów szkół średnich (w tym 102 419 uczniów pisało maturę w formule 2015, a 151 076 – w nowej). W sumie pozytywny rezultat osiągnęło aż 84,4% abiturientów, kolejne 11,4% ma prawo przystąpić do sierpniowej poprawki, ponieważ nie zdało tylko jednego przedmiotu. Całkowicie matury nie zdało więc zaledwie 4,3%.

Po przyjrzeniu się szczegółowym wynikom od razu rzuca się w oczy, że zdecydowanie lepiej wypadli uczniowie piszący maturę w formule 2015. Zdecydowanie wyższy był odsetek niezdanych egzaminów, a także średnie wyniki prezentują się słabiej.

Średnie wyniki matur w starej formule z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniosły 57%, w przypadku matematyki było to 51%, z angielskiego – 73%, a z niemieckiego – 51%.

Dla porównania w przypadku nowej formuły średnia matur z polskiego wyniosła 66%, z matematyki – 71%, z języka angielskiego – 85%, a z niemieckiego – 69%.

Zobacz: Odwołanie od matury 2023.D Każdy wynik można zweryfikować! Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

Kto sprawdza matury 2023?

Co roku matury sprawdzają wykwalifikowani i odpowiednio przeszkoleni egzaminatorzy, którzy jednocześnie są nauczycielami konkretnych przedmiotów. Dotychczas odbywało się to w ten sposób, że praca była oceniana przez jednego egzaminatora, a następnie poddawana weryfikacji innego, który upewniał się, że nie popełniono żadnej pomyłki i wszystkie punkty został zliczone prawidłowo.

Szczególnie wiele problemów wiąże się ze sprawdzaniem egzaminów z języka polskiego. Zgodnie z zasadami ocenie podlegają dwie części, ale sprawdzane są osobno. Co to znaczy w praktyce? Pierwszą część, czyli Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem) oraz test historycznoliteracki, ocenia jeden egzaminator, a część pisemną i wypracowanie sprawdza inny nauczyciel.

Sprawdź: Do kiedy można odebrać wyniki matur w szkole? W przypadku niektórych uczniów czas ma ogromne znaczenie

Czytelnicy pytają o wyniki matur 2023

Jak poszła matura 2023?

Wyniki tegorocznych matury wypadły bardzo dobrze, zdało aż 84,4% uczniów.

Wyniki matur 2023 polski – ile średnio procent?

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo