Jak zrobić deszczomierz? Urządzenie przyda się do pomiaru odpadów i… na lekcje fizyki

Ilość opadów przypadająca na dany okres może nam wiele powiedzieć nie tylko o pogodzie, ale przede wszystkim o klimacie. Aby należycie zmierzyć ich poziom, nie trzeba dysponować żadną specjalistyczną aparaturą. Deszczomierz można bowiem wykonać samodzielnie z prostych elementów. Często przygotowanie takiego urządzenia to jeden z projektów zaliczeniowych na lekcje fizyki. Jak zrobić deszczomierz do szkoły i do domowych pomiarów?

Jak zrobić miernik opadów atmosferycznych?

Na lekcjach fizyki oraz geografii z pewnością przynajmniej raz może pojawić się termin “deszczomierz”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalne urządzenie służące do pomiaru ilości opadów atmosferycznych. Wbrew pozorom jednak wcale nie jest to specjalnie skomplikowane urządzenie i można je w bardzo prosty sposób wykonać samodzielnie. Wiedza o ilości opadów przydaje się szczególnie rolnikom, ogrodnikom i sadownikom, którzy na podstawie wyników wiedzą, jak dalej postępować ze swoimi uprawami.

Mierzenie ilości opadów to jednak również element programu w szkołach, dlatego często uczniowie uczą się w szkole, jak wykonać prosty deszczomierz i jak za jego pomocą dokonywać pomiarów. Jest to często jeden z projektów na zaliczenie np. z fizyki, przyrody albo geografii.

Do wykonania podstawowego miernika opadów wystarczy mieć pod ręką pustą plastikową butelkę, najlepiej z płaskim dnem, miarka na wodę, duża ilość wody, niezmywalny mazak, nożyczki, kolorowe kulki lub kamienie.

Zobacz: Strój galowy do szkoły. Jak powinien wyglądać ubiór na specjalne okazje?

Jak zrobić deszczomierz z butelki plastikowej?

Po przygotowaniu potrzebnych elementów od razu można przejść do rzeczy. Dokładna instrukcja wykonania znajduje się w filmie poniżej i pochodzi z kanału Bełchatów TV. Co należy zrobić krok po kroku?

  1. zaczynamy od przecięcia butelki w 2/3 wysokości, górną część wykorzystamy jako lejek i wkładamy do wyciętej podstawy,
  2. do środka wsypujemy ciężkie kuleczki (lub kamyki),
  3. do miarki wlewamy równo 500 ml wody i przelewamy ją do butelki-deszczołapu w porcjach po 100 ml, za każdym razem zaznaczając poziom markerem – dzięki temu uzyskamy konkretną podziałkę,
  4. następnie wylewamy wodę, która nie będzie już potrzebna i deszczomierz gotowy – trzeba go tylko ustawić w dobrym miejscu.

Sprawdź: Przyspieszenie: Jaki jest wzór na przyspieszenie? [FIZYKA]

Czytelnicy pytają, jak wykonać deszczomierz

Deszczomierz jak odczytać?

Wystarczy przygotować sobie porządną podziałkę, zgodnie z powyższą instrukcją. Następnie trzeba obliczyć pole naszego lejka/butelki, czyli okręgu i ilość opadów podzielić przez otrzymaną powierzchnię.

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo