Jak zwiększyć ilość spermy? Ile spermy potrzeba do zapłodnienia?

Sperma to wydzielina wytwarzana przez męskie narządy płciowe, a dokładniej jądra, najądrza, pęcherzyki nasienne, prostatę oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe. Czas, jaki mija od początku produkcji spermy do momentu, w którym jest ona całkowicie gotowa do wytrysku to ponad 2 miesiące, w trakcie których sperma przechodzi przez kolejne narządy męskiego układu rozrodczego. Sperma zawiera oczywiście plemniki, jednak oprócz nich w wydzielinie tej znaleźć można wiele innych składników.

Depositphotos

Skład spermy- plemniki to tylko 1%

Sperma w przeważającej większości składa się z wody. Oprócz tego, znajduje się w niej wiele białka, ale również węglowodany, takie jak glukoza i fruktoza. Zawiera również spore ilości mikroelementów oraz pierwiastków, takich jak między innymi sód, wapń, potas, cynk oraz magnez. W spermie znajdują się także witaminy, między innymi witamina C oraz B12, enzymy, aminokwasy, hormony steroidowe, prostaglandyny, lipidy oraz związki chroniące plemniki przed kwaśnym środowiskiem, jakie panuje w kobiecych drogach rodnych. Wydawać by się mogło, że spermę w większości stanowią plemniki, jednak tak naprawdę są one jedynie małym odsetkiem jej objętości wynoszącym zaledwie około 1 procenta.

Kolor spermy – co może oznaczać krew w spermie?

Kolor spermy to zazwyczaj perłowo-szary lub białawy, jednak czasami przyjmuje ona inne barwy. Zależy w dużej mierze od diety mężczyzny i jego trybu życia, a zmienia się również na skutek różnych chorób. Sperma może zabarwiać się na żółto, zielono, a nawet na czerwono. Jeżeli kolor zmienia się nagle, bez zmiany sposobu odżywiania, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu kontroli.

Szczególnie niepokojącym objawem powinno być wystąpienie w spermie krwi, tak zwana hematospermia. Taki stan zazwyczaj jest wynikiem urazu, podrażnienia lub stanu zapalnego. Wówczas hematospermia mija samoistnie, zwykle maksymalnie po kilku tygodniach. Krew w spermie może być spowodowana również przez choroby przenoszone drogą płciową, takie jak na przykład:

  • opryszczka,
  • rzeżączka,
  • łagodny przerost prostaty,
  • nowotwory jąder, najądrzy lub prostaty,
  • choroby prostaty
  • guzy pęcherzyków nasiennych.

Przyczyną hematospermii mogą być nawet zaburzenia pracy wątroby. W każdej sytuacji, jeśli zauważy się występowanie krwi w spermie należy zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i zaleci ewentualne leczenie.

Od czego zależy ilość spermy?

W pojedynczym wytrysku zazwyczaj znajduje się od 2 do 6 mililitrów spermy. Jej ilość zależy przede wszystkim od sposobu odżywiania się oraz stylu życia. Ilość spermy, jaka przypada na jeden wytrysk można zwiększyć. Negatywnie wpływa na nią palenie oraz picie dużej ilości alkoholu, a więc aby zwiększyć ilość spermy należy rzucić papierosy oraz unikać alkoholu. Ważne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia i zrównoważona dieta. Aby podczas jednego wytrysku uzyskiwać większą ilość spermy zaleca się również rzadsze uprawianie seksu.

Ile potrzeba spermy do zapłodnienia?

W jednej łyżeczce spermy, czyli mniej więcej w takiej ilości, jaka przypada na jeden wytrysk, zawarte jest od 200 nawet do 500 milionów plemników. Do zapłodnienia tak naprawdę potrzebny jest tylko jeden plemnik, więc jeśli jakość spermy jest odpowiednia, jej ilość podczas jednego, nawet niezbyt dużego wytrysku jest wystarczająca. Plemniki po dostaniu się do pochwy mogą w niej przetrwać około 72 godziny, natomiast jeśli nie mają odpowiednich warunków, czyli wilgotności i temperatury, tak jak na przykład na ręczniku czy innych przedmiotach, umierają znacznie szybciej.

Sprawdź:

Jeśli chodzi o kwestie zapłodnienia, ważna jest nie tylko ilość spermy, ale przede wszystkim jej jakość. Badania nasienia nie wykonuje się u mężczyzn często i nie jest ono traktowane jako jedno z rutynowych badań, którym należy się regularnie poddawać. Badanie spermy zleca się zazwyczaj w sytuacjach, w których para starająca się o dziecko ma problemy z zajściem w ciążę i stara się znaleźć tego przyczynę.

Za prawidłowe parametry nasienia uznaje się:

  • Objętość minimum 1,5 mililitra,
  • Odczyn pH powyżej 7,2,
  • Minimum 15 milionów plemników na 1 mililitr nasienia,
  • Minimum 39 milionów plemników w ejakulacie,
  • Minimum 58% żywych plemników w spermie,
  • Minimum 4% plemników o prawidłowej budowie,
  • Minimum 32% plemników wykazujących ruch postępowy.

Aby badanie spermy dało miarodajny wynik, należy je przeprowadzać po minimum trzydniowej abstynencji seksualnej. Należy również zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie mężczyzna nie przebył jakiejkolwiek infekcji, nie był bardziej niż zwykle zapracowany czy zestresowany albo czy nie zmienił diety. Wszystkie tego typu czynniki mają wpływ na jakość nasienia i mogą zaburzać wynik badania nasienia.

Właściwości spermy i uczulenie na spermę

Wiele badań udowodniło, że sperma wpływa pozytywnie na kobiecy humor, a co więcej może działać podobnie jak leki antydepresyjne. Ze względu na zawartość testosteronu, sperma poprawia kobiece samopoczucie oraz przywraca siły. Niezwykle istotna jest również satysfakcja seksualna oraz poczucie więzi z partnerem.

Według niektórych osób może być stosowana również w kosmetyce. Ma działać przede wszystkim nawilżająco i ujędrniająco, przez co może być stosowana na przykład w kosmetykach opóźniających procesu starzenia się skóry. Poza tym, w nasieniu zawarta jest spermina, czyli silny antyoksydant.

Jednak nie na wszystkie kobiety sperma działa tak pozytywnie. U niektórych kobiet kontakt ze nasieniem powoduje pojawienie się na skórze wysypki oraz ból i problemy z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach kontakt uczulonej kobiety z nasieniem może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Co istotne, uczulenie na spermę nie dotyczy plemników, a jedynie innych składników nasienia, w związku z czym uczulenie na spermę nie wyklucza zajścia w ciążę.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo