Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy z dzieckiem do psychologa? To pytanie coraz częściej zadają sobie zmartwieni rodzice. W dzisiejszych czasach, gdy dostępność specjalistów jest praktycznie nieograniczona to coraz częściej rodzice podczas napotykania problemów z pociechami się nad tym zastanawiają.

Są pewne problemy psychologiczne dzieci, które pojawiają się najczęściej. Zanim zdecydujesz kiedy udać się z pociechą do psychologa, warto porozmawiać z maluchem i spróbować samemu rozwiązać problem. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko potrzebuje psychologa i bez profesjonalnej pomocy się nie obędzie.

Z czym zatem wybrać się do psychologa?

Dziecko nie mówi dobrze jak na swój wiek

Taki kłopot może wystąpić już w okresie niemowlęctwa, gdy maluch nie gaworzy. Problem może dotyczyć również dziecka dwuletniego, które potrafi wymówić jedynie nieliczne, pojedyncze słowa. Psycholog dla dwulatka może być potrzebny, jeśli dziecko w ogóle nie mówi. Powodów niemówienia dziecka może być kilka, mogą one wynikać zarówno z problemów psychicznych, jak i z problemów, którymi powinien się zająć logopeda. Jeśli logopeda nie pomoże to należy udać się do psychologa, który właściwie oceni rozwój dziecka.

Jeśli dwulatek w ogóle nie mówi to może wymagać kontaktu ze specjalistą

Dziwne zachowanie malucha

Niektóre specyficzne zachowania, jak na przykład jąkanie, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów czy kiwanie się, mogą wywołać u rodziców niepokój. I słusznie, ponieważ powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie zachowania dziecka, przez które pociecha może starać się zasygnalizować, że coś jest nie tak. Czasami, aby pozbyć się takich problemów, wystarczy czułość, cierpliwość i rozmowa pełna zrozumienia. Gdy to nie pomaga warto wybrać się do psychologa, aby zasięgnąć jego rady.

Agresja

Niekiedy dziecko wpada w szał złości i nic nie jest w stanie go powstrzymać. Może to wynikać z charakteru małego człowieka, sposobu wychowania lub jakichś problemów, które dziecko odreagowuje w ten sposób. Agresywnym zachowaniem dziecko może sygnalizować brak poczucia bezpieczeństwa i zaufania.

Brak reakcji na uwagi rodziców

Nieposłuszeństwo dziecka jest normalne, gdy nie jest codziennością i nie doprowadza do sytuacji, gdy rodzice postępują wbrew sobie, żeby tylko mieć święty spokój. Gdy sytuacje, w których dziecko nie chce słuchać rodziców i źle się zachowuje bardzo często się powtarzają, może być konieczna pomoc psychologa, który doradzi co zrobić i jak postępować, żeby skutecznie kontrolować dziecko, jednocześnie dając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Czy do psychologa trzeba iść z rodzicem?

Wybierając się do gabinetu specjalisty zadajemy sobie pytanie czy do gabinetu psychologa trzeba iść z rodzicem. Gdy dziecko jest małe, obecność rodzica będzie niezbędna podczas wizyty, ponieważ tylko wtedy dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Poza tym najczęściej wizyty takie, oprócz testów i rozmowy z dzieckiem, mają na celu obserwację zachowania rodziców. Gdy mamy problemy z małym dzieckiem, musimy zdać sobie sprawę, że bardzo często nasze zachowania jako rodziców i dorosłego otoczenia, wpływają na to, jak zachowuje się maluch.

Zobacz też: Zaburzenia obsesyjno kompulsywne [objawy, leczenie, rokowania]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

 1. Najczęściej właśnie okazuje się podczas wizyty, że to rodzic ma problem, a nie dziecko – bo skąd maluchy czerpią wzorce? z nas rodziców. Ale mądrym się jest po szkodzie – kłócąc się z ojcem dziecka nie myślałam jak źle to może na nasza córę wpływać i teraz mamy za swoje. Chodzimy na rodzinną terapię i mimo, że już nie jesteśmy parą to wciąż jesteśmy rodzicami i wiemy, że warto to zrobić dl naszej Laury, żeby miała zdrowe, fajne dzieciństwo 🙂

  Psychologia

  Jak reagować na histerię dziecka?

  Dziecko rzuca się na podłogę, krzyczy, tupie, płacze, bije, gryzie, nie słucha, a wszystko przez to, że mama nie kupiła lizaka, założyła złe skarpetki albo postawiła kubeczek z wodą w...

  Czytaj dalej →
  Psychologia

  Jak ośmielić wstydliwe dziecko?

  Wstydliwe dziecko to wyzwanie, z którym rodzice zazwyczaj nie wiedzą co zrobić – i czy robić coś w ogóle. Czasami dorosłym może wydawać się, że to normalne, że dziecko chowa...

  Czytaj dalej →
  Psychologia

  Czego boją się dzieci?

  Strach nie do końca jest zły. Działa podobnie jak zjawisko bólu. To naturalny system ostrzegawczy, który mamy wrodzony od wieków. Lęk pomaga ocenić sytuacje, które potencjalnie mogą nam zagrażać. Nie...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general