Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Kiedy z dzieckiem do psychologa? To pytanie coraz częściej zadają sobie zmartwieni rodzice. W dzisiejszych czasach, gdy dostępność specjalistów jest praktycznie nieograniczona to coraz częściej rodzice podczas napotykania problemów z pociechami się nad tym zastanawiają.

Są pewne problemy psychologiczne dzieci, które pojawiają się najczęściej. Zanim zdecydujesz kiedy udać się z pociechą do psychologa, warto porozmawiać z maluchem i spróbować samemu rozwiązać problem. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko potrzebuje psychologa i bez profesjonalnej pomocy się nie obędzie.

Z czym zatem wybrać się do psychologa?

Dziecko nie mówi dobrze jak na swój wiek

Taki kłopot może wystąpić już w okresie niemowlęctwa, gdy maluch nie gaworzy. Problem może dotyczyć również dziecka dwuletniego, które potrafi wymówić jedynie nieliczne, pojedyncze słowa. Psycholog dla dwulatka może być potrzebny, jeśli dziecko w ogóle nie mówi. Powodów niemówienia dziecka może być kilka, mogą one wynikać zarówno z problemów psychicznych, jak i z problemów, którymi powinien się zająć logopeda. Jeśli logopeda nie pomoże to należy udać się do psychologa, który właściwie oceni rozwój dziecka.

Jeśli dwulatek w ogóle nie mówi to może wymagać kontaktu ze specjalistą

Dziwne zachowanie malucha

Niektóre specyficzne zachowania, jak na przykład jąkanie, obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów czy kiwanie się, mogą wywołać u rodziców niepokój. I słusznie, ponieważ powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie zachowania dziecka, przez które pociecha może starać się zasygnalizować, że coś jest nie tak. Czasami, aby pozbyć się takich problemów, wystarczy czułość, cierpliwość i rozmowa pełna zrozumienia. Gdy to nie pomaga warto wybrać się do psychologa, aby zasięgnąć jego rady.

Agresja

Niekiedy dziecko wpada w szał złości i nic nie jest w stanie go powstrzymać. Może to wynikać z charakteru małego człowieka, sposobu wychowania lub jakichś problemów, które dziecko odreagowuje w ten sposób. Agresywnym zachowaniem dziecko może sygnalizować brak poczucia bezpieczeństwa i zaufania.

Brak reakcji na uwagi rodziców

Nieposłuszeństwo dziecka jest normalne, gdy nie jest codziennością i nie doprowadza do sytuacji, gdy rodzice postępują wbrew sobie, żeby tylko mieć święty spokój. Gdy sytuacje, w których dziecko nie chce słuchać rodziców i źle się zachowuje bardzo często się powtarzają, może być konieczna pomoc psychologa, który doradzi co zrobić i jak postępować, żeby skutecznie kontrolować dziecko, jednocześnie dając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Czy do psychologa trzeba iść z rodzicem?

Wybierając się do gabinetu specjalisty zadajemy sobie pytanie czy do gabinetu psychologa trzeba iść z rodzicem. Gdy dziecko jest małe, obecność rodzica będzie niezbędna podczas wizyty, ponieważ tylko wtedy dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Poza tym najczęściej wizyty takie, oprócz testów i rozmowy z dzieckiem, mają na celu obserwację zachowania rodziców. Gdy mamy problemy z małym dzieckiem, musimy zdać sobie sprawę, że bardzo często nasze zachowania jako rodziców i dorosłego otoczenia, wpływają na to, jak zachowuje się maluch.

Zobacz też: Zaburzenia obsesyjno kompulsywne [objawy, leczenie, rokowania]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

  1. Najczęściej właśnie okazuje się podczas wizyty, że to rodzic ma problem, a nie dziecko – bo skąd maluchy czerpią wzorce? z nas rodziców. Ale mądrym się jest po szkodzie – kłócąc się z ojcem dziecka nie myślałam jak źle to może na nasza córę wpływać i teraz mamy za swoje. Chodzimy na rodzinną terapię i mimo, że już nie jesteśmy parą to wciąż jesteśmy rodzicami i wiemy, że warto to zrobić dl naszej Laury, żeby miała zdrowe, fajne dzieciństwo 🙂

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo