Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022/2023? Już wkrótce przestawimy zegarki. Śpimy dłużej czy krócej?

Jak co roku pod koniec października będzie trzeba przestawić zegarki. Chociaż zdecydowana większość Polaków chciałaby już zrezygnować z tego systemu, to jednak w 2022 roku ponownie trzeba będzie zmienić czas. Jesienią przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy. Czy to oznacza, że śpimy dłużej czy krócej? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2022/2023? Zapamiętaj datę, aby się nie pomylić.

Zmiana czasu 2022 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Gdy tylko nadejdzie jesień i dni zaczynają być coraz krótsze, rozpoczyna się wielkie odliczanie nie tylko do zimy, ale także do zmiany czasu na zimowy. W Polsce – nieprzerwanie od 1977 roku – zmienia się czas dwukrotnie w ciągu roku – najpierw w marcu z zimowego na letni, a następnie w październiku, kiedy to wchodzimy w okres zimowy.

Oficjalne przejście na czas zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października, a dokładnie w nocy z soboty na niedzielę. W tym roku będzie to weekend 29-30 października. W nocy cofniemy zegarki z godziny 3:00 z powrotem na godzinę 2:00.

Zobacz: Słodycze lata 90. Kultowe smaki, których nie odnajdziemy już w sklepach. Które z nich pamiętasz?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022? Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z letniego na zimowy mimo wielu krytyków ma jednak niewątpliwie jedną, istotną zaletę. Ponieważ cofamy wskazówki z 3:00 na 2:00, to można powiedzieć, że zyskujemy dodatkową godzinę w ciągu doby, a więc co roku ostatnia niedziela października liczy w sumie 25 godzin. Biorąc pod uwagę, że jest to weekend, to jeszcze dodatkowo wydłuża nam się odpoczynek – dłużej śpimy i mamy dłuższe wolne.

Sprawdź: Najlepsze seriale podobne do Rodu smoka. Te produkcje przypadną do gustu wszystkim fanom!

Zmiana czasu – kiedy koniec?

Chociaż w każdy ostatni weekend października możemy sobie dłużej pospać bez konsekwencji, to jednak zdecydowana większość Polaków krytycznie odnosi się do samej idei zamiany czasu. Według statystyk aż 80% mieszkańców naszego kraju chciałoby odejść od dotychczasowego systemu. W założeniu funkcjonowanie w ramach dwóch czasów miało służyć oszczędzaniu energii – ludzie mieli dzięki temu lepiej wykorzystywać światło dzienne.

Wiele osób narzeka jednak, że zmiana czasu na zimowy jest dla nich bardzo męcząca – nagle o godzinę szybciej zapada zmrok, a długie i ponure popołudnia i wieczory źle wpływają na ogólne samopoczucie. Dlatego też już kilka lat temu w Parlamencie Europejskim pojawił się pomysł, aby państwa członkowskie całkowicie zrezygnowały ze zmiany czasu. Po przyjęciu rezolucji w tej sprawie i przeprowadzeniu badań wśród opinii publicznej, sprawą zajęła się Komisja Europejska. Przygotowany przez nią projekt dyrektywy zakładał, że ostatnia zmiana czasu w Europie miałaby nastąpić w 2021 roku, ale poszczególne państwa członkowskie miały same zdecydować, przy którym czasie pozostaną. Ostatecznie jednak nowe regulacje nie weszły w życie, a system zmian czasu nadal obowiązuje i czeka nas również w 2022 roku.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo