Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który stosuje się w leczeniu niektórych dolegliwości, ale też profilaktycznie. Poznaj dokładne wskazania do zabiegu oraz jego przebieg.

Wskazania do łyżeczkowania macicy

Łyżeczkowanie jamy macicy, czyli inaczej abrazja, to zabieg ginekologiczny. Wykonuje się go poprzez wprowadzenie do narządów rodnych pod znieczuleniem ogólnym specjalnego urządzenia zakończonego pętelką. Jak tłumaczy lek. Miłosz Wilczyński na portalu wylecz.to, wykonanie zabiegu wymaga precyzji:

Istotnym elementem zabiegu frakcyjnego łyżeczkowania macicy jest również włożenie do jamy macicy specjalnej sondy, którą sprawdza się odległość między ujściem zewnętrznym szyjki macicy a ścianą macicy. Dzięki temu lekarz dokładnie wie, na jaką głębokość może wprowadzić do macicy łyżkę czy hegary [urządzenia służące do rozwarcia macicy przyp. red.], aby nie przebić się przez mięsień macicy.

Następnie lekarz wykonuje zabieg złuszczania endometrium, a pozostałości po zabiegu wysyła się na badanie histopatologiczne. Całość nie trwa długo, ale pacjentka może przebywać jeszcze jakiś czas na obserwacji w szpitalu. Jeśli wszystko poszło pomyślnie, jest szansa, że zostanie wypisana jeszcze tego samego dnia.

Łyżeczkowanie jamy macicy zleca się w przypadku:

  • szukania przyczyn niepłodności
  • krwawienia występującego po menopauzie
  • występowania krwawienia poza okresem
  • czasem przy polipach w macicy
  • kiedy świeżoupieczona mama nie wydaliła całego łożyska

Krwawienie i ból brzucha po łyżeczkowaniu macicy

Tuż po zabiegu łyżeczkowania jamy lub szyjki macicy zaleca się szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych. Zazwyczaj lekarz zleca również przyjmowanie antybiotyku, co ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia.

Po zabiegu  zdarza się, że pacjentka ma krwawienia, które mogą występować do nawet 5 dni po łyżeczkowaniu macicy. Kobieta zazwyczaj odczuwa również dyskomfort i ból brzucha w okolicy macicy. Kiedy zauważymy, że już ponad 10 dni od zabiegu, nadal krwawimy, czy odczuwamy ból, należy udać się do lekarza.

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Po wykonanym zabiegu łyżeczkowania jamy lub szyjki macicy zdarzają się powikłania. Należą do nich: nasilone krwawienie oraz zakażenie. W przypadku wystąpienia powikłań pacjentka poddana jest hospitalizacji, gdzie specjaliści leczą i regulują jej stan zdrowia.

Po łyżeczkowaniu bardzo rzadko dochodzi do zespołu Ashermana. Jest on wywołany zbyt głębokim wyłyżeczkowaniem przez lekarza. Macica przy zespole Ashermana zabliźnia się i mocno zmniejsza. Objawami Zespołu Ashermana są:

  • małe krwawienie podczas miesiączki
  • ból w okolicy miednicy.

Nieleczony zespoł Ashermana prowadzi do poronień oraz grozi niepłodnością. By wyleczyć te przypadłości pacjentka musi znów przejść zabieg ginekologiczny, mający na celu rozszerzenie macicy.

Choć łyżeczkowanie macicy brzmi poważnie, jest to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów ginekologicznych. Wystarczy wybrać sprawdzonego lekarza do wykonania abrazji jamy macicy, a na pewno zabieg przebiegnie pomyślnie.

 

 

Dodaj komentarz

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo