Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który stosuje się w leczeniu niektórych dolegliwości, ale też profilaktycznie. Poznaj dokładne wskazania do zabiegu oraz jego przebieg.

Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie macicy?
depositphotos.com

Wskazania do łyżeczkowania macicy

Łyżeczkowanie jamy macicy, czyli inaczej abrazja, to zabieg ginekologiczny. Wykonuje się go poprzez wprowadzenie do narządów rodnych pod znieczuleniem ogólnym specjalnego urządzenia zakończonego pętelką. Jak tłumaczy lek. Miłosz Wilczyński na portalu wylecz.to, wykonanie zabiegu wymaga precyzji:

Istotnym elementem zabiegu frakcyjnego łyżeczkowania macicy jest również włożenie do jamy macicy specjalnej sondy, którą sprawdza się odległość między ujściem zewnętrznym szyjki macicy a ścianą macicy. Dzięki temu lekarz dokładnie wie, na jaką głębokość może wprowadzić do macicy łyżkę czy hegary [urządzenia służące do rozwarcia macicy przyp. red.], aby nie przebić się przez mięsień macicy.

Następnie lekarz wykonuje zabieg złuszczania endometrium, a pozostałości po zabiegu wysyła się na badanie histopatologiczne. Całość nie trwa długo, ale pacjentka może przebywać jeszcze jakiś czas na obserwacji w szpitalu. Jeśli wszystko poszło pomyślnie, jest szansa, że zostanie wypisana jeszcze tego samego dnia.

Łyżeczkowanie jamy macicy zleca się w przypadku:

  • szukania przyczyn niepłodności
  • krwawienia występującego po menopauzie
  • występowania krwawienia poza okresem
  • czasem przy polipach w macicy
  • kiedy świeżoupieczona mama nie wydaliła całego łożyska

Krwawienie i ból brzucha po łyżeczkowaniu macicy

Tuż po zabiegu łyżeczkowania jamy lub szyjki macicy zaleca się szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych. Zazwyczaj lekarz zleca również przyjmowanie antybiotyku, co ma na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia.

Po zabiegu  zdarza się, że pacjentka ma krwawienia, które mogą występować do nawet 5 dni po łyżeczkowaniu macicy. Kobieta zazwyczaj odczuwa również dyskomfort i ból brzucha w okolicy macicy. Kiedy zauważymy, że już ponad 10 dni od zabiegu, nadal krwawimy, czy odczuwamy ból, należy udać się do lekarza.

Powikłania po łyżeczkowaniu macicy

Po wykonanym zabiegu łyżeczkowania jamy lub szyjki macicy zdarzają się powikłania. Należą do nich: nasilone krwawienie oraz zakażenie. W przypadku wystąpienia powikłań pacjentka poddana jest hospitalizacji, gdzie specjaliści leczą i regulują jej stan zdrowia.

Po łyżeczkowaniu bardzo rzadko dochodzi do zespołu Ashermana. Jest on wywołany zbyt głębokim wyłyżeczkowaniem przez lekarza. Macica przy zespole Ashermana zabliźnia się i mocno zmniejsza. Objawami Zespołu Ashermana są:

  • małe krwawienie podczas miesiączki
  • ból w okolicy miednicy.

Nieleczony zespoł Ashermana prowadzi do poronień oraz grozi niepłodnością. By wyleczyć te przypadłości pacjentka musi znów przejść zabieg ginekologiczny, mający na celu rozszerzenie macicy.

Choć łyżeczkowanie macicy brzmi poważnie, jest to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów ginekologicznych. Wystarczy wybrać sprawdzonego lekarza do wykonania abrazji jamy macicy, a na pewno zabieg przebiegnie pomyślnie.

 

 

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia Newsy
Warszawa: Jeśli dzieci z autyzmem dołączą do klasy, inni rodzice natychmiast zabiorą swoje z tej szkoły!
Rodzice dwójki dzieci z autyzmem spotkali się z nieprzyjemnościami w prywatnej szkole w Warszawie na Bemowie. Opiekunowie innych uczących się tam dzieci nie chcieli, by maluchy dołączyły do klasy nieintegracyjnej,
Czytaj dalej
Badania Zdrowie dziecka
Neuroblastoma: nowotwór, który występuje jedynie u dzieci
Neuroblastoma, inaczej nerwiak zarodkowy, to nowotwór występujący jedynie u dzieci. Maluszki rzadko zachorowują na raka, jednak jeśli już zaatakuje je choroba, to rozwija się bardzo szybko. Poznaj objawy i przyczyny neuroblastomy
Czytaj dalej
Mama Rozrywka
Ta mama pokazuje, jak radzić sobie z dziećmi w czasie videkonferencji podczas pracy zdalnej!
Ze względu na kwarantannę związaną z koronawirusem, słynny wywiad Roberta Kellego, którego udzielał dla BBC, a który został "przejęty" przez dwójkę jego dzieci, właśnie zyskał drugie życie. Takie widoki są
Czytaj dalej
Ćwiczenia w ciąży Mama
Nie masz płaskiego brzucha po ciąży? Powodem może być rozejście mięśni brzucha
Dieta, brzuszki, kolejne brzuszki i... ciągły brak efektów! Pomimo starań Twój brzuch nie tylko nie wygląda jak u Anny Lewandowskiej, ale nawet przy dużej dozie wyobraźni trudno znaleźć podobieństwo. Powodem
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się, nie wyłysiejesz!
Kiedy moja koleżanka świeżo po porodzie pokazywała mi swoje odrosty pod grzywką, nie mogłam uwierzyć, że wypadanie włosów po ciąży może przybrać TAKI wymiar. Jej włosy rzeczywiście nie wyglądały najlepiej
Czytaj dalej
Mama Porady Kulinarne
6 zdrowych przekąsek, dzięki którym szybciej schudniesz po ciąży
6 zdrowych, niskokalorycznych przekąsek, które możesz zabrać ze sobą do pracy, czy w podróż i zjeść je poza domem bez najmniejszego problemu? Doskonale sprawdzą się jako antidotum na "mały głód". Dodatkowo możesz
Czytaj dalej