Maść tygrysia: Skład i zastosowanie maści tygrysiej

W dzisiejszych czasach coraz chętniej wracamy do naturalnych specyfików leczniczych, takich jak chociażby znana od ponad 100 lat maść tygrysia. Ten pochodzący z Chin preparat, oparty na ajurwerdyjskiej recepturze, ma wszechstronne działanie lecznicze, pomagając m.in. w leczeniu bólu czy zatkanego nosa. Dzięki naturalnemu składowi może być stosowany bez obaw o skutki uboczne. Z tego powodu warto mieć ją w swojej domowej apteczce.

Maść tygrysia: Skład i zastosowanie maści tygrysiej

Skąd pochodzi maść tygrysia?

Ze względu na swoją ogromną skuteczność, maść ta znana jest na całym świecie już od ponad 100 lat. Nie każdy jednak wie, że pochodzi ona z Chin, gdzie pod koniec XIXw. jej unikalną recepturę opatentował chiński zielarz. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęła się jej produkcja na skalę światową, w charakterystycznym małym metalowym pudełeczku z wizerunkiem tygrysa. Dlaczego właśnie tygrys? W kulturze Wschodu jest on symbolem ogromnej siły i witalności, idealnie odzwierciedla więc właściwości jakie posiada chińska maść tygrysia, często określana także jako kocia maść. Choć receptura na podstawie której powstaje maść tygrysia pochodzi z chińskiej medycyny ludowej, to badania naukowe wielokrotnie dowiodły jej skuteczności, co znacząco wpłynęło na jej popularność na całym świecie.

SPRAWDŹ CENĘ

Maść tygrysia: Skład

Znana na całym świecie maść z tygrysem, dostępna jest w różnych wersjach w zależności od kraju, w którym jest produkowana. Bez względu jednak na to czy jest to wietnamska maść tygrysia czy maść tygrysia z Tajlandii, jej skład jest praktycznie identyczny. Co więc zawiera oryginalna maść tygrysia?

Skład maści tygrysiej jest bogaty w olejki naturalne:

 • mentolowy,
 • kamforowy,
 • eukaliptusowy,
 • goździkowy,
 • kajeptunowy,
 • z mięty pieprzowej.

Uzupełnieniem receptury jest wazelina oraz parafina, nadająca maści lekkiej tłustości i ułatwiająca rozsmarowywanie. Zamknięta w niewielkich słoiczkach lub częściej metalowych puszkach, swoje lecznicze właściwości zachowuje przez długi czas. Nie bez znaczenia jest jednak jej kolor. Czerwona maść tygrysia jest bowiem mocniejsza, zawiera często dodatkowo olejek cynamonowy, a barwę swoją zawdzięcza dodatkowi wody amoniakalnej. Z kolei maść tygrysia biała zawiera nieco mniejsze stężenia olejków i wykazuje łagodniejszy, choć nadal bardzo skuteczny efekt.

Maść tygrysia: Zastosowanie

Bogactwo naturalnych olejków eterycznych, które skrywa w sobie tygrysia maść sprawia, że znalazła ona zastosowanie w leczeniu wielu różnych schorzeń. W Polsce znana jest przede wszystkim jako maść tygrysia na ból głowy oraz maść na przeziębienie, choć można ją stosować także w wielu innych sytuacjach. Polecana jest przede wszystkim jako skuteczna pomoc dla osób, które cierpią na:

 • kłopoty z zatokami oraz katar,
 • artretyczne bóle rąk,
 • przeziębienie,
 • gorączkę,
 • bóle stawowe,
 • migreny,
 • bóle mięśniowe oraz bóle menstruacyjne.

Doskonale sprawdza się również w przypadku podrażnień skóry, spowodowanych między innymi ukąszeniami owadów. W ich przypadku może być stosowana również profilaktycznie, gdyż zawarte w niej olejki eteryczne skutecznie odstraszają insekty. Maść tygrysia zastosowanie ma jedynie zewnętrzne, dlatego w zależności od dolegliwości należy niewielką jej ilość wmasować w bolące miejsce. Ze względu na fakt, iż wysokie stężenia olejków eterycznych mogą podrażniać błony śluzowe, maść tygrysia na zatoki powinna być stosowana np. w formie inhalacji czyli wdychania samego jej zapachu lub ewentualnie nanoszenia niewielkiej jej ilości na skórę w okolicach nosa.

Maść tygrysia a ciąża oraz stosowanie u dzieci

Choć maść tygrysia zawiera wyłącznie naturalne składniki, należy ją stosować rozsądnie. Ze względu na wysokie stężenia użytych do jej produkcji olejków bezwzględnie nie należy jej stosować na skórze zaczerwienionej, w okolicach błon śluzowych oraz oczu, a także nanosić na jakiekolwiek skaleczenia. Niewskazana jest również maść tygrysia dla dzieci poniżej drugiego, a nawet trzeciego roku życia, bez obaw może być jednak stosowana u przedszkolaków i starszych dzieci. Jeżeli chodzi o stosowanie preparatu jakim jest maść tygrysia w czasie ciąży zdania są podzielone. Choć nie ma na ten temat jednoznacznych badań, ze względu na zawartość olejku kamforowego maść ta podczas ciąży powinna być stosowana z dużą ostrożnością, najlepiej po konsultacji z lekarzem i w łagodniejszej, białej wersji. Nie należy jej oczywiście stosować bezpośrednio na brzuch, bardziej sprawdzi się jako lek na ból głowy czy przeziębienie.

Gdzie kupić maść tygrysią?

W czasach PRL maść z tygryskiem była sztandarowym produktem dostępnym na targowiskach, przywożona przez sprzedawców zza wschodniej granicy. Wraz z ich odejściem straciła na swojej popularności, dlatego w wielu domowych apteczkach brakuje specyfiku jakim jest maść tygrysia. Gdzie kupić ją obecnie? Tygrysi balsam bez problemu dostaniemy w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim. Coraz częściej maść tygrysia dostępna jest również w aptekach, zwłaszcza tych internetowych. Ze względu na prosty skład i niewielką gramaturą w jakiej sprzedawana jest maść tygrysia, jej cena waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych za opakowanie.

Porównaj: Ceny maści tygrysiej >>

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Liszaj u dziecka na twarzy [Rodzaje, Przyczyny, Leczenie]
Jednym z częstych schorzeń dermatologicznych obserwowanych u młodszych pacjentów jest liszaj u dziecka na twarzy. To zwykle łagodne zmiany, pod postacią niewielkich, czerwonych grudek, które mogą tworzyć linie lub tarcze.
Czytaj dalej
Choroby niemowląt Szczepienia
Meningokoki: Czym są meningokoki i czy należy się ich bać?
Jednym ze szczepień zalecanych, czyli nieobowiązkowych i płatnych, w polskim kalendarzu szczepień są meningokoki. Czym są? To niewielkie bakterie, które stosunkowo rzadko powodują choroby, jednak gdy trafią do organizmu z
Czytaj dalej
Zakupy
Nowość od LEGO DUPLO: Wielofunkcyjny domek
Każde dziecko lubi bawić się w dom! Dekorowanie pokojów, gotowanie pysznych potraw i zapraszanie gości to tylko niektóre z wielu opcji. Wielofunkcyjny domek od LEGO® DUPLO® pozwala łączyć tę wyjątkową
Czytaj dalej
Zakupy
Od ilu lat można kupić i pić piwo bezalkoholowe?
Temat picia bezalkoholowego piwa powraca na forach rodzicielskich od lat. Niektórzy absolutnie nie dopuszczają możliwości spożywania takich napojów przez swoje dzieci, inni nie widzą w tym nic złego. To, czy
Czytaj dalej
Komunia Zakupy
Prezent na komunię dla chłopca
Sezon komunijny to okres wzmożonego poszukiwania prezentów. Rozglądają się za nimi rodzice, rodzice chrzestni, bliższa i dalsza rodzina. Dobranie odpowiedniego prezentu dla uhonorowania tej ważnej uroczystości zaprząta głowy wszystkich, którzy mają
Czytaj dalej
Zakupy
Co zrobić żeby trampolina nie elektryzowała?
Co zrobić, żeby trampolina nie elektryzowała? Takie pytanie zadają sobie rodzice dzieci, które po skorzystaniu z trampoliny strzelają z palców iskrami w niemal wszystkie napotkane przedmioty. Na szczęście istnieje kilka
Czytaj dalej