Minister Czarnek zapowiadał zwolnienia w szkołach, a tymczasem brakuje coraz więcej nauczycieli. “Sytuacja na pograniczu katastrofy”

Według najnowszych informacji sytuacja kadrowa w oświacie stale się pogarsza. Szkoły i przedszkola poszukują niemal 20 tys. nauczycieli, czyli około 30% więcej niż rok temu w tym samym momencie. Prezes ZNP Sławomir Broniarz twierdzi, że doraźnym rozwiązaniem na problemy z rosnącą liczbą wakatów są nadgodziny i godziny nadprogramowe. Tymczasem minister Czarnek jeszcze niedawno zapowiadał, że konieczne będą zwolnienia. Jaka jest prawda o stanie polskiego systemu edukacji?

Minister Czarnek mówi o zwolnieniach, a ZNP wróży katastrofę kadrową

Braki kadrowe w polskich szkołach i przedszkolach to problem, który narasta od lat. W efekcie wieloletnich zaniedbań i niedofinansowania sektora edukacji, z każdym rokiem coraz mniej młodych osób chce rozpoczynać karierę w oświacie. Z kolei nauczyciele z doświadczeniem przechodzą na emeryturę lub po prostu odchodzą z zawodu, znajdując lepsze oferty w innych branżach.

Bieżące dane na temat wakatów w szkołach bez problemu znaleźć można na stronach poszczególnych kuratoriów oświaty. Największy problem ze skompletowaniem kadry mają obecnie dyrektorzy placówek. Niemal w każdej placówce co roku brakuje przynajmniej jednego lub dwóch nauczycieli, czasem nawet nadgodziny przestają wystarczać, żeby zniwelować luki w zespole.

Szkoły i przedszkola gorączkowo poszukują także psychologów i pedagogów do stałej współpracy. Według oficjalnych informacji aktualnie brakuje ich około 5 tys. Niestety młodzi ludzie kończący studia nie chcą przychodzić do szkoły głównie ze względu na aspekt finansowy – w sektorze prywatnym często są w stanie zarobić nawet dwa, trzy razy więcej. Biorąc również pod uwagę, z jak wielką odpowiedzialnością i stresem wiąże się praca w oświacie, trudno im się dziwić, że nie odpowiadają na te oferty.

Zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza sytuacja kadrowa w oświacie jest “na pograniczu katastrofy”. Związki zawodowe regularnie apelują do ministerstwa edukacji o zwiększenie wynagrodzeń, aby walczyć z narastającą luką pokoleniową wśród nauczycieli.

Pan minister twierdzi, że nie jest problemem brak jednego nauczyciela w szkole. Gdyby się zastanowił nad tym, to nie mówiłby tego rodzaju herezji. Bo ten jeden brakujący nauczyciel w szkole to mniej więcej kilkudziesięciu uczniów, czasami powyżej 100, którzy nie mają lekcji.Sławomir Broniarz, prezes ZNP, wypowiedź dla Radia ZET

Aby lekcje w ogóle mogły się odbywać, szkoły ratują się godzinami ponadwymiarowymi. Ze względu na niskie zarobki nauczyciele często zgadzają się na te propozycje, ale w efekcie mają w tygodniu znacznie więcej godzin, często w różnych placówkach. To z kolei z pewnością odbija się negatywnie na jakości prowadzonych zajęć, ponieważ są zwyczajnie przemęczeni.

Tymczasem jeszcze kilka miesięcy temu minister Czarnek zapowiadał masowe zwolnienia w oświacie ze względu na nadchodzący niż demograficzny.

Wchodzi potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich, i to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo. Trzeba przygotować rozwiązania, które pozwoliłyby im na odejście na emeryturę. (…) Jeszcze nie w przyszłym roku, ale w perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli z 700 tys. Zwłaszcza w szkołach średnich.Wypowiedź ministra Przemysława Czarnka z 2022 roku

Rzeczywiście do szkół wchodzi niż demograficzny, ale przez następne kilka lat z pewnością nie dotknie on szkół średnich, które z powodu nakładających się na siebie reform będą przyjmować 1,5 rocznika aż do 2027 roku. Poza tym do naszych placówek dołączyło tysiące uczniów z Ukrainy, co również uwidacznia jeszcze wyraźniej problemy kadrowe.

Zobacz: Od września nowy przedmiot w polskich szkołach! Przewidywane spore zmiany na maturze

Brakuje prawie 20 tys. nauczycieli

Z informacji zebranych zebranych przez grupę Dealerzy Wiedzy wynika, że w kuratoryjnych bankach ofert pracy jest obecnie ponad 15 tys. wakatów w szkołach. Najbardziej brakuje psychologów, pedagogów oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Grupa postanowiła również porównać bieżącą sytuację do warunków z zeszłego roku. Okazuje się, że liczba poszukiwanych nauczycieli wzrosła o niemal 30% w porównaniu analogicznego okresu w 2022, co tylko potwierdza, że we wrześniu szkoły mogą przeżywać prawdziwą katastrofę.

Zeszłoroczny szczyt (połowa sierpnia) to 21000 wakatów. Jeśli tendencja +30 proc. się utrzyma, braki dojdą do 27000 nauczycieli.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo