Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Ogłoszono wyniki plebiscytu! Które propozycje zostały wyróżnione?

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2022 doczekał się już rozstrzygnięcia. Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało właśnie, że zwycięzcą rankingu został wyraz “essa”. Decyzją kapituły wyróżnione zostało jeszcze jedno interesujące słowo. Wyniki głosowania ponownie wzbudziły zaskoczenie, a zwycięskie propozycje zyskują popularność w internecie. Co konkretnie oznaczają? Jakie były pozostałe nominacje?

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Znamy wyniki!

Oficjalne wyniki kolejnego plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zostały ogłoszone 6 grudnia. Dwuetapowe głosowanie trwało od 11 października do 30 listopada br., a wzięło w nim udział ponad 250 tys. osób. O rezultatach poinformowało Wydawnictwo Naukowe PWN, które od lat organizuje całe przedsięwzięcie przy współpracy z Uniwersytetem Warszawskim.

Co roku w połowie listopada Jury plebiscytu wybiera spośród setek propozycji finałową dwudziestkę, która bierze udział w końcowym głosowaniu. Swój głos można było oddać na stronie sjp.pwn.pl, gdzie umieszczono specjalny formularz. Celem konkursu jest wytypowanie popularnych wśród młodych ludzi wyrażeń lub określeń, ale według regulaminu wcale nie muszą być one najczęściej używane czy zupełnie nowo utworzone.

Zgodnie z werdyktem głosujących Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została “essa”, czyli wyraz oznaczający “coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie”. Jak informuje PWN, jest to słowo powszechnie używane wśród młodzieży m.in. jako okrzyk radości czy jako wyraz innych pozytywnych emocji wywołanych jakimś sukcesem czy korzystnym obrotem spraw. Wyraz “essa” miał zyskać na popularności już kilka lat temu, gdy spopularyzował je raper Wini.

“Essa” jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna. Okrzyk essa towarzyszy zarówno zwycięzcom gier internetowych, jak i tym komentującym w ten sposób dobrą ocenę lub każde pozytywne doświadczenie. “Essą” można się też pozdrawiać, witać lub żegnać – “Essa z tobą!”prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku

Zgodnie z regulaminem kapituła plebiscytu może przyznać również Nagrodę Jury dla słowa, które szczególnie wyróżnia się na tle innych pod względem językowym – jest np. najbardziej oryginalne, pomysłowo utworzone czy wyjątkowo trafne. W tym roku zdecydowano o przyznaniu tego wyróżnienia wyrazowi “odklejka”, który oznacza: “stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, nie zachowuje się odpowiednio”.

Połączenie od- ze znaczeniem ‘kleić’ dodatkowo podkreśla, że porzucamy stan trzymający nas mocno przy ziemi, tzn., że naturalne jest „przyklejenie” do rzeczywistości. Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego “odklejka” podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie.prof. Marek Łaziński, językoznawca

Jak co roku, nie zabrakło również głosów krytycznych. Według niektórych słowo to wcale nie jest jakość powszechnie znane i używane wśród młodzieży i nie powinno znaleźć się na szczycie plebiscytu.

Zobacz: Uspać czy uśpić dziecko – która forma jest poprawna? Słownik nie pozostawia wątpliwości

Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – ranking

Wśród finałowej dwudziestki znalazły się również inne ciekawe określenia. M.in. “baza”, co oznacza: wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Określenie to jest bezpośrednim tłumaczeniem określenia based. Na uwagę zdaniem niektórych zasługuje również słowo “slay” oznaczające coś, co wymiata, robi wrażenie, wzbudza podziw albo ktoś, kto imponuje, poraża, np. atrakcyjnym wyglądem. Używane jest jako wyraz aprobaty.

Na liście znalazło się również dosyć ciekawe określenie: “UwU”. Jak wyjaśniają eksperci, jest to “emotikon oznaczający coś słodkiego, uroczego; ekspresja ciepłych emocji. Może być też ironiczną reakcją na coś, co odczuwa się jako „przesłodzone”. 

Sprawdź: Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Z jakim motywem zmierzyli się uczniowie? Co może pojawić się w 2023?

Czytelnicy pytają o Młodzieżowa Słowa Roku

Co znaczy essa?

“Coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie”.

Jakie było Młodzieżowe Słowo Roku 2021?

W 2021 decyzją głosujących Młodzieżowym Słowem Roku został “śpiulkolot”.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo