Pluskwy to zdecydowanie ostatni goście, których chcielibyśmy zaprosić do własnego domu. Niestety zdarza się, że nieświadomie sami sprowadzimy na siebie te pasożyty. Wystarczy bowiem tylko jeden robak, aby po jakimś czasie mieć istny wysyp i poważny problem. Warto zatem stosować się do kilku prostych zasad, aby się przed tym uchronić.
Tym sposobem zapraszasz pluskwy do własnego domu
Obecność pluskiew w domu to jeden z najgorszych koszmarów. Wbrew powszechnemu przekonaniu robactwo to wcale nie bierze się z brudu. Znacznie łatwiej i chętniej poruszają się po czystych powierzchniach, ponieważ zanieczyszczenia utrudniają im funkcjonowanie. Niestety nietrudno nieświadomie doprowadzić do tego, aby pluskwy zadomowiły się w naszym wnętrzu.
Można je przynieść z komunikacji miejskiej, z hotelu, ze szpitala, z pracy, a nawet z domu znajomych. Najgorsze jest jednak to, że o ich obecności można nie wiedzieć nawet przez kilka tygodni. Tworzą swoje kryjówki w trudno dostępnych miejscach, a w dodatku żerują głównie w nocy. Często mieszkają w zakamarkach naszych łóżek, a w nocy wychodzą i atakują. Ukąszenia są niewyczuwalne, ale po kilku godzinach miejsce robi się czerwone i mocno swędzące. To zazwyczaj po śladach ugryzień na skórze najczęściej orientujemy się, że mamy nieproszonych gości.
W ostatnich latach roznoszeniu się pluskiew sprzyja coraz popularniejsza praktyka, czyli zakup używanych mebli, najczęściej przez internet. Problem staje się na tyle poważny, że ostrzega przed nim Główny Inspektorat Sanitarny. Kupując używane sprzęty, należy pamiętać, że mimo zapewnień sprzedawcy nigdy nie wiem na pewno, gdzie i w jakim stanie były przechowywane. Trzeba zatem wszystko porządnie sprawdzać, a nawet dezynfekować.
Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń.
Facebook: Główny Inspektorat Sanitarny
Zobacz: Czujesz tę charakterystyczną woń? To pluskwy. Pozbądź się ich szybko i skutecznie
Dokładnie sprawdzaj te zakamarki
Sanepid radzi, aby dokładnie oglądać zakupiony sprzęt i koniecznie sprawdzać zwłaszcza szczeliny i szwy w tapicerce, a także pęknięcia i łączenia drewnianych elementów mebli, gdzie czai się robactwo. Warto upewnić się także, czy zakupione meble są suche. W lekko wilgotnych może bowiem rozwijać się pleśń.
Sprawdź też: