Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu?

Ostatnie tragiczne wypadki sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się, czy można dziecko zostawić bez opieki dorosłych i w jakim wieku. Każdy rodzic przyzna, że znalezienie chwili na załatwienie wydłużającej się listy sprawunków jest bardzo trudne przy maluchach ciągle potrzebujących naszej uwagi. A co, jeśliby tak na chwilę zostawić je same? Problem w tym, że często nie wiemy, kiedy nasze pociechy są na to gotowe i jak zapewnić im bezpieczeństwo.

Na jak długo i w jakim wieku można zostawiać dziecko samo w domu?
depositphotos.com

Ilu letnie dziecko może zostać samo w domu?

Pozostawienie dziecka bez opieki samego w domu to duży stres dla większości rodziców. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy naprawdę nie mamy innego wyjścia. Na naszym forum matki często wymieniają się doświadczeniem i radami w tym temacie. Najczęściej pojawiającym się wątkiem są rozważania, w jakim wieku można zostawić dziecko bez opieki w domu.

W przypadku wieku dziecka, zdania są podzielone. Jedna z matek o nicku “akacja” napisała:

Moja zostawała jako 7– latka sama w domu (z psem i królikiem), cały czas miałam z nią kontakt telefoniczny, wiedziała co jej wolno, a czego nie i zawsze trzymała się reguł.
Niemniej jednak nie lubię kiedy musi siedzieć sama…

W odpowiedzi “kevlar-girl” dodała komentarz:

Jestem chyba kwoką, bo ja mojego obecnie 10-latka, zaczęłam samego zostawiać w domu na około 1h dopiero w wieku 9 lat, mimo tego, że to nadzwyczaj rozsądne i mądre dziecko i nie ma głupich pomysłów, tak jak jego młodszy brat.

Wiadomo, że dużą rolę odgrywa to, jak bardzo niezależne i dojrzałe jest nasze dziecko. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, kiedy jest samo w domu, może zachowywać się trochę inaczej, niż pod naszą opieką. Niektóre dzieci mogą spokojnie oglądać telewizję przez godzinę, inne spanikują zupełnie bez powodu lub wymyślą i zrobią nagle coś, co narazi je na niebezpieczeństwo.

Sprawdź:  Dojrzewanie chłopców

Niestety, czasem wystarczy, że rodzic tylko odwróci wzrok lub zaśnie, a maluch już coś zbroi. Tak było m.in. w przypadku dzieci bawiących się w chowanego, podczas gdy rodzice spali. Malutki chłopiec zatrzasnął się w pralce i zmarł na skutek uduszenia.

Sprawdź też: 

Jeden z takich przypadków został udokumentowany również na filmiku poniżej, kiedy to malutkie dziecko wspięło się na parapet okna wysokiego budynku. Na szczęście, nie doszło do tragedii.

Na jak długo zostawić dziecko? Lepiej nie igrać z czasem!

Drugim najczęściej zadawanym pytaniem na forum jest: na jak długo można zostawić dziecko bez opieki?

Matka zadała pytanie, czy pozostawienie pociechy na 9h to już przesada. W odpowiedzi “monikagrzmiel” napisała:

Niestety, byłam zmuszona. Moja córcia miała wtedy 10 lat. Przyzwyczaiłam ją stopniowo od pół godziny, a potem zorganizowałam to tak, że mąż był z dzieckiem do 10 godziny, a ja wracałam z pracy o 15. Moja córcia miała przygotowane jedzenie i picie, zakaz wchodzenia do kuchni, zakaz otwierania drzwi – tak, jakby nikogo nie było w domu. Dało radę. Dzwoniliśmy do niej co godzina. Miała też zielone światło na komputer, więc szybko minął jej czas.

Większość forumowiczek była zgodna, że mimo wszystko 9h godzin to już za długi okres czasu i lepiej nie zostawiać dzieci na dłużej niż 3h. Zanim nasza dziecko pozostanie bez nadzoru dorosłych, należy wytłumaczyć jej pewne zasady: nie otwierać drzwi obcym, nie odbierać telefonów, nie korzystać z kuchenki, a najlepiej nie wchodzić do kuchni itp. To wszystko wydaje się być oczywiste, ale kiedy w grę wchodzi zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, lepiej nie ryzykować.

Sprawdź:  Bunt dwulatka: Jak się objawia? Ile trwa i kiedy się kończy?

Dziecko samo w domu w świetle prawa

Jedna z forumowiczek “jaga” dodaje:

Nie zostawiłabym 8-latka. Co do 11-latka, to nie wiem, nie mam doświadczenia, ale 9 godzin wydaje mi się trochę za długo… Koleżanka z pracy ma dwoje dzieci w podobnym wieku (9 lat i 12) i zostawia.
Przeglądałam net pod tym kątem i znalazłam: Kodeks Rodzinny nic nie mówi o wieku dziecka, w którym można je zostawić bez opieki. Ale Kodeks Wykroczeń mówi, nie wolno pozostawiać bez opieki dziecka do lat 7. W tym wieku dziecko może też samodzielnie poruszać się po drodze publicznej – w szkole Kacpra sporo dzieci już samych wraca ze szkoły.
Co ciekawe, w Kodeksie Karnym jest mowa o „obowiązku troszczenia się” o małoletniego poniżej lat 15 i o tym, że za porzucenie grożą 3 lata więzienia (czy zostawienie dziecka na kilka godzin to porzucenie?).

Rzeczywiście, nie do końca wiadomo, kiedy można zostawiać dziecko samo w domu w świetle prawa. Według kodeksu wykroczeń art 106:

“Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Jak tłumaczy radca prawny, Danuta Janiszewska w wypowiedzi dla portalu dziecko.trojmiasto.pl:

– Należy odnieść się do rozsądku rodzica. Na pewno bez opieki nie powinny pozostawać niemowlęta i dzieci małe. Dzieci w wieku szkolnym natomiast, w zależności od ich rozwoju, cech charakteru, ich samodzielności, rodzica oraz jego zaufania do swojej pociechy

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, kiedy dziecko jest gotowe, by zająć się sobą. Każdy rodzic powinien kierować się rozsądkiem oraz rodzicielską intuicją, zawsze jednak stawiając dobro i bezpieczeństwo pociechy na pierwszym planie.

Sprawdź:  Porady na bunt trzy- i czterolatka

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Newsy
Facebook nie chroni najmłodszych użytkowników? Zaskakujący wynik dziennikarskiego śledztwa!
Niemal każdy nastolatek korzysta z Facebooka lub należących do niego aplikacji. Obecnie coraz młodsi użytkownicy rejestrują się na platformie. Teoretycznie nieletni poniżej 13 roku życie nie mogą zalogować się na
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Jak zwiększyć ilość spermy? Ile spermy potrzeba do zapłodnienia?
Sperma to wydzielina wytwarzana przez męskie narządy płciowe, a dokładniej jądra, najądrza, pęcherzyki nasienne, prostatę oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe. Czas, jaki mija od początku produkcji spermy do momentu, w którym jest
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Ile powinno spać dziecko?
Sen to ważna część życia każdego z nas. Bez jego odpowiedniej ilości gorzej funkcjonujemy, zaburzone są niektóre funkcje naszego organizmu oraz praca mózgu. Wraz z wiekiem ilość zapotrzebowania na sen
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Porady na bunt trzy- i czterolatka
Twój trzylatek lub czterolatek przechodzi bunt? Zastanawiasz się w jaki sposób sobie poradzić, gdy malec nie słucha co do niego mówisz? Sprawdź nasze porady wychowawcze i okiełznaj zbuntowanego malucha. Bunt trzy-
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Odpieluchowanie zgodnie z pedagogiką Montessori
Odpieluchowanie to moment, który dla dzieci (jak również rodziców) jest szczególnie ważnym wydarzeniem pierwszych lat życia malucha. Istnieje wiele metod "pożegnania z pieluchą". Jedną z nich jest odpieluchowanie ugruntowane w
Czytaj dalej
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym
Bunt dwulatka: Jak się objawia? Ile trwa i kiedy się kończy?
Gdy maluch osiągnie wiek mniej-więcej dwóch lat, ze spokojnego aniołka może zmienić się w niesforne, niegrzeczne dziecko, które nie chce słuchać rodziców i ma swoje zdanie, które podkreśla na każdym
Czytaj dalej