Niemowlę zatrzaśnięte w aucie podczas upałów. Policjant uratował dziecko

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Nowej Wsi. Matka zatrzasnęła niechcący swoją malutką córeczkę w samochodzie. Temperatura w aucie stojącym w pełnym słońcu rośnie w 30 minut nawet do 50 stopni.

Niemowlę zatrzaśnięte w samochodzie podczas upału

Pozostawienie pociechy w aucie nawet na krótki okres czasu może mieć śmiertelne konsekwencje. Zwłaszcza, zważywszy na panującą obecnie falę upałów. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Nowej Wsi niedaleko Rzeszowa. Mama po włożeniu swojej 7-miesięcznej córeczki do fotelika, niechcący zatrzasnęła drzwi auta z kluczykami w środku. Samochód automatycznie zablokował wszystkie zamki. Kobieta strasznie spanikowała, w aucie zatrzasnęła nie tylko klucze, ale też telefon. Nie wiedziała, jak może wezwać pomoc.

Sprawdź także:

Przestraszona pobiegła na pobliski posterunek. Dzielnicowy poinformowany o zajściu, ruszył na pomoc. Przez chwilę rozważał rozbicie szyby, jednak jedno z okien było lekko uchylone. Za pomocą długiego patyka funkcjonariusz zdołał wcisnąć przycisk otwierający drzwi. Mimo ogromu stresu, jakiego najadła się matka, dziecku nic się nie stało.

Nie każdy rodzic działa jednak tak sprawnie. Zdarza się, że dzieci są pozostawiane nawet na parę godzin w samochodach na parkingach, po czym trafiają do szpitali wycieńczone i odwodnione. Zdarzają się też przypadki śmiertelne. Należy pamiętać, że nigdy nie powinno zostawiać się dziecka bez opieki, zwłaszcza w zamkniętym samochodzie w upale, który może okazać się śmiertelną pułapką dla malca.

Jak pomóc dziecku zamkniętemu w samochodzie?

Kiedy zauważymy dziecko zamknięte w samochodzie, niezależnie od temperatury, warto zastosować parę kroków by upewnić się, że maluch jest bezpieczny:

  1. Jeśli samochód znajduję się np. na parkingu koło centrum handlowego, można udać się do informacji z numerami tablicy rejestracyjnej i poprosić by opiekun niezwłocznie zgłosił się do auta.
  2. Wezwać policję, która podejmie odpowiednie kroki, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo.
  3. Jeśli obawiamy się o zdrowie i życie dziecka, należy wybić szybę najbardziej oddaloną od dziecka i wydostać je z samochodu.
  4. Wezwać pogotowie, podać dziecku wodę pitną i spróbować je ochłodzić.

Dzieci są bardziej wrażliwe od dorosłych na wysoką temperaturę. Szybko zaczynają się pocić, rozgrzewa im się skóra, odczuwają silny dyskomfort i duszności. W takiej sytuacji lepiej nie igrać z losem i reagować jak najszybciej. Najważniejsze, żeby nigdy nie być obojętnym i nie liczyć na to, że ktoś za nas podejmie akcję, aby pomóc zupełnie bezbronnemu dziecku zamkniętemu w rozgrzanym samochodzie.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com; zdjęcie poglądowe ilustrujące artykuł]

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo