Numer świadectwa ukończenia szkoły średniej - gdzie go znaleźć? Bywa niezbędny podczas rekrutacji numer swiadectwa

Numer świadectwa ukończenia szkoły średniej – gdzie go znaleźć? Bywa niezbędny podczas rekrutacji

W piątek 7 lipca absolwenci szkół średnich odebrali wyniki matur. Teraz wszyscy chętni do kontynuowania nauki na studiach wezmą udział w ostatnim etapie rekrutacji. Odbywa się ona poprzez elektroniczne systemy, gdzie należy podać nie tylko swoje dane, ale także informacje o dotychczasowych osiągnięciach – niezbędny będzie numer świadectwa dojrzałości, a niekiedy także numer świadectwa ukończenia szkoły średniej. Gdzie je znaleźć?

Gdzie jest numer świadectwa ukończenia szkoły średniej?

We wszystkich uczelniach w kraju trwa właśnie rekrutacja na studia. Tegoroczni maturzyści poznali wyniki egzaminów w piątek 7 lipca i od tego momentu mogą uzupełniać swoje wnioski, wpisując w elektronicznych systemach numery świadectw i zaświadczenia o innych osiągnięciach.

O ile z numerem świadectwa maturalnego, na którym znajdują się szczegółowe wyniki matury, nie ma problemu, o tyle znalezienie numeru świadectwa ukończenia szkoły średniej stanowi już zdecydowanie większy problem. Można go jednak odszukać na przedniej stronie świadectwa tuż obok pieczątki i podpisu dyrektora. Poniżej prezentujemy zdjęcia dokumentów z zaznaczonym miejscem, gdzie powinien widnieć indywidualny numer.

Numer świadectwa ukończenia szkoły średniej
Numer świadectwa ukończenia szkoły średniej - gdzie go znaleźć? Bywa niezbędny podczas rekrutacji technikum

Zobacz: Kserokopia świadectwa dojrzałości jest tym samym co odpis? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować dokumenty

Jak przebiega rekrutacja na studia?

Rekrutacja na studia wkracza właśnie w decydującą fazę. Kandydaci na wyższe uczelnie muszą uzupełnić wnioski złożone w systemach elektronicznych, podając przede wszystkim wyniki matur oraz numery świadectw maturalnych.

Do swoich indywidualnych kont w systemach rekrutacyjnych należy z reguły wgrać także zdjęcie do legitymacji. Dodatkowo aby w ogóle wziąć udział w całej procedurze, konieczne będzie uiszczenie opłaty, tzw. „wpisowego”. Zazwyczaj jest to osobna kwota za każdy wybrany kierunek.

Sprawdź też: