Od czego się robi zakalec? Zapewne popełniasz 1 z 6 błędów

Komu nigdy nie wyszedł zakalec, niech pierwszy rzuci kamieniem. Niedopieczone ciasto to zmora każdej pani domu, szczególnie gdy spodziewa się gości. Czy można uniknąć zakalca? Zdradzamy sześć błędów, które mogą być jego przyczyną.

Co to jest zakalec? Nic innego jak niedopieczone i niewyrośnięte ciasto, które w środku lub od spodu jest wciąż mokre. Niektórzy pozbywają się go od razu, inni traktują jako przysmak. Choć trzeba pamiętać, że zakalec jest ciężkostrawny i nie powinno się go spożywać w dużych ilościach. Jednak spodziewając się gości, z pewnością wolelibyśmy uniknąć kulinarnej wpadki. Czy to możliwe?

Sprawdź: Ciasto na kopytka już nigdy nie będzie kleić się do rąk. Wystarczy jeden trik

Dlaczego się robi zakalec? Błędy, których należy unikać

Podczas przyrządzania ciasta warto trzymać się kilku wskazówek, które zminimalizują ryzyko wyciągnięcia zakalca z piekarnika. Można wyróżnić sześć najczęściej popełnianych błędów, a są to:

  1. Dodawanie składników o różnej temperaturze – dla wielu osób brzmi to jak banał, ale nie bez powodu w przepisach możemy dostrzec wzmiankę o “temperaturze pokojowej” zwłaszcza takich produktów jak masło, śmietana czy jajka. Różne temperatury mogą sprawić, że ciasto będzie się piec nierównomiernie.
  2. Stosowanie proporcji “na oko” – nie trzymając się przepisu, bardzo łatwo o pomyłkę. Nawet niewielka zmiana w przepisie i zmiana proporcji może skutkować tym, że upieczemy zakalec.
  3. Nieprzesiewanie składników suchych – przesiewanie mąki, cukru pudru czy innych suchych składników powoduje, że pozbywamy się z nich grudek i całość nabiera powietrza, dzięki czemu ciasto będzie puszyste.
  4. Nieodpowiednio przygotowane dodatki – częstym winowajcą niedopieczenia ciasta są owoce lub masa budyniowa. Owoce, które mają za dużo soku lub za płynna masa zahamuje proces wyrastania spodu.
  5. Zły sposób mieszania ciasta – to wcale nie mit. Ciasto powinno się mieszać delikatnie i cały czas w jednym kierunku. Dlaczego? W ten sposób sprzyjamy wiązaniu się białek, a tym samym powstaniu puszystej, jednolitej masy.
  6. Ostatnia przeszkoda, czyli piekarnik – po pierwsze ciasto wstawiamy zawsze do nagrzanego piekarnika, a po drugie nie otwieramy drzwiczek podczas pieczenia.

Sprawdź: Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka

Czy zakalec można dopiec? Jak do uratować?

Teoretycznie jeśli tylko spód jest niedopieczony, możemy spróbować dopiec jeszcze chwilę ciasto, na górę kładąc folię aluminiową. Trzeba jednak uważać, aby go nie wysuszyć. Można też odkroić upieczoną część i wykorzystać ją jako spód do tarty lub przygotowania cake popsów.

Sprawdź: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo