Opieka na dziecko. 2 dni dodatkowego urlopu przysługuje niektórym rodzicom. Kto może z nich skorzystać?

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że zgodnie z przepisami przysługuje im dodatkowe zwolnienie z pracy w wymiarze dwóch dni ze względu na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Możliwość ta jest często, nieoficjalnie określana mianem urlopu opiekuńczego. Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z tej opcji, aby ubiegać się o zwolnienie trzeba spełniać kilka warunków. Opieka na dziecko 2 dni – kto może z nich skorzystać? Czy przysługują na podobnej zasadzie co L4 na dziecko?

Opieka na dziecko 2 dni – dla kogo?

Sprawowanie opieki na dziećmi – zwłaszcza tymi młodszymi – i łączenie tego na co dzień z obowiązkami zawodowymi jest trudnym wyzwaniem. Dlatego też w naszych przepisach uwzględniono kilka rozwiązań, które mają na celu wesprzeć rodziców/opiekunów. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że takie możliwości przewiduje również Kodeks Pracy. Zgodnie z jego zapisami każdy pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko do 14 lat, ma prawo skorzystać z dwóch dni (lub 16 godzin) zwolnienia. Co ważne, jest to wolne w pełni płatne, nie jest potrącany żaden procent z miesięcznego wynagrodzenia.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.Art. 188. § 1.  [Dni wolne na opiekę nad dzieckiem]

Ponieważ wspomniane dni wolne na opiekę nad dzieckiem przewidziane zostały w Kodeksie Pracy, to zgodnie z przepisami przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Z takiej opcji nie skorzystają niestety osoby pracujące na umowę zlecenie czy o dzieło, a nawet prowadzący własną działalność gospodarczą.

O tym, czy pracownik będzie chciał wykorzystać przysługujące zwolnienie w formie godzinowej czy w formie dni, decyduje on sam we wniosku składanym u pracodawcy, najczęściej na początku roku kalendarzowego. Warto jednak w tym miejscu dodać, że staż pracy nie ma wpływu na wymiar zwolnienia – nie trzeba przepracować określonego okresu (np. roku), aby móc ubiegać się o wspomniane dwa dni.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

Jest pewien haczyk

Niestety rozwiązanie ma również swoje wady. Zgodnie z przepisami 2 dni (lub 16 godzin) zwolnienia na opiekę przysługuje jednocześnie obojgu rodzicom/opiekunom. Oznacza to, że oboje nie mogą skorzystać z niego w pełnym wymiarze. Jeśli jedno z rodziców/opiekunów wykorzystało już jeden dzień, to drugi rodzic/opiekun w tym samym roku kalendarzowym może wziąć jeszcze tylko jeden dzień.

Liczba przysługujących dni zwolnienia nie wzrasta również wraz narodzinami kolejnego dziecka. Niezależnie od liczby potomstwa zawsze przysługują tylko dwa dni.

Co ciekawe, wymiar tzw. urlopu opiekuńczego może zmienić się już od stycznia. Jeśli Polska przystosuje krajowe prawo do unijnej dyrektywy, to rodzice/opiekunowie zamiast dwóch, zyskają aż pięć dni na opiekę. Niestety według przygotowywanego projektu, po zmianach byłby to już urlop bezpłatny – pracownik traciłby w tym okresie prawo do wynagrodzenia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo