Patent mojej teściowej sprawia, że sernik jest lekki jak chmurka. Gdy go podaje, każdemu opada szczęka

Sernik to jedno z najbardziej klasycznych i uwielbianych ciast w Polsce. Jego delikatna, kremowa konsystencja i wyjątkowy smak sprawiają, że jest nieodłącznym elementem wielu świąt i uroczystości. W tym artykule zdradzę Wam sekret mojej teściowej, dzięki któremu sernik jest puszysty niczym chmurka, a każdy kogo nim poczęstuje popada w zachwyt.

Sekret puszystego sernika: Jak uzyskać idealną konsystencję?

Zazwyczaj do przygotowania masy sernikowej używamy tradycyjnego, białego cukru. Moja teściowa wymieniła jego część na cukier żelujący i to okazało się strzałem w dziesiątkę. To właśnie cukier żelujący sprawia, że sernik staje się bardzo delikatny i rozpływa się w ustach.

Cukier żelujący to specjalny rodzaj cukru, który składa się przede wszystkim z cukru spożywczego, ale też substancji żelujących. Jest on zazwyczaj wykorzystywany podczas robienia przetworów – dodaje się go do dżemów i konfitur. Jednakże, okazuje się, że jest on również doskonałym zamiennikiem zwykłego cukru w serniku.

Sprawdź:Jak przechowywać sernik po upieczeniu? Czy sernik trzeba trzymać w lodówce?

Sernik z cukrem żelującym to wariacja na temat tradycyjnego sernika, w której cukier żelujący jest używany do nadania ciastu delikatnej konsystencji.

Cukier żelujący to składnik, który nadaje naszemu sernikowi wyjątkowej konsystencji. Dzięki niemu sernik jest jednocześnie wilgotny i aksamitny, ale też dobrze się kroi i nie rozpada się podczas jedzenia. Cukier żelujący można dodać do masy serowej tuż przed pieczeniem, ale można go też wymieszać z cukrem, który dodajemy do twarogu – w obu przypadkach efekt będzie doskonały.

Przepis na Puszysty Sernik mojej teściowej

Poniżej przedstawiamy przepis na sernik z zeszytu mojej teściowej, który z pewnością zachwyci wszystkich biesiadników.

Składniki na sernik puszysty niczym chmurka

Zacznijmy od składników. Do przygotowania sernika będziemy potrzebować:

  • Serek śmietankowy 350 g
  • Twaróg 350 g
  • Cukier żelujący 100 g
  • Cukier zwykły 100 g
  • Jajka 4 szt.
  • Kwaśna śmietana 125 ml
  • Mąka 200 g
  • Mąka kukurydziana 1 łyżka stołowa
  • Ekstrakt waniliowy 2 łyżeczki
  • Cukier puder 1 łyżka stołowa

Puszysty sernik krok po kroku

  1. Twaróg mielimy trzykrotnie w maszynce do mielenia, ewentualnie możemy skorzystać z już zmielonego twarogu, dopilnujmy jednak, by był to produkt dobrej jakości.
  2. 250 g kremowego serka śmietankowego ucieramy z twarogiem i cukrem żelującym. Ostrożnie mieszając, dodajemy jajka,kwaśną śmietanę, 2 łyżki mąki pszennej oraz łyżkę mąki kukurydzianej i ekstrakt waniliowy.
  3. Pozostałą część kremowego serka łączymy z resztą mąki. Mieszając, dodajemy cukier i 3-4 łyżki wody, aż do uzyskania zwięzłej konsystencji. Szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki na około pół godziny.
  4. Ciasto na sernik cienko rozwałkowujemy i wylepiamy nim dno tortownicy. Nakłuwamy widelcem i pieczemy przez 10-15 minut w temp 180ºC.
  5. Na podpieczony spód wykładamy masę serową. Łyżką wyrównujemy wierzch sernika, zmniejszamy temperaturę pieczenia do 160ºC i pieczemy kolejne 50-60 minut.
  6. Wyjmujemy sernik z piekarnika i pozostawiamy do wystygnięcia. Z wierzchu oprószamy cukrem pudrem.

Sprawdź: Zbyt rzadki sernik po upieczeniu. Jak uratować za rzadki sernik?

Zdrowsze alternatywy dla cukru żelującego?

Poza tradycyjnym i żelującym cukrem, podczas pieczenia sernika możemy użyć również cukru trzcinowego, który sprawi, że nasz wypiek będzie nie tylko smaczny, ale też zdrowszy. Dobrze sprawdzi się również cukier puder, który podkreśli słodycz sernika. Możemy również zdecydować się na cukier kokosowy, który nada naszemu ciastu delikatny posmak kokosu.

Inne sekrety doskonałego sernika

Kluczem do doskonałego sernika jest kilka prostych, ale ważnych kroków. Po pierwsze, ważne jest, aby używać świeżych i wysokiej jakości składników. Twaróg powinien być świeży i dobrze odciśnięty, a jajka najlepiej, jeśli są od kur z wolnego wybiegu.

Po drugie, ważne jest, aby dobrze wymieszać masę serową. Im dokładniej wymieszasz składniki, tym lepsza będzie konsystencja sernika.

Po trzecie, pieczenie sernika wymaga cierpliwości. Sernik powinien piec się powoli i równomiernie, aby uniknąć pęknięć na powierzchni. Warto też pamiętać, że sernik po upieczeniu powinien ostygnąć w piekarniku z uchylonymi drzwiami – to zapobiega gwałtownym zmianom temperatury, które mogą prowadzić do pęknięć.

Sprawdź: Ile dni wcześniej można upiec sernik, szarlotkę, keks i nie tylko?

Podanie Sernika

Sernik z cukrem żelującym smakuje wyśmienicie sam w sobie, ale można go podać z różnymi dodatkami. Świetnie komponuje się z owocami – zarówno świeżymi, jak i w formie konfitur czy dżemów. Można go także polać sosem czekoladowym lub karmelowym, a dla miłośników klasyki – posypać cukrem pudrem.

Sernik to ciasto, które jest nieodłącznym elementem polskiej kuchni. Jego delikatna, kremowa konsystencja i wyjątkowy smak sprawiają, że jest nieodłącznym elementem wielu świąt i uroczystości. Kluczem do idealnej konsystencji jest cukier żelujący, który sprawia, że ciasto jest lekkie jak chmurka. Przygotujcie sernik według przepisu mojej teściowej i przekonajcie się sami!

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo